eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweInwestowanie w fundusze: potrzebna strategia

Inwestowanie w fundusze: potrzebna strategia

2013-07-06 01:10

Przeczytaj także: Fundusze inwestycyjne dla ostrożnych


Nie wpadaj we własne sidła

Oprócz strachu i chciwości wpływ na nasze decyzje mogą mieć jeszcze inne emocje, które będą zastawiać na nas niebezpieczne pułapki. Po pierwsze łatwo możemy się potknąć o poczucie własnej wartości. Jeśli podejmiemy kilka błędnych decyzji, to możemy się zacząć mocno krytykować i zniechęcić do inwestowania. W tej sytuacji warto sobie przypomnieć naukę jazdy na rowerze i to ile razy trzeba się było wywrócić, żeby opanować tę, z dzisiejszego punktu widzenia, banalnie prostą umiejętność. Z inwestowaniem jest podobnie – warto się uczyć na własnych błędach. Po drugie zbyt dużo szczęścia na początku również może nam zaszkodzić. Wtedy bowiem łatwo nabrać przeświadczenia, że jesteśmy nieomylni, giełda nie ma dla nas już żadnych tajemnic, a giełdowe rekiny są przy nas jak akwariowe rybki. Z takim poczuciem łatwo przeholować i zainwestować zbyt dużo, w zbyt ryzykowne inwestycje.

Kolejny problem to kasyno, a dokładniej traktowanie giełdy jak lokalu rodem z Las Vegas. Bardzo często, kiedy poniesiemy stratę, pojawia się chęć, by się odegrać. Takie zachowanie powoduje, że ludzie w kasynie przegrywają majątki, ale to również zagrożenie dla zwykłego inwestora. Jeśli nie chcemy zaakceptować poniesionej straty i próbujemy się odegrać, to zaczynają rządzić nami negatywne emocje. Ryzykujemy coraz bardziej, i zamiast odrobienia strat możemy je tylko powiększyć.

Plan i dyscyplina

Sposobem na to, by nie poddać się emocjom i nie podejmować pochopnych decyzji jest dokładna i przemyślana strategia. Dobrze jest zawczasu zastanowić się jaką stratę jesteśmy w stanie zaakceptować, ile czasu jesteśmy w stanie czekać, jeśli rynek pogrąży się w marazmie i jaki zysk będzie dla nas satysfakcjonujący. Jeśli będziemy z góry wiedzieli jak chcemy zachować się w każdej z tych sytuacji, to w momentach utraty zdrowego rozsądku, możemy się zawsze odwołać do takiej strategii. To pomoże nam zachować dyscyplinę i panować nad samym sobą. A jak mówił znany bankier John P. Morgan, żeby panować nad pieniędzmi, trzeba panować nad samym sobą.

Tomasz Gomółka, ekspert

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: