eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek akcji, walut i surowców 05-09.08.13

Rynek akcji, walut i surowców 05-09.08.13

2013-08-12 10:53

Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 29.07-02.08.13


Eurodolar (EUR/USD)

Wzrosty z dna z 2-go sierpnia na poziomie 1.3189 USD były kontynuowane do czwartkowego szczytu na poziomie 1.3400 USD. Pod koniec dnia doszło do realizacji zysków. W piątek doszło do wybicia w dół z kilkunastogodzinnej fazy konsolidacji o szerokości 30 pipsów. Dzienne minimum wypadło na poziomie 1.3333 USD. Po godzinie 17-tej rozpoczęło się niewielkie odbicie. Zamknięcie wypadło na poziomie 1.3344 USD.

Z lipcowego dna na poziomie 1.2756 USD widoczna jest 5-falowa struktura. Fala piąta nie jest jeszcze zakończona, gdyż z dna na poziomie 1.3189 USD do 1.34 USD widoczna jest tylko wzrostowa trójka. Do jej zakończenia brakuje jeszcze jednego szczytu. Może się on pojawić w ciągu 2-3 sesji. W trakcie tego ruchu będzie testowany szczyt z 19-go czerwca. W tym rejonie może być sporo zleceń obronnych. Szacuję, że target fali piątej może wynieść 1.3460-1.3530 USD.

W dalszej perspektywie oczekuję spadków. Przełamanie wsparcia w rejonie 1.34 USD powinno wygenerować sygnał do kilkutygodniowej przeceny (wskazuje na to również negatywna dywergencja na wskaźniku MACD-histogram). Sądzę, że może ona znieść od 50 do 62% fali wzrostowej i przyjąć postać trójki (wykres 5). Będzie to oznaczać, że spadki są korekcyjne i w dalszej perspektywie możliwy jest kolejny ruch w górę.

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Eurodolar w perspektywie ostatnich kilkunastu miesięcy

Wykres 5. Eurodolar w perspektywie ostatnich kilkunastu miesięcy


Z kolei pojawienie się z lipcowego dna tylko wzrostowej trójki (wykres 5), powinno w dalszej perspektywie skutkować spadkami w rejon tegorocznego dna.

Złoty (USD/PLN, EUR/PLN)
Ostatni tydzień przyniósł umocnienie złotego. W piątek rano kurs dolara osiągnął nowe wielosesyjne minimum na poziomie 3.1245 PLN. W ciągu dnia doszło odbicia. Dzienne maksimum wypadło na poziomie 3.1386 PLN, o godzinie 19-tej dolar był notowany po 3.1378 PLN.

Początek tygodnia może przynieść pogłębienie dna z piątku, potem jednak gdy wreszcie dojdzie do przesilenia na eurodolarze oczekuję na mocne odbicie. Może ono znieść 50-62% spadków z poziomu 3.38 PLN. Kolejnym argumentem za mocniejszym odbiciem jest kształtowanie się pozytywnej dywergencji na wskaźniku MACD-histogram (wykres 6).

Odbicie z sierpniowego dna może przyjąć postać wzrostowej korekcyjnej trójki, co w dalszej perspektywie (patrz prognoza dla eurodolara) może przynieść powrót na tegoroczne dna.

fot. mat. prasowe

Wykres 6. Kurs dolara w relacji do złotego w perspektywie średnioterminowej

Wykres 6. Kurs dolara w relacji do złotego w perspektywie średnioterminowej


Przejdźmy do kolejnej pary (EUR/PLN). W ubiegłym tygodniu doszło do spadku poniżej ważnego wsparcia w rejonie 4.20 PLN. sporego odbicia. W piątek osiągnięte zostało lokalne dno na poziomie 4.1779 PLN. O godzinie 19-tej euro było notowane po 4.1865 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 7. Kurs euro w relacji do złotego

Wykres 7. Kurs euro w relacji do złotego


Długoterminowe wsparcie w rejonie 4.20 PLN zostało przekroczone, jednak na wskaźniku MACD-histogram nowe dno nie jest potwierdzone. W krótkim terminie możliwe jest jeszcze niewielkie pogłębienie dna z poprzedniego tygodnia. Potem po przesileniu na eurodolarze oczekuję na mocne kilkutygodniowe odbicie (wykres 7).

oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS Globtrex.com NEWS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: