BIK pomoże zaciągnąć kredyt
2013-07-10 00:48
Przeczytaj także: Czyszczenie BIK na żądanie?
Jak można skorzystać z pozytywnej historii w BIK?
Według wewnętrznych danych BIK, 90% informacji przechowywanych w tej bazie to informacje pozytywne. Dla uzyskania pewności czy nasze dane dobrze o nas świadczą, każdy może samodzielnie je zweryfikować na kilka sposobów. Do wyboru jest Raport STANDARD, który BIK udostępnia bezpłatnie raz na pół roku albo Raport PLUS, który udzielany jest w dowolnym momencie i tak często jak chcemy, po złożeniu wniosku i uiszczeniu opłaty w wysokości 30 zł. Zawartość tych raportów różni się niewielkim stopniu. Kiedy już mamy pewność, że nasze dane są pozytywne, wiąże się to z wieloma uproszczeniami i zaletami. Droga do uzyskania kredytu jest dzięki temu znaczenie szybsza i prostsza - nie musimy samodzielnie zbierać i dostarczać bankom danych o stanie swoich zobowiązań - co bez BIK byłoby koniecznością.
BIK pełni również rolę systemu chroniącego nas przed nadmiernym zaciąganiem długu, przez co trudniej wpaść w wymykającą się kontroli spiralę zadłużenia. Osoby o dobrej historii kredytowej powinny też wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych po wygaśnięciu zobowiązań. Dzięki wysokiemu scoringowi, czyli punktowej oceny wiarygodności, możemy liczyć na preferencyjne warunki kredytowania – dodaje Marta Postek.
Jak budować pozytywną historię kredytową?
- Kupować na raty. Istnieje coraz więcej sklepów, gdzie możemy skorzystać z kredytów ratalnych 0%. Zamiast kupować za gotówkę, możemy nabyć np. telewizor, kino domowe czy pralkę rozkładając zakup chociażby na 3 raty. Niewiele zwiększa się koszt takiego zakupu, a dane o kredycie trafiają do BIK i jeśli terminowo go spłacamy, budują naszą pozytywną historię.
- Korzystać z kart kredytowych. Nie wystarczy jednak mieć ich po prostu przyznanych, musimy z nich regularnie korzystać i terminowo spłacać zobowiązania. Jeśli odpowiedzialnie korzystamy z karty, możemy liczyć na dodatkowe bonusy w banku (jak np. otrzymanie na konto zwrotu 2% z każdej transakcji), a jej utrzymanie niewiele nas kosztuje.
- W przypadku mających się pojawić problemów ze spłatą kredytu, zawsze informować bank o tym fakcie przed terminem raty. Na nasz wniosek, jeśli np. utraciliśmy źródło dochodu czy gorzej radzimy sobie prowadząc działalność gospodarczą, bank może pójść nam na rękę i udzielić tzw. wakacji kredytowych, zawieszając spłatę kilku rat. W ten sposób unikniemy opóźnień w spłacie i negatywnych danych w BIK.
- Raty kredytów warto spłacać kilka dni przed terminem – jako termin spłaty liczy się data księgowania, a nie np. wpłaty na poczcie.
Przeczytaj także:
BIK wchodzi na rynek pozabankowy
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)