eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweKarty zbliżeniowe budzą obawy

Karty zbliżeniowe budzą obawy

2013-07-14 00:20

Karty zbliżeniowe budzą obawy

Karty zbliżeniowe budzą obawy © Tyler Olson - Fotolia.com

Płatności zbliżeniowe stają się coraz bardziej popularne. Coraz więcej sklepów decyduje się więc na ich akceptowanie. Dużą zaletą takich kart jest bezsprzecznie szybkość płatności. Wiele osób obawia się jednak tego, że stosunkowo łatwo można ukraść z nich znajdujące się na koncie fundusze. Expander radzi, co mogą zrobić posiadacze kart zbliżeniowych, aby poprawić bezpieczeństwo swoich pieniędzy.

Przeczytaj także: Czy karty zbliżeniowe są bezpieczne?

Coraz więcej osób posiada w swoim portfelu kartę zbliżeniową. Banki zastępują bowiem nimi starsze karty. Zdarza się jednak, że nowa technologia płatności powoduje wiele obaw. Gdy zgubimy taką kartę, ktoś może jej bez problemu użyć. W przypadku płatności do kwoty 50 zł nie jest bowiem wymagany PIN. Co może więc zrobić osoba, która obawia się funkcji zbliżeniowej w swojej karcie?

Pierwsze, najbardziej drastyczne rozwiązanie, to poproszenie banku o wyłączenie możliwości dokonywania płatności zbliżeniowych daną kartą. Niestety obecnie niewiele banków zrealizuje taką dyspozycję. Niedługo powinno to się jednak zmienić, gdyż Komisja Nadzoru Finansowego zasugerowała bankom, że powinny wprowadzić taką opcję. Wskazała również, że klienci powinni móc włączyć ograniczenie polegające na tym, że transakcje zbliżeniowe dokonywane ich kartą wymagają podania PINu.

fot. Tyler Olson - Fotolia.com

Karty zbliżeniowe budzą obawy

Coraz więcej osób posiada w swoim portfelu kartę zbliżeniową. Banki zastępują bowiem nimi starsze karty. Zdarza się jednak, że nowa technologia płatności powoduje wiele obaw. Gdy zgubimy taką kartę, ktoś może jej bez problemu użyć.


Inna możliwość to wykupienie w banku specjalnego ubezpieczenia. Chroni ono przed skutkami nieautoryzowanych transakcji na karcie do kwoty 150 euro. Przy obecnym kursie maksymalna strata posiadacza karty wynosi więc ok. 650 zł – tak wynika bowiem z Ustawy o usługach płatniczych. Dodatkowe ubezpieczenie karty pokrywa więc tą część strat. Jest jednak pewien wyjątek. Wspomniany limit odpowiedzialności klienta do 150 euro nie obowiązuje, jeśli do nieautoryzowanej płatności dojdzie np. w wyniku rażącego niedbalstwa posiadacza karty. Oznacza to, że nie należy np. zapisywać PINu na karcie, czy przechowywać jej w taki sposób, że każdy może mieć do niej dostęp. Trzeba też niezwłocznie informować bank o jej utracie. W przeciwnym wypadku możemy zostać bowiem obciążeni całą kwotą strat.

Jest także trzecie rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo posiadaczy kart zbliżeniowych. Chodzi o powiadomienia o dokonywanych operacjach. Usługa polega na tym, że po wykonaniu każdej, lub wybranych rodzajów, operacji bank wysyła do klienta smsa lub e-maila. Standardowo gdy zgubimy kartę, to przez długi czas możemy się nie zorientować, że ktoś z niej korzysta. Straty mogą wiec być duże. Dzięki powiadomieniom, już po pierwszej nieautoryzowanej transakcji, będziemy wiedzieli, że musimy szybko zastrzec naszą kartę.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • marta_tymuch / 2013-08-05 05:26:53

    Dlatego wolę płacić telefonem, przez IKO. Nie ma takie niebezpieczeństwa jak przy karcie, i do tego nie płacę za Superkonto tylko dlatego że korzystam z IKO :) odpowiedz ] [ cytuj ]

  • IDBlock / 2013-08-11 14:46:13

    Karty zbliżeniowe są poważnym zagrożeniem, jeśli nie zachowamy stosownej ostrożności. Łatwo z nich wykraść dane, co prowadzić będzie do nielegalnych transakcji. Dobrą informacją jest fakt, że można taką kartę ochronić przed szkodliwym skanowaniem np. przy użyciu specjalnego etui. Warto zainwestować w bezpieczeństwo! odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: