Konto bankowe dla dziecka: co warto wiedzieć?
2013-08-29 13:49
Przeczytaj także: Konto bankowe dla dziecka: 13 lat to minimum
Warto również założyć dziecku oprocentowane konto oszczędnościowe, na którym będzie miało możliwość gromadzenia i pomnażania swoich oszczędności. To okazja, do regularnego odkładania nawet niewielkich kwot, co w perspektywie czasu może zdziałać cuda. Dziecko uczy się systematyczności i konsekwencji w działaniu, przy okazji osiągania swoich „małych wielkich” celów. Tym bardziej, że w ramach systemu bankowości internetowej nasza pociecha może nadać własną nazwę rachunku, zgodnie z celem, na który oszczędza.
Dziecko ma również szansę już w tak młodym wieku nauczyć się, jak zarządzać pieniędzmi w nowoczesny sposób, a więc realizować przelewy, płacić kartą, korzystać z bankomatu czy dokonywać zakupów w Internecie. Gdy nastolatek wkroczy w dorosłe życie będzie o krok przed rówieśnikami, którzy nie zdołali zapoznać się z zasadami funkcjonowania banków.
Kieszonkowe w banku bezpieczniejsze niż w kieszeni
Warto pamiętać o tym, że pieniądze trzymane w portfelu lub w kieszeni w przypadku kradzieży są nie do odzyskania. Tymczasem nawet, gdy nastolatek zgubi kartę do swojego konta można ją zastrzec zaraz po kradzieży - od tego momentu bank tak, jak w przypadku każdej innej karty bierze pełną odpowiedzialność za wszystkie transakcje, które zostały wykonane w tym czasie. Konto dla dziecka to również większa mobilność rodziców, gdyż pieniądze można przelać nastolatkowi w każdej chwili z pracy, z domu czy z podróży, drogą internetową.
– Aby zagwarantować sobie absolutny spokój, warto rozważyć również możliwość ubezpieczenia nieuprawnionych transakcji dokonywanych za pośrednictwem konta dziecka. Wiąże się to z niewielką miesięczną opłatą, ale daje pełne zabezpieczenie w razie zgubienia lub kradzieży karty oraz zapewnia częściowy zwrot za nieuprawnione operacje dokonane na koncie lub straty pieniężne, gdy nie zdążymy zastrzec karty – wyjaśnia Barbara Burgieł-Cury, ekspert portalu Zafinansowani.pl.
Rodzice, którzy nie są przekonani do założenia konta swojemu dziecku mogą skorzystać np. z karty przedpłaconej, którą wystarczy doładować określoną kwotą w oddziale banku lub przelewem na rachunek karty przedpłaconej. Dzięki niej dziecko będzie mogło dokonywać płatności bezgotówkowych lub pobierać pieniądze z bankomatu. Takie rozwiązanie będzie z pewnością przydatne wysyłając dziecko na obóz, wakacje za granicą lub po prostu jako prezent.
![PKO Junior: bank dla dzieci [© Igor Mojzes - Fotolia.com] PKO Junior: bank dla dzieci](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/oferta-bankow/PKO-Junior-bank-dla-dzieci-120224-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)