Odczyty z chińskiej gospodarki poniżej oczekiwań rynku
2013-07-15 11:41
Przeczytaj także: Kurs USDJPY wzrośnie?
Zapowiedzią słabszych odczytów mogły być już ubiegłotygodniowe dane dotyczące znacznego spowolnienia w chińskim eksporcie i imporcie w czerwcu. Jedyny wzrost odnotowano w sprzedaży detalicznej, która w czerwcu wzrosła mocniej niż oczekiwano; o 13.3%, wobec prognozowanego wzrostu o 12.9%. Potwierdza to zjawisko rozwijania popytu wewnętrznego w Chinach, którego siła jest na razie jednak zbyt mała, by uzupełnić ograniczony popyt ze spowalniającej gospodarki światowej. Słabsze odczyty z Chin na razie nie wywarły większego wpływu na rynki. Lekkiej przecenie poddały się niektóre surowce w tym, miedź, której Chiny są największym importerem i ropa naftowa. Stabilne na razie pozostają ceny indeksów w Azji. Japoński Nikkei w trakcie poniedziałkowej sesji pozostaje na lekkich plusach. Od wzrostów tydzień rozpoczynają także srebro i złoto.Na rynku walutowym, po zeszłotygodniowej burzy wywołanej słowami Bena Bernanke o kontynuacji prowadzenia akomodacyjnej polityki pieniężnej do czasu trwałej i realnej poprawy na rynku pracy, bieżący tydzień może przynieść uspokojenie. Możliwe są dwa scenariusze albo próba odreagowania i zniesienia części z ostatnich gwałtownych ruchów lub kontynuacja zapoczątkowanego trendu, zapewne z mniejszą dynamiką i powrót do cen z I połowy czerwca, to znaczy sprzed zapowiedzi Bernanke o tym, że QE będzie stopniowo ograniczany. W krótkim horyzoncie czasowym bardziej prawdopodobny wydaje się pierwszy scenariusz, co oznaczałoby wzmocnienie Dolara Amerykańskiego wobec innych walut.
W ujęciu technicznym EUR/USD po testowaniu w połowie ubiegłego tygodnia ośmiomiesięcznych dołków, kurs z impetem odbił się pokonując po drodze dwa zniesienia Fibo i docierając do 50-proc. zniesienia fali spadkowej z lutego i marca bieżącego roku. Po cofnięciu się poniżej 200-sesyjnej średniej kroczącej kurs porusza się w wąskim paśmie wahań, czekając na silniejsze impulsy, które mogą wyznaczyć dalszy kierunek. Najbliższy opór wyznaczają wspomniana wcześniej 200-sesyjna średnia krocząca, która obecnie pokrywa się z 38.2 proc. zniesieniem Fibo na poziomie 1.3112. Najbliższe wsparcie kurs EURUSD może zaś znaleźć w okolicach 1.2960, gdzie przebiega 23.6 proc. zniesienie oraz testowana na przełomie marca i kwietnia oraz pod koniec maja linia wsparcia.
fot. mat. prasowe
W pierwszej połowie tego tygodnia kluczowe dane makroekonomiczne to m.in. wyniki sprzedaży detalicznej w USA za czerwiec (dzisiaj), odczyt niemieckiego indeksu ZEW w lipcu oraz inflacji w USA (wtorek). Ważna dla rynku walutowego będzie środa i czwartek kiedy prezes Fed Ben Bernanke przedstawi półroczny raport dotyczący polityki pieniężnej odpowiednio przed Izbą reprezentantów i Senatem.
fot. mat. prasowe
EUR/CHF przed perspektywą dalszych wzrostów
fot. mat. prasowe
W ostatnim tygodniu notowania EUR/CHF pozostawały pod presją, po wcześniejszych dynamicznych wzrostach, korekta nie okazała się jak do tej pory szczególnie głęboka. Widać, że siła franka wzrasta w okresach niepewności, którą swoimi słowami wprowadził na rynek Ben Bernanke. Przyczyniła się do niej także obniżka ratingu dla Francji przez agencję Fitch do poziomu AA+ z perspektywą stabilną. Widać, że decyzja ta nie wpłynęła silnie na rynki, gdyż pierwsza reakcja została szybko zanegowana i w obecnym tygodniu nie powinna oddziaływać na wyceny EUR/CHF. W kalendarium w najbliższym tygodniu warto zwrócić uwagę na środowy odczyt instytutu ZEW oraz czwartkowy odczyt bilansu handlowego, dane te jednak nie powinny zdecydować o kierunku w średnim terminie, gdzie decydujące znaczenie będzie miał ogólny sentyment do ryzykownych aktywów, który powinien być pozytywny i prowadzić do wycofywania środków zgromadzonych obecnie we franku.
