eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeCzy dane PMI pozwolą osiągnąć wyższe poziomy EUR/USD?

Czy dane PMI pozwolą osiągnąć wyższe poziomy EUR/USD?

2013-08-19 11:18

Czy dane PMI pozwolą osiągnąć wyższe poziomy EUR/USD?

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

To był bardzo ciekawy tydzień na rynkach finansowych, który jednak nie przyniósł rozstrzygnięcia co do kierunku głównych par walutowych. Eurodolar zamknął się na poziomie 1.3337, a indeksy akcyjne rozpoczęły powolny marsz na południe. Biorąc pod uwagę koszyk walut rynków rozwiniętych zdecydowanie najsilniejszy był funt. GBP/USD urósł w tym tygodniu ponad 100 pipsów zamykając się na poziomie 1.5630. Ostatnio poprawia się również sentyment wokół złota. Po silnej fali spadkowej zapoczątkowanej w październiku zeszłego roku, kruszec zaliczył lokalne minimum (1180 USD/oz) i odrobił od tej pory 200 dolarów.

Przeczytaj także: GBP/USD – w oczekiwaniu na dane z Wielkiej Brytanii

Tematem numer jeden nadal jest wyjście FED z programu luzowania ilościowego. Oczywiście na obecną chwilę pytanie brzmi „kiedy?” , jednak pojawia się coraz więcej głosów, iż FOMC przedwcześnie próbuje zakręcać kurek z tanim pieniądzem. Dowodem tej tezy mają być ostatnie słabsze odczyty z amerykańskiej gospodarki. Ben Bernanke podkreślał powiązanie polityki monetarnej z rynkiem pracy wskazując jednak, że FED będzie patrzył na odczyty globalnie, co oznacza iż wszystkie dane są istotne. Piątkowe dane o nastrojach konsumentów (Indeks UoM) potwierdziły, że nie tylko inwestorzy mają obawy o trwałość odbicia gospodarki USA, ale także przeciętni amerykanie.

Z drugiej strony mamy potwierdzenie ożywienia w Strefie Euro. Zbyt wielki optymizm nie jest wskazany, jednak techniczne wyjście z recesji (wzrost PKB o 0.3% kwartał do kwartału) wpływa pozytywnie również na oczekiwania, stąd rynki będą uważnie przyglądać się czwartkowym danym PMI. Istotne będą również minutki z posiedzeń banków centralnych (wtorek – RBNZ, środa- FOMC). W piątek inwestorzy zainteresowani brytyjskim funtem otrzymają potwierdzenie ostatnich wzrostów waluty, gdyż prezentowany będzie drugi szacunek PKB za drugi kwartał. Ostatnio wszystkie odczyty z Wielkiej Brytanii zaskakiwały pozytywnie, zatem wiara w podobny scenariusz tym razem jest duża.

Od czwartku zaczyna się trzydniowe sympozjum w Jacskon Hole. Rynki pamiętają wagę tego wydarzenia (wskazówki ze strony Bena Bernanke odnośnie nowej rundy luzowania ilościowego), jednak w tym roku nie będzie ono tak istotne, co podkreślał sam Ben Bernanke, którego tym razem na sympozjum zabraknie. We wtorek decyzję o poziomie stóp procentowych ogłaszać będzie Bank Centralny Turcji.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Wracając do Eurodolara, być może czwartkowe dane PMI pozwolą osiągnąć nowe lokalne maksima. Jeśli przebijemy strefę 1.3400-1.3415, droga na 1.3522 będzie otwarta. Przebita linia trendu spadkowego wraz z poziomem 1.3240 powinny powstrzymać ewentualne spadki.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Potencjalna korekta na parze GBP/USD

fot. mat. prasowe

GBP/USD, interwał dzienny

GBP/USD, interwał dzienny


Funt szterling w dalszym ciągu przyciąga zarówno uwagę jak i środki inwestorów oraz umacnia się względem większości walut krajów rozwiniętych, w tym dolara amerykańskiego.

Waluta Wielkiej Brytanii znalazła wsparcie zarówno w korzystnych odczytach danych makroekonomicznych jak i mieszanych komunikatach spływających z Banku Anglii w kwestii zaangażowania w politykę tzw. ‘forward gudiance’.

