Kredyt na remont mieszkania: zaplanuj zakres prac
2013-07-08 10:48
Jeśli nie wyjazd to może remont? © contrastwerkstatt - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kredyt na remont mieszkania - jaki?
Małe pieniądze - mały remont – kredyt gotówkowyDecydując się na małe „odświeżenie” mieszkania będziemy potrzebować kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Czy kosztorys będzie opiewał na 10.000 PLN czy bliżej 20.000 PLN zależy między innymi od powierzchni nieruchomości, zakresu prowadzonych prac, rodzaju wykorzystanych materiałów oraz od tego czy prace wykonamy sami czy wynajmiemy ekipę fachowców. Aby ubiegać się o takie kwoty w banku, wystarczy okazać dowód osobisty oraz dokument potwierdzający źródło dochodu np. zaświadczenie o dochodach, decyzję o przyznaniu renty, zaświadczenie z US czy Urzędu Gminy. Kredyt udzielany jest na dowolny cel konsumpcyjny więc nawet nie musimy deklarować, na co przeznaczymy uzyskaną kwotę. Kredyt można całkowicie spłacić przed czasem bez ponoszenia dodatkowych kosztów. A w sytuacji gdy remont pochłonie większe sumy niż przewidywaliśmy, możemy skorzystać także z tzw. „wakacji kredytowych”, które polegają na przesunięciu płatności całej raty kapitałowo-odsetkowej nawet do trzech miesięcy. Koszty kredytu gotówkowego są jednak wysokie – średnio wynoszą one kilkanaście procent w stosunku rocznym.
fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com
Jeśli nie wyjazd to może remont?
Małe pieniądze - mały remont – pożyczka hipoteczna
Jeśli kredyt gotówkowy jest niewystarczający na pokrycie kosztów remontu, bądź uznamy, że jest zbyt drogi – możemy ubiegać się o pożyczkę hipoteczną. Będąc w posiadaniu nieruchomości, na której możemy ustanowić hipotekę (niekoniecznie nieruchomość przeznaczoną do remontu) możemy starać się o przyznanie pożyczki hipotecznej, jednak przy składaniu wniosku o pożyczkę musimy przedłożyć dokument potwierdzający prawo do nieruchomości. W przypadku pożyczki hipotecznej bank nie wymaga podania na co wydamy przyznane fundusze. Możemy je wydać na remont, zakup mebli ale także np. na zakup sprzętu do ćwiczeń. Pożyczkę hipoteczną można zaciągnąć nawet na 20 lat, ale to zależy od banku i wieku osoby, która składa wniosek. Oczywiście można ją zaciągnąć także na krótszy okres - a więc taki jak np. kredyt gotówkowy. Im dłuższy okres spłaty, tym niższe miesięczne raty ale wyższa całkowita suma spłaconych odsetek. Podliczając nasze zobowiązania warto doliczyć kilka kosztów, które wiążą się z przyznaniem pożyczki. Między innymi dodatkowym kosztem jest koszt wyceny nieruchomości, ustanowienia hipoteki przez bank, wpis hipoteki do księgi wieczystej czy ubezpieczenie pomostowe. Przed podjęciem decyzji dobrze będzie porównać tę kwotę z kwotą jaką zapłacimy w przypadku kredytu gotówkowego.
Przyjrzyjmy się zatem jakie oferty przygotowały banki dla kredytu gotówkowego i pożyczki hipotecznej na kwotę 15.000 PLN, okres spłat 36 miesięcy.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)