GBP/USD – w oczekiwaniu na dane z Wielkiej Brytanii
2013-08-14 11:45
GBP/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Dolar amerykański odreagowuje spadki
Wczorajsze umocnienie USD, było mniej widoczne m.in. w zachowaniu pary GBPUSD. Funt był stosunkowo mocny przed zaplanowaną na dzisiaj na godz. 10:30 serią danych z rynku pracy oraz publikacją protokołu z posiedzenia Banku Anglii. Oczekiwania rynku zakładają, że na ostatnim posiedzeniu BoE, wszyscy uczestnicy jednomyślnie przyjęli pozostawienie stopy procentowej i wartości brytyjskiego QE bez zmian. Analitycy spodziewają się uzyskania większej ilości szczegółów o ustalanych na ostatnim posiedzeniu wytycznych dotyczących prowadzenia polityki monetarnej. W ubiegłotygodniowym wystąpieniu nowy szef BoE Mark Carney zapowiedział, że zamierza kontynuować lub rozszerzyć luźną politykę pieniężną, do czasu kiedy stopa bezrobocia nie spadnie poniżej 7%. Ewentualne wcześniejsze podwyżki stóp mogłyby nastąpić w przypadku wzrostu inflacji CPI w okresie 18-24 miesięcy powyżej 2.5% lub oderwania się od celu inflacyjnego o więcej niż 2%. Zgodnie z opublikowanymi w zeszłym tygodniu prognozami podwyżka stóp mogłaby nastąpić dopiero w III kw. 2016 r. Można się spodziewać, że powiązanie akcji polityki monetarnej z tymi konkretnymi danymi, będzie powodowało, zwiększoną aktywność rynku w czasie ich publikacji. Jeśli zatem opublikowane dane z rynku pracy okazały by się lepsze niż rynkowe oczekiwania, możemy oczekiwać, że reakcja rynku może być niewspółmiernie korzystna dla funta brytyjskiego.W ujęciu technicznym, kurs GBP/USD, po wyznaczeniu w ubiegły czwartek, dwumiesięcznych szczytów, odbił się od górnego ograniczenia kanału wzrostowego, w którym poruszał się od początku lipca. Funt, nieprzerwanie od tamtej pory ulega deprecjacji. Najbliższe wsparcia przebiegają na poziomie 1.5398, gdzie przebiega 23.6 proc. zniesienie Fibo ostatniej fali wzrostowej oraz w okolicach poziomu 1.5288, tj. na kolejny zniesieniu Fibo i w pobliżu 50- i 200- sesyjnej średniej kroczącej. W przypadku rozczarowania wobec danych z brytyjskiej gospodarki możemy spodziewać się testowania, w średnim horyzoncie, tego niższego poziomu.
fot. mat. prasowe
GBP/USD, interwał dzienny
Poza danymi z Wielkiej Brytanii dzisiaj opublikowany zostanie cały pakiet wstępnych danych odnośnie PKB krajów europejskich w II kw. tego roku. Poranna publikacja odczytu PKB z Niemiec poprawiła sentyment wobec wspólnej europejskiej waluty.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
DE30 walczy o nowe szczyty
fot. mat. prasowe
DE30, interwał dzienny
Pozytywnym zaskoczeniem okazały się wczorajsze dane dotyczące niemieckiego wskaźnika Instytutu ZEW. Poziom 42 punktów, podczas gdy oczekiwano 36.3 punktów to bardzo dobry wynik, ale nie należy traktować tego odczytu jako bezsprzecznego wskazania co do wzrostu gospodarczego w Niemczech. Przypomnijmy, że ZEW bada opinie poszczególnych inwestorów instytucjonalnych. Oczywiście opinie te dotyczą perspektyw dla niemieckiej gospodarki, jednak w żadnym wypadku nie są to „twarde” dane. W związku z powyższym, zarówno EUR/USD jak i DAX oczekiwały na kolejne dane – tym razem twarde dane z amerykańskiej gospodarki. Odczyt okazał się dobry, co przybliża widmo wycofania środków z QE, a tym samym ciąży rynkom akcji. Ostatecznie DAX zdołał jednak odbić się od minimów sesyjnych i urosnąć 0.7% względem poniedziałku.