Wpływać mają na to również zapowiadane zmiany w przejrzystości systemu bankowego, którego większa transparentność również może skłonić część lokujących swe środki w szwajcarskich bankach do wycofania środków. Szczególnie, że realna stopa depozytowa ciągle pozostaje ujemna.
Technicznie sytuacja na EUR/CHF prezentuje się optymistycznie. wskazywana przez część obserwatorów formacja RGR została zanegowana i ostanie spadki uznać należy jak do tej pory jedynie za ponowny test tego wybicia i powrót do linii trendu wzrostowego.
Najbliższe wsparcia to obecnie strefa 1.2340-50, gdzie znajduje się 50% zniesienia Fibo oraz wspomniana linia trendu. Z kolei przebicie okolic 1.24 powinno zapoczątkować ruch w stronę 1.2460 i dalej 1.26, czyli majowym szczytom.
Kluczowy tydzień dla dolara australijskiego
fot. mat. prasowe
Bardzo silny trend spadkowy na dolarze australijskim zdradza od pewnego czasu pewną słabość, ciągle pozostaje jednak kontynuowany. Kluczowy dla dalszego ruchu powinien się okazać obecny tydzień, gdyż zamknięcie poniżej okrągłego poziomu 0.90 powinno spowodować dalsze spadki do 0.85, z kolei wyjście powyżej 0.92 i opuszczenie obecnej linii trendu spadkowego sugerowałoby odbicie i dalszych ruch przynajmniej w okolica 0.9335 i dalej 0.94, gdzie znajduje się pierwsze istotne zaniesienie Fibo. Kolejnym niepokojącym sygnałem jest trwająca już od kilku tygodni dywergencja na dziennym RSI.
Wiele istotnych elementów dla AUD zawiera w najbliższych dniach kalendarium. Dziś w nocy poznaliśmy Chińskie odczyty, które nie będą miały jednak decydującego znaczenia w skali całego tygodnia. Niezwykle istotny będzie protokół z posiedzenia Banku Australii, który na ostatnim spotkaniu zdecydował się pozostawić stopy procentowe na poziomie 2.75%, jednakże późniejsze komentarze ze strony prezesa Stevensa miały bardzo gołębi ton i obecnie rynkowy konsensus zakłada obniżkę stóp na najbliższym posiedzeniu, jednakże minutki mogą przedstawić plany RBA w nowym świetle podobnie jak zeszłotygodniowe, dobre na pierwszy rzut oka, dane z rynku pracy, które pokazywały wyraźny wzrost nowych miejsc pracy, jednakże martwiąca była już ich struktura, gdyż rosła jedynie liczba prac na część etatu, spadała natomiast liczba miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin.
W dalszej części tygodnia kluczowe dla notowań AUD/USD będzie zachowanie dolara amerykańskiego, gdzie w związku z kolejnymi wystąpieniami Bena Bernanke tym razem przed Senatem i Izba Reprezentantów możemy zobaczyć bardzo dużą zmienność na rynkach i powinniśmy poznać odpowiedź nad kierunkiem AUD w III kwartale.
Ostatnie wydarzenia
- Chiny: Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 8.9%, prognoza 9.1%
- Chiny: PKB w II kwartale wzrosło o 7.5%, wobec prognozy 7.7%
- Australia: Sprzedaż nowych samochodów wzrosła o 4%
Kalendarz na najbliższe godziny
CHF 09:15 Inflacja PPI, prognoza 0.3% m/m
PLN 14:00 Inflacja CPI za czerwiec, prognoza+ 0.3% r/r
USD 14:30 Sprzedaż detaliczna za czerwiec, prognoza + 0.8% r/r
USD 14:30 Indeks NY Empire State za lipiec, prognoza 5 pkt
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Cisza-przed-burza-na-rynkach-finansowych-w-koncowce-tygodnia-133079-150x100crop.jpg)
oprac. : Dominik Murlak, Kamil Maliszewski / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)