Obligacje skarbowe - oferta IX 2013
2013-09-02 10:30
Obligacje Skarbu Państwa czwarty miesiąc z niezmienionym oprocentowaniem © cristovao31 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Obligacje skarbowe - oferta VIII 2013
We wrześniowej ofercie Skarb Państwa oferuje 25 mln obligacji. Z czego 10 mln przypada na obligacje dwuletnie, a pozostałe papiery oferowane są w liczbie po 5 mln każdy. Zgodnie z utrzymanym trendem obligacje dwuletnie oprocentowane są na poziomie 3% w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: trzylatki - 3,30% (zmiana raz na 6-mcy), czterolatki - 3,50% (zmiana raz na rok) oraz dziesięciolatki – 4% (zmiana raz na rok). W przypadku papierów o oprocentowaniu zmiennym także mnożnik i marże zostały utrzymane na tym samym poziomie. Dla papierów trzyletnich, których oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wskaźnik WIBOR 6M (czyli w oparciu o sześciomiesięczną stopę procentową pożyczek międzybankowych) i mnożnik - nadal w wysokości 1. Oznacza to, że klienci nabywają instrument o takim samym oprocentowaniu jak pożyczki międzybankowe. W przypadku obligacji czteroletnich oprocentowanie ulega zmianie raz w roku, wyliczane na podstawie wskaźnika inflacji za minione 12 miesięcy podanego przez GUS oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla czterolatek obowiązuje w przypadku obligacji dziesięcioletnich, inna jest tylko wysokość marży, która dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wynosi 1,50%.Mechanizmy rynkowe sprawiają, że stopy procentowe oraz inflacja są na niskim poziomie. Czynniki te mają wymierny wpływ na całą gospodarkę, w tym także na zyskowność produktów inwestycyjnych i oszczędnościowych – wyjaśnia Bogdan Klimaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów – Obserwujemy wyraźną obniżkę oprocentowania wielu instrumentów finansowych, szczególnie tych z najkrótszym horyzontem czasowym, oraz tych o największym poziomie bezpieczeństwa. Na tym tle obligacje skarbowe, dzięki stabilnemu oprocentowaniu, wyróżniają się pozytywnie. Oprocentowanie tych papierów dłużnych jest obecnie bardzo konkurencyjne w stosunku do porównywalnych ofert – dodaje Bogdan Klimaszewski.
Analizując ostatnie miesiące w obszarze produktów inwestycyjnych obserwujemy wyraźny spadek oprocentowania lokat. Średnia, zarówno w stosunku do lokat o bardzo krótkim horyzoncie czasowym (do 1/2 roku), jak i w stosunku do tych o nieco dłuższym okresie inwestycyjnym (powyżej 12 miesięcy) oscyluje między 2,28 a 2,50 procent. W przypadku obligacji skarbowych trend ten nie występuje, co sprawia, że są one obecnie na rynku, jedną z najatrakcyjniejszych form lokowania kapitału.
fot. cristovao31 - Fotolia.com
Obligacje Skarbu Państwa czwarty miesiąc z niezmienionym oprocentowaniem
Bezpieczeństwo na wiele sposobów
Rządowe papiery dłużne, to jedna z najbezpieczniejszych ofert inwestycyjnych. Widać to także w poziomie oprocentowania tych papierów – z jednej strony powinno być atrakcyjne dla ich nabywcy, a z drugiej stanowić realne do zrealizowania obciążenie dla Skarbu Państwa.
- Bezpieczeństwo, to obok zysku, najważniejsze atuty skarbowych papierów dłużnych. Państwo polskie gwarantuje nabywcy obligacji, że po określonym czasie obligacje zostaną wykupione, a zysk w postaci odsetek wypłacony – mówi Andrzej Zajko, Zastępca Dyrektora Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego – Obligacje skarbowe występują w postaci zdematerializowanej, czyli nie mają formy dokumentu, co znacząco podnosi poziom ich bezpieczeństwa. Transakcje są zapisywane na indywidualnym rachunku w Rejestrze Agenta Emisji. Forma przechowywania danych oraz kontrola procesu zakupu i zbycia obligacji, to procesy obwarowane wieloma mechanizmami ochronnymi na najwyższym poziomie. Do nabycia detalicznych obligacji skarbowych niezbędny jest dokument tożsamości oraz numer PESEL (w przypadku obywateli polskich) – objaśnia Andrzej Zajko.
Kolejną z zasad istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa finansowego nabywcy jest przedterminowy wykup. Umożliwia on, w sytuacji, w której niezbędny jest natychmiastowy dopływ gotówki, zakończenie oszczędzania.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)