Kredyty konsumpcyjne: najwięcej na Śląsku
2013-07-11 11:42
Kredyty konsumpcyjne: najwięcej na Śląsku © nestonik - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kredyty konsumpcyjne i mieszkaniowe w I kw. 2013
Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w latach 2010-11 udzielono w Polsce 440 kredytów na 1 tys. mieszkańców, a przeciętna kwota kredytu konsumpcyjnego w tym okresie wynosiła ponad 7,7 tys. zł. W dużych aglomeracjach średnie kwoty udzielanych kredytów były wyraźnie wyższe niż w mniejszych ośrodkach.Zdaniem dr. Andrzeja Topińskiego, głównego ekonomisty Biura Informacji Kredytowej, polska bankowość detaliczna ma ciągle w dużym stopniu charakter lokalny. - Większości operacji finansowych ludzie dokonują w okolicy swojego miejsca zamieszkania lub pracy – komentuje. Zaznacza jednak, że rozwój transakcji, także kredytowych, zawieranych przez Internet narusza coraz bardziej lokalność rynków.
Najwięcej kredytów w Polsce na 1 tys. mieszkańców udziela się w powiatach miejskich województwa śląskiego oraz lubelskiego. Wśród powiatów o najwyższej liczbie kredytów konsumpcyjnych w relacji do liczby ludności jest tylko jedno wielkie miasto – Katowice, inne centra aglomeracyjne zajmują odległe miejsce w takim rankingu. Liderów w intensywności sprzedaży kredytów konsumpcyjnych, za wyjątkiem Katowic, łączy niska wartość średniej kwoty kredytu.
- Trudno jest wyrokować, jakie czynniki spowodowały tak wysoką intensywność kredytową na tak, wydawałoby się różnych, rynkach lokalnych jak miejskie powiaty śląskie i powiaty lubelskie – zaznacza dr Topiński.
fot. nestonik - Fotolia.com
Kredyty konsumpcyjne: najwięcej na Śląsku
Na liście jednostek o najniższej intensywności akcji kredytowej nie ma powiatów miejskich. Tu dominuje podkarpackie i podlaskie, dwa województwa o zupełnie innej charakterystyce.
W powiatach o niskiej liczbie udzielanych kredytów wyraźnie wyższe są jednak średnie kwoty pożyczek – mówi główny ekonomista BIK. - Sytuacja ta może wynikać
z występowania na danym terenie rozwiniętego rynku niebankowych firm pożyczkowych, do których trafiają osoby zaciągające pożyczki na niskie kwoty – dodaje.
fot. mat. prasowe
Liczba kredytów konsumpcyjnych, Tabela 1
Największe rynki kredytowe, także w segmencie konsumpcyjnym, znajdują się w wielkich aglomeracjach. Chociaż w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców udziela się w nich relatywnie niewielu kredytów, ale zaciągane są one na ogół na znacznie wyższe kwoty, a ludzi jest tam najwięcej. W tej kategorii dominuje rynek warszawski. Warszawiacy zawarli w latach 2010-11 umowy na kredyty konsumpcyjne o wartości niewiele niższej od łącznej wartości kredytów konsumpcyjnych w trzech kolejnych aglomeracjach: poznańskiej, krakowskiej i łódzkiej.
Wydawałoby się, że wysoki poziom bezrobocia implikuje wysoką szkodowość kredytów oraz małą intensywność akcji kredytowej w segmencie konsumpcyjnym. Z danych BIK wynika jednak, że taki związek nie istnieje. - Na przykład w powiecie szydłowieckim, gdzie występuje najwyższe w Polsce bezrobocie, mieszkańcy spłacają swoje kredyty konsumpcyjne dużo lepiej niż warszawiacy – wskazuje Andrzej Topiński.
fot. mat. prasowe
Liczba kredytów konsumpcyjnych, Tabela 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)