Pomimo ostatniej aprecjacji funta można pokusić się o stwierdzenie, iż zarówno działania Banku Anglii jak i spływające z Wielkiej Brytanii dane będą mieć mniejszy wpływ na kurs pary GBP/USD, niż sytuacja na dolarze amerykańskim. Cześć analityków podejrzewa, iż FED rozpocznie proces zmniejszania skali zakupów aktywów już od września/października, co
w sposób bezpośredni doprowadzić może do wzrostu rentowności na ryku stopy procentowej dla dolara (skokowy wzrost rentowności/spadek kursu amerykańskich obligacji już można zaobserwować np. na wykresie instrumentu TNOTE). Dysparytet stóp procentowych może nasilić odpływ kapitału z Wielkiej Brytanii, co w połączeniu z polepszającą się sytuacją ekonomiczną Stanów Zjednoczonych skutkować będzie deprecjacją funta szterlinga względem dolara amerykańskiego.

Spadki na „kablu” mogą być dodatkowo wspierane przez Bank Anglii, który niezadowolony z reakcji rynków na implementację „forward guidance” najprawdopodobniej wystosuje gołębi komunikat na następnych konferencjach prasowych.

W ujęciu technicznym kurs funta szterlinga do dolara amerykańskiego odnalazł wsparcie w 200-okresowej średniej ruchomej i kontynuuje podróż w wyraźnie zarysowanym kanale wzrostowym, w którym porusza się od początku lipca, by obecnie testować opór wyznaczony przez majowe szczyty.

Frank nowym dolarem?

fot. mat. prasowe

USD/CHF, interwał dzienny

USD/CHF, interwał dzienny


Wraz z poprawą sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych oraz z rozpoczęciem przez FED wycofywania się z QE3 krajobraz rynków walutowych powinien przejść gruntowne przeobrażenia.

Pomimo faktu, iż Ben Bernanke powtarza, iż „tapering is not tightening” (rozpoczęcie wycofywania się z trzeciej rundy luzowania ilościowego nie wiąże się z jakąkolwiek zmianą stopy funduszy federalnych FED), to koszt finansowania inwestycji w dolarze amerykańskim najprawdopodobniej będzie wzrastał. W związku z powyższym dolar staje się coraz mniej atrakcyjny jako waluta finansująca. Wiele wskazuje na to, iż w tej roli dolara zastąpić może frank szwajcarski. Za frankiem przemawia fakt, iż bank centralny Szwajcarii zdeterminowany jest, aby nie dopuścić do nadmiernej aprecjacji fanka względem wspólnej waluty oraz wyjątkowo niskie stopy procentowe.

Jeżeli chodzi o tzw. „market movers”, to kalendarium na bieżący tydzień jest dość ubogie. Uwaga inwestorów skupiona będzie zapewne na protokole z lipcowego posiedzenia FOMC oraz dorocznym sympozjum ekonomicznym w Jackson Hole z udziałem przedstawicieli najważniejszych banków centralnych. Przy tej okazji wspomnieć, iż FED reprezentowane będzie przez pełniącą funkcję wiceprezesa FED Janet Yellen, a nie jak dotychczas przez Bena Bernanke.

Obserwatorzy rynków walutowych nie spodziewają się, aby większość członków głosujących FED opowiedziała się za szybkim (tj. sierpniowym/wrześniowym, pamiętajmy, że jest to protokół z lipcowego spotkania) zmniejszeniem skali zakupów aktywów, nie mniej jednak zbyt gołębie nastawienie może negatywnie wpłynąć na wartość dolara.

Ostatnie wydarzenia
  • USA: Indeks Uniwersytetu Michigan dane wst. za sierpień: 80, prognoza 85.5, poprzednio 85.1
    Nowowydane pozwolenia na budowę domów za lipiec: 946 tys., prognoza 950 tys., poprzednio 918 tys. (korekta z 911 tys.)
  • Nowa Zelandia: Inflacja PPI (k/k) za II kw. wyniosła 0.6%, poprzednio 0.8%
  • Japonia: bilans handlu zagranicznego (JPY) za lipiec wyniósł -940 mld JPY, względem prognozy na poziomie -785 mld, poprzednio -180.8 mld

Kalendarz na najbliższe godziny

HUF Dzień wolny od pracy

PLN 14:00 Przeciętne wynagrodzenie brutto (PLN) za lipiec, poprzednio 3808.6

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: