Posiedzenie FOMC nie przyniosło rozstrzygnięcia na eurodolarze
2013-08-01 10:50
EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Eurodolar tuż przed ważnym oporem
Zgodnie z opublikowanym raportem, w lipcu zatrudnienie wzrosło o 200 tys., podczas gdy prognoza zakładała 180 tys. W górę z 188 tys. do 198 tys. zrewidowano także odczyt za poprzedni miesiąc. Dane wyraźnie potwierdzają ożywienie na amerykańskim rynku pracy, co odczytywane jest przez rynek jako przybliżenie do rozpoczęcia cyklu podwyższania stóp procentowych. Pozytywnie przyjęte zostały także dane o PKB, który wzrósł w II kw. o 1.7%, podczas gdy prognoza zakładała wzrost na poziomie 1.0%. W dół do 1.1% z 1.8% skorygowano natomiast odczyt za poprzedni kwartał, co właściwie oznacza neutralny bilans danych. Ogólnie odczyty makro przyczyniły się do umocnienia dolara amerykańskiego. EURUSD, bezpośrednio po publikacji danych osiągnął wczoraj tygodniowe dołki, osiągając poziom 1.32. Jednak w trakcie dnia kurs eurodolara z impetem ruszył do odrabiania strat i wybił 5-tygodniowe maksimum na poziomie 1.3344.Na wczorajszym posiedzeniu FOMC nie zmienił założeń polityki pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami utrzymana została stopa procentowa na minimalnym poziomie 0.0-0.25%, nie zmieniona została także wartość skupu aktywów. Wbrew spekulacjom rynkowym FOMC nie zmienił także tzw. forward guidance. W ubiegłym tygodniu rynek obiegła informacja, że możliwe jest obniżenie poziomu stopy bezrobocia, której osiągnięcie uruchomiło by cykl podwyżek stopy procentowej. FOMC podtrzymał jednak stanowisko, że niskie stopy zostaną utrzymane dopóki bezrobocie nie spadnie poniżej 6.5% oraz prognozowana inflacja nie przekroczy 2.5%. Nie pojawiły się także żadne nowe wskazówki co do możliwego terminu wygaszenia QE3. Komunikat po posiedzeniu FOMC przyczynił się do ponownego umocnienia dolara. Dzisiaj nad ranem kurs powrócił do poziomu wczorajszego otwarcia.
Dzisiaj kluczowe wydarzenia na rynku to trwające przez cały dzień publikacje finalnego indeksu PMI w lipcu. Przed południem poznamy m.in. odczyty PMI z Niemiec i Wielkiej Brytanii, a po południu także z USA i Kanady. Poza tym uwagę należy zwrócić na zaplanowane posiedzenia Banku Anglii oraz ECB. Rynek spodziewa się usłyszeć po posiedzeniach nowe komentarze odnośnie bieżącej sytuacji gospodarczej odpowiednio Anglii i Strefy Euro oraz wytyczne co do kształtowania polityki pieniężnej w najbliższej przyszłości. Po południu poznamy także cotygodniowe dane na temat liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.
fot. mat. prasowe
EUR/USD, interwał dzienny
W ujęciu analizy technicznej kurs rozszerzył wczoraj znaczenie pasmo dziennych wahań, rozszerzając także ukształtowany w I poł. lipca kanał wzrostowy. Wciąż jednak pozostaje szansa na kontynuację trendu wzrostowego i testowanie szczytów z połowy czerwca. Wsparcia wyznaczają dolne ograniczenie kanału wzrostowego (okolice 1.3221) oraz poziom 1.3120, gdzie przebiega ważny poziom fibo oraz 50- i 200-sesyjna średnia krocząca.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
Kupuj Siemens od Deutsche (cena docelowa 95.00)
fot. mat. prasowe
SIEMENS.DE, interwał dzienny
Deutsche Bank podniósł wczoraj cenę docelową dla akcji Siemens (konglomerat działający w takich obszarach jak: przemysł energetyczny, elektrotechniczny, medyczny, telekomunikacyjny, transport, oraz finanse i nieruchomości) do 95 euro za akcję. Deutsche pokrywa spore nadzieje w nowym prezesie, który ma naprawić „błędy z przeszłości”.
Wyniki za trzeci kwartał były w zasadzie zgodne z konsensusem, ugodzone przez koszty programu restrukturyzacji, z oznakami stabilizacji w sferze popytu. Cena 95.00 implikuje wskaźnik C/Z na poziomie 11.5, czyli odpowiedni dla sektora.
