eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJak oszczędzać gdy RPP tnie stopy procentowe?

Jak oszczędzać gdy RPP tnie stopy procentowe?

2013-07-09 10:11

Jak oszczędzać gdy RPP tnie stopy procentowe?

Jak oszczędzać gdy RPP tnie stopy procentowe? © kimgomez - Fotolia.com

Klienci banków z niechęcią przyglądają się spadającemu oprocentowaniu depozytów. Dziesięcioprocentowe lokaty zostały zastąpione przez kilkuprocentowe, a wcale nie jest powiedziane, że stawki te nie ulegną dalszym obniżkom. Rada Polityki Pieniężnej właśnie po raz kolejny obniżyła stopy procentowe o 0,25 pkt proc. Obecnie główna stopa procentowa (referencyjna) znalazła się na rekordowo niskim poziomie i wynosi 2,5 proc. Czy oznacza to, że oszczędzanie przestało się opłacać? Bynajmniej - przekonują eksperci Deutsche Bank PBC. Na rynku dostępne są różnorodne rozwiązania inwestycyjne, które w ostatnich latach zostały odsunięte w cień przez lokaty mogące się pochwalić dwucyfrowym oprocentowaniem. Warto do nich wrócić, bo oferują jeszcze wyższy zysk przy niewiele większym ryzyku.

Przeczytaj także: Jak oszczędzać gdy spadają stopy procentowe?

Polska gospodarka rośnie wolniej. Jeszcze dwa lata temu „zielona wyspa” rozwijała się w tempie 4 proc. rocznie. W minionym roku wzrost wyniósł już tylko 1,9 proc. Według najnowszych prognoz PARP takiego samego poziomu możemy się spodziewać na koniec tego roku. Wraz ze spowolnieniem spada też inflacja. Zahamowała z 4,3 proc. w 2011 roku, a według szacunków Narodowego Banku Polskiego w bieżącym roku ma wynieść do 1,1 proc. Na pierwszy rzut oka to bardzo dobra wiadomość dla oszczędzających. Oznacza bowiem, że pieniądz wolniej traci na wartości, można więc bezpieczniej go przechowywać i pomnażać. Niestety, są także inne aspekty takiej sytuacji, mniej korzystne m.in. dla posiadaczy depozytów bankowych – mówi Jacek Buczyński, analityk Biura Maklerskiego Deutsche Bank PBC.

Aby ożywić gospodarkę, Rada Polityki Pieniężnej, korzystając z niskiej inflacji, konsekwentnie tnie stopy procentowe. Ta depozytowa spadła już poniżej 2 procent. Od wysokości stóp procentowych zależy z kolei to, na jakich warunkach banki udzielają sobie pożyczek, a co za tym idzie, jakie oprocentowanie depozytów klientów indywidualnych jest dla nich opłacalne. Chociaż część instytucji wciąż oferuje lokaty na korzystnych warunkach, to zdaniem ekspertów nie potrwa to długo. Podczas gdy, jak podaje Comperia.pl, w październiku 2012 roku średnie oprocentowanie półrocznego depozytu na 5 tys. zł wynosiło 4,48 proc., dziś jest to ok. 2,51 proc. A może być jeszcze niższe. Zaniepokojeni Polacy zastanawiają się, co zrobić, by kapitał pracował równie efektywnie, co kiedyś. Eksperci Deutsche Bank przygotowali krótki przewodnik, który pomoże w znalezieniu rozwiązania.

W co powinienem ulokować swoje pieniądze? Wiele zależy od osobistych preferencji, horyzontu inwestycyjnego, a przede wszystkim akceptowanego poziomu ryzyka. Spróbuj najpierw odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań: Zależy mi na zysku czy ochronie kapitału? Jak długo chcę oszczędzać? Czy na pewno w tym okresie nie będę ich potrzebował? W zależności od odpowiedzi na nie eksperci Deutsche Bank PBC proponują kilka propozycji oszczędzania.

fot. kimgomez - Fotolia.com

Jak oszczędzać gdy RPP tnie stopy procentowe?

Na rynku dostępne są różnorodne rozwiązania inwestycyjne, które w ostatnich latach zostały odsunięte w cień przez lokaty mogące się pochwalić dwucyfrowym oprocentowaniem. Warto do nich wrócić, bo oferują jeszcze wyższy zysk przy niewiele większym ryzyku.


Strategia bezpieczna. Dla tych, którzy za wszelką cenę nie chcą stracić. To przede wszystkim tradycyjne konta oszczędnościowe i lokaty. Pierwsze są decyzją bez zobowiązań. Praktycznie każde wolne środki, których nie wydamy z dnia na dzień, można automatycznie wpłacać na konto oszczędnościowe. Nie wiąże się to z żadnym zobowiązaniem – pieniądze możemy w każdym momencie przelać na konto osobiste, ale na rachunku oszczędnościowym średnie oprocentowanie jest znacznie większe niż na rachunku osobistym. Lokaty mogą wprawdzie przynieść zwykle większe zyski, ale zazwyczaj pod warunkiem, że ich nie zerwiemy. Co ciekawe, obecnie te długoterminowe – jedno lub dwuletnie – oprocentowane są stosunkowo mało atrakcyjnie. Z kolei wśród trzymiesięcznych lokat wciąż można znaleźć dużo wyższe oprocentowanie. - To dlatego, że stopy RPP spadają, więc w przyszłości pieniądz będzie jeszcze tańszy, co biorą pod uwagę banki budując ofertę – wyjaśnia Jacek Buczyński z Biura Maklerskiego Deutsche Bank PBC.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: