Kredyt na remont mieszkania: zaplanuj zakres prac
2013-07-08 10:48
Przeczytaj także: Kredyt na remont mieszkania - jaki?
Duży remont - duże pieniądze – kredyt hipoteczny
Jeśli planujemy większe zmiany i modernizację nieruchomości warto rozważyć kredyt hipoteczny. W przeciwieństwie do pożyczki hipotecznej, która może zostać udzielona na dowolny cel i bank nie będzie pytał na co zostanie wydana ta kwota, kredyt hipoteczny zostanie udzielony na konkretny cel - w tym wypadku na remont. Drugą różnicą jest oprocentowanie – w przypadku pożyczki musimy liczyć się z oprocentowaniem w wysokości już ok. 7% natomiast w przypadku kredytu hipotecznego oprocentowanie wyniesie około 4% w skali roku.
Starając się o kredyt hipoteczny pamiętajmy, że będziemy musieli ustanowić hipotekę na nieruchomości, która będzie stanowić zabezpieczenie udzielonego kredytu. Bank będzie także wymagał przedstawienia harmonogramu prac remontowych i w każdej chwili może sprawdzić czy prace idą zgodnie z nim. Poza tym kredyt hipoteczny, który zostanie udzielony na cel remontowy może być przeznaczony wyłącznie na prace związane z remontem. Za przyznane środki nie można kupić mebli czy wymienić sprzętu AGD. Wszystkie wydatki muszą być potwierdzone fakturami i przedstawione bankowi. Niemniej jednak kredyt hipoteczny jest zdecydowanie najniżej oprocentowany. Dlatego też jeżeli zależy nam tylko na sfinansowaniu zakupu produktów potrzebnych do wykonania remontu oraz opłaceniu niezbędnych prac remontowych a także jesteśmy gotowi poczekać na decyzję banku dotyczącą przyznania środków to z pewnością jest to najbardziej korzystne rozwiązanie.
„W zależności od kwoty jaką potrzebujemy na remont swojego „M” możemy wybrać kredyt gotówkowy, pożyczkę hipoteczną lub kredyt hipoteczny. Na pewno przed podjęciem decyzji należy porównać kilka ofert banków ponieważ każdy miesiąc to nowe promocje i oferty. Kredyt gotówkowy, pomimo że wysoko oprocentowany dostaniemy praktycznie od ręki i nie musimy szczegółowo deklarować co za uzyskane środki kupimy. Pożyczka hipoteczna jest doskonałym rozwiązaniem gdy planujemy przeprowadzić prace modernizacyjne i na przykład podnieść standard posiadanej nieruchomości a nie tylko ją przebudować czy wyremontować. Jest ona co prawda wyżej oprocentowana niż kredyt hipoteczny lecz tu również nie musimy określać celu finansowania. Kredyt jest najtańszym źródłem pozyskania środków na remont, ale też wiąże się z koniecznością informowania banku o postępie prac. Starając się o pożyczkę czy kredyt hipoteczny powinniśmy wziąć pod uwagę także okres niezbędny na rozpatrzenie wniosku, w przypadku kredytu i pożyczki hipotecznej może to potrwać nawet miesiąc. Jeden remont – kilka możliwości finansowych – wiele dylematów. Na pewno warto w tym celu zgłosić się do doradcy finansowego i sprawdzić razem z nim, która z opcji będzie najkorzystniejsza” – mówi Andrzej Wojda z Aspiro.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)