Największym ryzykiem (a zarazem szansą) dla Siemensa jest niepewność co do przyszłych działań nowego prezesa, zmiana portfela zamówień, a także obciążenia wyników w krótkim terminie.
Od końcówki ubiegłego roku rynek zdecydowanie nie wiedział w którą stronę podążyć, stąd konsolidacja w pasmie 75-85 euro za akcję. Pozytywna rekomendacja może być pierwszym poważnym impulsem do opuszczenia tego przedziału. W przypadku wzrostów, celem stał by się poziom, przy którym nastąpiła fala spadkowa w lipcu 2011 roku, czyli okolice 95 euro za akcję. Jako krótkoterminowe wsparcie można traktować 50% zniesienia fali spadkowej z lipca 2011 (78.50). Zamknięcie dziennej świecy powyżej skupiska średnich należy traktować pozytywnie, ale co ważniejsze, zamknięcie dziennej świecy powyżej połowy korpusu czarnej świecy z 25 lipca neguje spadkowy scenariusz na najbliższe sesje.
Dzisiejsza decyzja EBC powinna pomóc rynkom akcji, a przynajmniej nie powinna im zaszkodzić. Niezmienny (gołębi) ton FED powinien nadal powstrzymywać wzrosty rentowności, a tym samym wspierać wyceny spółek. Wcześniej, bardzo ważne będą wskaźniki PMI dla przemysłu ze Strefy Euro.
EUR/CZK i interwencje walutowe
fot. mat. prasowe
EUR/CZK, interwał dzienny
Narodowy Bank Czech podejmuje dziś decyzję odnośnie bezpośrednich interwencji na rynku walutowym. Miałyby one na celu osłabienie korony, co poprawiłoby warunki na rynku finansowym. Obecnie przy zerowym poziomie stóp procentowych, standardowe kroki (obniżka stóp) łagodzenia polityki monetarnej nie są możliwe. Decyzja nie należy do najłatwiejszych, biorąc pod uwagę występujące ryzyko dezinflacji.
Szef NBC, Miroslav Singer optuje za przeprowadzaniem interwencji, a ostatnie minutki wskazały, że zwolenników tej metody luzowania jest więcej. Większość komentatorów jest jednak zdania, że bezpośrednie interwencje zostaną odłożone w czasie – warunkiem wprowadzenia interwencji bezpośredniej jest utrzymująca się deflacja. Sama dyskusja odnośnie możliwości wprowadzenia takiego narzędzia (interwencja werbalna) powoduje na rynku zamierzony efekt – osłabianie korony. Rynek wycenia, że stopy procentowe pozostaną na zerowym poziomie do końca 2014 roku, a dane PKB wskazują odbijanie od dna.
Najpłynniejszą parą walutową zawierającą czeską koronę jest EUR/CZK. Przyjmując założenie, że zarówno komunikat i konferencja EBC nie zaskoczą (żadnych niestandardowych kroków, powtarzanie poprzednich wypowiedzi), można liczyć na wyższe poziomy na EUR/CZK. Wsparcie na parze wyznacza linia trendu wzrostowego i ewentualne jej przełamanie neguje scenariusz wzrostowy. Przebicie poziomu 26.04 (w tym rejonie zatrzymywały się wzrosty podczas ostatnich kilku sesji) pozwoli powalczyć o nowy lokalny szczyt. Po drodze znajduje się jeszcze opór wynikający z 23.6% zniesienia ostatniej fali wzrostowej. Dobrym poziomem wejścia wydają się okolice 25.90. Przy wyznaczaniu poziomu stop loss warto zwrócić uwagę, że dzienny zakres wahań na tej parze to często ponad 200 pipsów.
Ostatnie wydarzenia
- Chiny: Wskaźnik PMI dla przemysłu w lipcu 50.3, (oczekiwano 49.8)
Kalendarz na najbliższe godziny
CHF Święto Narodowe
EUR 09:15-
10:00 Indeksy PMI dla krajów Strefy Euro
GBP 13:00 Decyzja Banku Anglii
USD 14:15 Raport ADP; prognoza 180 tys., poprzednio 188 tys.
EUR 13:45 Decyzja EBC
EUR 14:30 Konferencja EBC
USD 14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych; prognoza 346tys. Poprzednio 343 tys.
USD 16:00 ISM PMI dla przemysłu; prognoza 52.1, poprzednio 50.9
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Dominik Murlak, Dominik Rożko / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)