Wypłata z bankomatu za granicą: bywa drogo
2013-08-01 00:10
Wypłata z bankomatu za granicą © flashpics - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ile kosztuje wypłata z bankomatu?
Wiele banków przyzwyczaiło swoich klientów do możliwości bezpłatnego korzystania ze wszystkich bankomatów w Polsce. Jeśli jednak wybieramy się za granicę, to o brak tego rodzaju opłaty będzie znacznie trudniej. Tylko 6 z 28 badanych przez nas banków pozwala bezpłatnie korzystać ze wszystkich bankomatów za granicą. Trzeba jednak dodać, że w Banku Pocztowym, bezpłatne są tylko dwie pierwsze wypłaty w miesiącu, niezależnie czy są one dokonywane w Polsce czy poza granicami naszego kraju. W Credit Agricole do 30 września trwa natomiast promocja dzięki za zagraniczną wypłatę nie jest pobierana prowizja, która standardowo wynosi 5 zł.W tych bankach, które każą nam płacić, prowizja zwykle jest naliczana jako procent od wypłacanej kwoty, a nie jako stała wartość. W rezultacie wypłacając z bankomatu równowartość 500 PLN możemy zapłacić prowizję wynoszącą nawet 23 PLN. Tyle będzie kosztowała wypłata osoby korzystającej z konta Getin Up w Getin Banku, gdzie prowizja to aż 4,5% wypłacanej kwoty, Niezależnie od kwoty, klienci zapłacą tu jednak minimum 10 PLN prowizji.
Różnice w kosztach pomiędzy poszczególnymi bankami są bardzo istotne. Trzeba jednak dodać, że nawet na różnych kontach w ramach jednego banku mogą one być zupełnie inne. Dla przykładu w Banku Pekao na Eurokoncie Moblinym prowizja za skorzystanie z bankomatu za granicą wynosi 2% (min. 5 PLN). Tymczasem na bardzo podobnym rachunku – Eurokonto Net – jest ona znacznie wyższa, wynosi bowiem 4% (min. 10 PLN). Podobnie wygląda sytuacja w Euro Banku. Posiadacze Konta Online za zagraniczną wypłatę gotówki zapłacą 5 PLN. Tymczasem osoby korzystające z Konta Standard już 3% min, 9,95%. Regułą jest również to, że posiadacze droższych pakietów kont w większości banków nie muszą ponosić tego typu prowizji.
fot. mat. prasowe
Zestawianie opłat za wypłaty za granicą
Expander ostrzega, że prowizja za wypłatę z bankomatu to nie jedyny koszt takiej operacji. Istnieje również ukryta prowizja w postaci tzw. spreadu walutowego. Gdy wypłacamy pieniądze za granicą lub dokonujemy płatności w obcej walucie, bank zwykle dokonuje przeliczeń walutowych po zawyżonym kursie. Jeśli płatność jest dokonywana w walucie innej niż euro, to doliczana jest często także dodatkowa prowizja w wysokości ok. 2% wartości transakcji.
fot. mat. prasowe
Zestawianie opłat za wypłaty za granicą cd.
oprac. : Jarosław Sadowski / expander
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (4)
-
mars / 2013-08-04 22:05:39
Wymiana waluty w kantorze internetowym i korzystanie z karty walutowej - rewelacyjny sposób na trochę tańsze płatności za granicą, w tym wypłaty z bankomatów, polecam ;) Informację o tym, które kantory oferują karty pre-paidowe i w jakich walutach znaleźć można np. w porównywarce StrefaWalut
[ odpowiedz ] [ cytuj ]