NewConnect w II kw. 2013 r.
2013-07-31 11:19
NewConnect © Kurt Kleemann - Fotolia.com
Przeczytaj także: NewConnect w I 2013 r.
Nienajlepsze nastawienie inwestorów do mniejszych spółekw poprzednim kwartale potwierdza również nowo powstały NCIndex30, w którego skład wchodzi 30 najbardziej płynnych spółek z rynku NewConnect. Pomimo, iż w miesiącu swojego debiutu zyskał 1,37%, to jednak stopa zwrotu za cały kwartał była ujemna i wyniosła 5,9%(choć nadal w stosunku do końca 2012 roku pozostaje na plusie - 7,43%). Podobne zależności możemy zaobserwować dla indeksu grupującego najmniejsze podmioty na rynku regulowanym. WIG Plus, gdyż o nim mowa, zyskał w drugim kwartale jedynie 1,03%. Podobne nastroje panowały w tym czasie w całej Europie, gdyż spadki dotknęły zdecydowaną większość europejskich rynków alternatywnych – indeks AIM All-Share utracił 5,4%, a First North All-Share zamknął się 8,44% poniżej kursu z początku okresu.
fot. mat. prasowe
Spółki pod względem kapitalizacji (mln PLN)
Łączna kapitalizacja 20 największych spółek alternatywnego parkietu zmniejszyła się o 11%, co wyrażone w pieniądzu oznacza utratę 574 mln zł. Największy spadek kapitalizacji dotyczył PCZ, który wydaje się dalej pozostawać w korekcie względem wzrostów z poprzedniego roku. Wśród czołowych spółek jedynymi, które obroniły się przed spadkiem wielkości kapitalizacji były Termo-Rex oraz Mostostal Wrocław. Sprzyjała temu dość stabilna sytuacja tych spółek, potwierdzona przez opublikowane raporty kwartalne.
Spośród analizowanych spółek, w kategorii obrotów zdecydowanym liderem było ZWG, dla którego ich wielkość stanowiła ponad 25% całkowitych obrotów na NewConnect w zeszłym kwartale. Akcje tej firmy dotknęła korekta ponadprzeciętnych wzrostów z zeszłego kwartału – kurs zamknięcia na koniec okresu był niższy o 14% w stosunku do początku okresu. Duże zainteresowanie inwestorów
z pewnością wzbudziły przekazywane informacje o przejęciu spółki z obszaru górniczego i kolejnych krokach z tym związanych.
fot. mat. prasowe
Różnica wartości obrotów (mln PLN)
W tym kwartale uległy też zmianie regulacje związane z funkcjonowaniem rodzimego rynku alternatywnego. Zmiany są wynikiem m.in. przeprowadzonej na zlecenie giełdy analizy naukowej, a ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa uczestników rynku poprzez podniesienie jakości publikowanych przez notowane spółki sprawozdań finansowych. Emitenci są zobligowani do ujawniania znacznie szerszego zakresu informacji oraz danych finansowych w raportach okresowych. Wpływ tych zmian będzie najpewniej widoczny dopiero w dłuższym okresie, choć już teraz należy cieszyć się z rozszerzonego zakresu informacji, do których dostęp będą mieć inwestorzy.
Mateusz Hyży, starszy analityk,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)