DAX (DE30) porusza się nieustannie w wyraźnym trendzie wzrostowym. Ostatnia korekta spadkowa wywołana obawami o wycofanie środków z QE sprowadziła indeks w okolice 7690, skąd nastąpił silny impuls wzrostowy. Obecnie poruszamy się kanałem, który prawdopodobnie doprowadzi nas do poziomu 8562 lub wyżej, jeśli dzisiejsze dane o PKB w Strefie Euro na to pozwolą. Ankietowani ekonomiści oczekują, że Strefa Euro uniknęła recesji w drugim kwartale. Konsensus znajduje się na poziomie 0.2% wzrostu w porównaniu do poprzedniego kwartału. Jeśli dane okażą się jeszcze lepsze, europejskie parkiety powinny zareagować pozytywnie. Rynek oswoił się już z potencjalnym zakręcaniem kurka z tanim pieniądzem przez FED, a ostatecznie spadki na rynkach akcji były ograniczone. Można zatem oczekiwać, że w najbliższym czasie to dane makro będą wyznaczać kierunek indeksów, co dobrze wróży niemieckiej giełdzie z uwagi na widoczną poprawę nie tylko w niemieckiej gospodarce, ale także całej Strefie Euro.
Wygórowane oczekiwania ciążą MXN
fot. mat. prasowe
USD/MXN, interwał dzienny
Meksykańskie peso zaliczane jest do obozu „dobrych” walut rynków wschodzących. Główną przyczyną takiej klasyfikacji jest pozytywne postrzeganie przez inwestorów pakietu reform pod tytułem „Pacto de Mexico”. Meksyk jako jeden z nielicznych krajów rozwijających się rozumie potrzebę reform strukturalnych, a przedstawiciele rządu wraz z partiami opozycyjnymi opracowują wspólny plan działania na rzecz rozwoju swojego państwa.
W poniedziałek Prezydent Pena Nieto przedstawił pakiet propozycji zmian rynku energetycznego. Dotyczy on między innymi możliwości wydobywania ropy/gazu na terenie Meksyku przez prywatne spółki zagraniczne (ale we współpracy typu joint venture z kontrolowanym przez państwo konglomeratem Pemex), co wiąże się ze zmianą Konstytucji, która zakazuje tego typu działalności zagranicznym firmom na terenie Meksyku. Prywatne firmy nie będą mogły prowadzić działalności polegającej na przesyle bądź dystrybucji energii elektrycznej, ale na otarcie łez będzie możliwość czerpania zysków z wytwarzania energii. Komentatorzy sugerują, że oferta Meksyku podobna jest do irackiej, natomiast taki kraj jak Brazylia pozwala inwestorom na znacznie szerszą działalność – zdaniem ekspertów brakuje tutaj możliwości nabycia koncesji do złóż ropy naftowej/gazu. W odpowiedzi na przedstawiony pakiet proponowanych zmian meksykańskie peso traciło na wartości, pogłębiając spadki po wczorajszych danych z USA dotyczących sprzedaży detalicznej.
Należy zwrócić uwagę, że od 1938 żadna działalność firm prywatnych w zakresie rynku energii nie była możliwa, dlatego zmiany powinny być odbierane pozytywnie. Część rynku mogła oczekiwać jednak jeszcze więcej. Powrót poniżej linii trendu spadkowego będzie znakiem do kolejnej fali umocnienia peso.
Ostatnie wydarzenia
- Niemcy: wstępny odczyt PKB za II kw. 0.7%, wobec prognozy 0.6%
- USA: Sprzedaż detaliczna w lipcu m/m 0.2% (oczekiwano 0.4%); poprzednie dane zrewidowano z 0.4% na 0.6%
- Nowa Zelandia: Sprzedaż detaliczna 1.7% k/k, prognoza 1.4%
Kalendarz na najbliższe godziny
GBP 10:30 Minutki BoE
Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych; prognoza -14.3 tys., poprzednio -21.2 tys.
Stopa bezrobocia; prognoza 7.8%, poprzednio 7.8%
EUR 11:00 PKB wst. Za 2kw.; prognoza 0.2%, poprzednio -0.2%
USD 14:30 Inflacja PPI m/m; prognoza 0.4%, poprzednio 0.8%
USD 16:30 Zapasy ropy w USA; poprzednio -1.3 mln baryłek
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Dominik Murlak, Dominik Rożko / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)