Ubezpieczenie zdrowotne za granicą: warto je mieć
2013-08-19 12:26
Złamana noga © richardlyons - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ubezpieczenie porównaj i kup online
Podczas wyjazdu wakacyjnego, niezależnie od destynacji, narażeni jesteśmy na nieprzewidziane wypadki losowe, które mogą zepsuć każdy najlepiej zapowiadający się urlop. Upadek na basenie, skręcona noga w górach czy nieszczęśliwy wypadek przy uprawianiu sportów – istnieje wiele sytuacji, które mogą zagrozić naszemu zdrowiu. Warto zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia wycieczki, aby wizja gigantycznego rachunku do zapłacenia za leczenie za granicą nie zepsuła nam długo wyczekiwanego urlopu.1. Sprawdź wartość ubezpieczenia
Ustawodawca narzuca na organizatorów podróży zawarcie podstawowego ubezpieczenia w cenie wycieczki. Standardowa kwota takiego ubezpieczenia na leczenie za granicą wynosi pomiędzy 10.000 a 20.000 euro. Jednakże w niektórych krajach, jak Egipt czy państwa Europy Południowej, ta suma może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów leczenia. W razie wypadku, pobyt w szpitalu i odpowiednie leczenie to niebagatelne kwoty, znacznie przekraczające sumę przeznaczoną przez ubezpieczyciela. Warto więc wykupić dodatkowe ubezpieczenie, zwiększające wartość ubezpieczenia do 30.000-40.000 euro, co powinno wystarczyć na pokrycie kosztów leczenia czy hospitalizacji. Zaufane biura podróży wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują szeroki pakiet dodatkowych opcji ubezpieczenia oraz służą pomocą w razie wszelkich wątpliwości.
2. Planuj z głową
Jeżeli na miejscu planujemy korzystanie z lokalnych, sportowych atrakcji, takich jak nurkowanie czy safari na quadach, należy zapoznać się z ofertą ubezpieczeń obejmującą uprawianie sportów, także ekstremalnych. Standardowe ubezpieczenie wycieczki nie pokryje kosztów leczenia powstałych w wyniku takich wypadków, co wygeneruje nam dodatkowe, niemałe koszty. „Wśród amatorów sportów wyczynowych popularne jest ubezpieczenie ryzyka związanego z uprawianiem takiego rodzaju sportów. Zwykle koszt takiego ubezpieczenia wzrasta od 100 do 300% w stosunku do stawki podstawowego ubezpieczenia.” - mówi Grzegorz Bosowski, prezes biura turystycznego Fly.pl
3. Dbaj o siebie i śpij spokojnie
Warto również wziąć pod uwagę ryzyka nawrotu podczas urlopu choroby przewlekłej, jeśli na taką cierpimy. „Fly.pl zwraca klientom szczególną uwagę na to, że jeśli przed wyjazdem leczyli się na jakąś chorobę przewlekłą, do której ubezpieczyciele zaliczają tak powszechne schorzenia jak nadciśnienie, choroby serca, nowotwory, wskazane jest wykupienie polisy rozszerzonej o ochronę od następstw chorób przewlekłych i nowotworowych.” - mówi Grzegorz Bosowski. „Koszt takiej polisy przy rekomendowanej przez nas kwocie gwarancyjnej kosztów leczenia do 30.000 euro, to 14 zł dziennie. Taka opcja dodatkowego ubezpieczenia pozwoli spać spokojnie podczas urlopu. W przypadku konieczności skorzystania z polisy gwarantuje ono bezproblemowe korzystanie za granicą ze świadczeń medycznych.”
4. Zabezpiecz się od rezygnacji
Istnieje wiele nieprzewidzianych sytuacji losowych, które mogą sprawić, że będziemy zmuszeni zrezygnować z wyjazdu – nagła choroba czy wypadek nie tylko uczestników wyjazdu, ale również osób im bliskich mogą sprawić, że nasz wyjazd okaże się niemożliwy do zrealizowania. Podstawową kwestią jest tu zwrócenie uwagi na kwotę zwrotu kosztów wycieczki – do niedawna standardowe ubezpieczenie gwarantowało zwrot jedynie na poziomie 80% kosztów rezygnacji z imprezy. Jednakże od zeszłego roku w niektórych biurach podróży pojawiły się polisy gwarantujące zwrot pełnej sumy wydanej wcześniej na wycieczkę.
fot. richardlyons - Fotolia.com
Złamana noga
Przy zakupie wyjazdu wakacyjnego warto przemyśleć kwestie dodatkowego ubezpieczenia. Przeważnie jest to kwota zaledwie kilkudziesięciu złotych, a za nią kupujemy bezpieczny urlop, bez narażania się na dodatkowe, wcale niemałe koszty leczenia czy hospitalizacji za granicą.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)