eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzePosiedzenie Fed kluczowym wydarzeniem tygodnia

Posiedzenie Fed kluczowym wydarzeniem tygodnia

2013-07-08 10:07

Posiedzenie Fed kluczowym wydarzeniem tygodnia

USDPLN, W1 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ubiegły tydzień na rynkach był niezwykle emocjonujący. Inwestorzy czekali przede wszystkim na dane z USA, ale atmosferę nieco nieoczekiwanie podgrzały banki centralne. Europejski Bank Centralny powiedział zdecydowane „nie” rosnącym rynkowym stopom procentowym. Jak pokazują dane o handlu zagranicznym za maj, miał ku temu podstawy. W tym tygodniu kluczowe pozycje kalendarza to protokół z posiedzenia Fed oraz dane z Chin. W USA startuje też sezon wyników.

Przeczytaj także: EBC zapowiada utrzymanie niskich stóp procentowych

To był emocjonujący tydzień…

W pierwszym tygodniu lipca inwestorzy nie mogli narzekać na nudę. Silną przecenę walut europejskich wobec dolara wywołały deklaracje Banku Anglii i EBC. Obydwa banki, choć każdy na swój sposób dały do zrozumienia, iż wzrost rentowności po czerwcowym posiedzeniu Fed w przypadku Europy nie znajduje uzasadnienia.

Nie bez wpływu na notowania złotego było także lipcowe posiedzenie RPP. Rada zgodnie z naszymi oczekiwaniami obniżyła stopy procentowe i zadeklarowała, iż była to ostatnia obniżka w cyklu.

Kluczowy dla inwestorów miał być raport z amerykańskiego rynku pracy i faktycznie nie pozostał on bez wpływu na notowania. Raport okazał się niezły, choć nie aż tak przekonujący, jak się spodziewaliśmy. Wzrost zatrudnienia nie rozczarował – 195 tys. i ponad 200 tys. w samym sektorze prywatnym pokazuje jednoznacznie, iż sytuacja na rynku pracy poprawia się. Małym rozczarowaniem była stopa bezrobocia, która pozostała na poziomie 7,6%. Liczba bezrobotnych według tego badania nieco wzrosła w czerwcu. Uważamy jednak, iż jest to fenomen przejściowy i stopa będzie „gonić” dane o zatrudnieniu w kolejnych miesiącach. Tak też dane musiał zinterpretować rynek, gdyż rentowności amerykańskiego długu bardzo silnie wzrosły. Rentowność 10-latki w piątek przekroczyła 2,7%, zaś 5-latki 1,6% (jeszcze w maju to 10-latka była na tym poziomie!). To zaś przełożyło się na umocnienie dolara. Termin zacieśnienia przez Fed nie został przesądzony, ale naszym zdaniem będzie to wrzesień.

Zaskakująco słabe dane

Fatalnie rozpoczął się tydzień na froncie makro. W maju niemiecki eksport obniżył się o 2,4% względem kwietnia, w wyniku czego roczna dynamika (-3,2%) była najgorsza od listopada 2009 roku. Jeszcze gorsze są dane z Francji. Tu eksport tąpnął aż o 4% w skali miesiąca. Po dobrych danych za kwiecień oraz ostatniej budującej serii indeksów PMI majowe dane o handlu zagranicznym są zimnym prysznicem. Przy coraz większych problemach Chin sytuacja w eksporcie dla strefy euro pozostanie trudna, a to oznacza, iż ożywienie w Europie pozostaje niepewne.

Protokół, dane z Chin, sezon wyników

Absolutnie kluczowym wydarzeniem w tym tygodniu będzie protokół z posiedzenia Fed (środa, 20.00). Inwestorzy będą starali się znaleźć tam wskazówki odnośnie terminu ograniczenia QE3. Dotychczas w tym roku protokół niemal zawsze prowadził do umocnienia dolara.

W Chinach czeka nas seria miesięcznych danych. Już w nocy poznamy dane o inflacji, zaś podczas kolejnej sesji dane o bilansie handlowym za czerwiec. Do niedawna były to jedne z kluczowych danych pomagające ocenić koniunkturę w Państwie Środka. Jednak po aferze z fałszywymi fakturami na masową skalę, dane straciły swoją wiarygodność. Dane o produkcji i sprzedaży poznamy w kolejnym tygodniu.

W USA rozpoczyna się sezon wyników. Raport Alcoa będzie tym razem o tyle ciekawy, iż spółka zawsze podaje prognozy popytu na aluminium. Zobaczymy zatem jak na prognozy te wpłynie spowolnienie w Chinach. W piątek raporty pokażą dwa duże banki – Wells Fargo i JP Morgan. Warto zwrócić uwagę, czy rosnące rentowności nie przełożą się negatywnie na wyniki sektora.

Na wykresach:

USDPLN, W1 – notowania pary USDPLN wzrastały trzeci kolejny tydzień i tym razem kurs jest już wyraźnie powyżej linii szyi na poziomie 3,3080, co mogłoby wskazywać na dalsze wzrosty; natomiast ograniczeniem dla kupujących jest jeszcze górne ograniczenie kanału wzrostowego, przebiegające obecnie w okolicach 3,38, które nie zostało jeszcze przetestowane

fot. mat. prasowe

USDPLN, W1

Notowania pary USDPLN wzrastały trzeci kolejny tydzień i tym razem kurs jest już wyraźnie powyżej linii szyi na poziomie 3,3080, co mogłoby wskazywać na dalsze wzrosty.


Gold, D1 – notowania złota mogą już realizować falę piątą (ostatnią) struktury spadkowej; to oznacza, iż spadki mogłyby wkrótce zostać przynajmniej na jakiś czas zatrzymane; w takich wnioskach utwierdza minimum z lipca 2010 roku (1158 USD za uncję), które znajduje się już na wyciągnięcie ręki; oczywiście dla rynku złota bardzo istotny będzie protokół z posiedzenia Fed, którego treść poznamy w środę

fot. mat. prasowe

Gold, D1

Notowania złota mogą już realizować falę piątą (ostatnią) struktury spadkowej; to oznacza, iż spadki mogłyby wkrótce zostać przynajmniej na jakiś czas zatrzymane.



Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : dr Przemysław Kwiecień / X-Trade Brokers DM S.A. X-Trade Brokers DM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: