Rynek akcji, walut i surowców 26-30.08.13
2013-09-02 11:07
Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 19-23.08.13
Dzienne minimum wypadło na poziomie 1626pkt. Po godzinie 20-tej doszło do odbicia. Zamknięcie po 1632pkt. Spadki wywołane zostały głównie poprzez obawy o możliwość interwencji zbrojnej USA w Syrii (bez zgody ONZ). Atak na Syrię nastąpi, najprawdopodobniej interwencja będzie ograniczona i krótka bez udziału wojsk lądowych. W mojej ocenie na rynki (akcje, waluty, ropa) nie powinno to mieć dużego wpływu. Inwestorzy są już przygotowani na taki rozwój sytuacji.USA (kontrakty S&P500) – w krótkim kilkusesyjnym terminie oczekuję na korekcyjne odbicie. Target szacuję na 1660-1670pkt. W dalszej perspektywie kontrakty mogą spaść w rejon czerwcowego dna (1554pkt.)…
Polska (WIG20) – na początku tygodnia oczekuję na przełamanie oporu w rejonie 2384pkt. To otworzy drogę na sierpniowe maksimum (2476pkt.). Możliwe jest jego niewielkie przekroczenie, potem realizacja zysków...
EUR/USD – w krótkim terminie oczekuję na korekcyjne odbicie. Krytyczny krótkoterminowy opór znajduje się w rejonie 1.33 USD. Jeśli zostanie on przełamany to możliwy jest powrót na tegoroczny szczyt. W przeciwnym wypadku powrót do wsparcia w rejonie 1.3165-1.3200 USD…
USD/PLN, EUR/PLN – W krótkim kilkusesyjnym terminie złoty może się umocnić, w dłuższej perspektywie oczekuję na kolejną falę osłabienie złotego…
Ropa – po osiągnięciu szczytu na poziomie 112.22 USD doszło do realizacji zysków. Kolejny tydzień powinien przynieść dalsze spadki. Wsparcie znajduje się w rejonie 102-104 USD…
Złoto – ze szczytu na poziomie 1433.40 USD doszło do realizacji zysków. W ciągu najbliższych sesji oczekuje na dalsze spadki. Średnioterminowe wsparcie znajduje się w rejonie 1345 USD…
fot. mat. prasowe
Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym
Z tegorocznego szczytu (1705pkt.) widoczna jest fala spadkowa o zasięgu 80 punktów. Tydzień temu nie byłem pewny czy przyjęła ona postać 5-falowej struktury czy też jedynie spadkowej trójki. Ostatni tydzień potwierdził scenariusz bazowy zakładający, że pojawi się 5-falowa struktura i potem dojdzie do dłuższej wielosesyjnej korekty. W mojej ocenie nadchodzący tydzień przyniesie korekcyjne odbicie. Poprawa sytuacji nastąpi po przebiciu oporu w rejonie 1639pkt. oraz 1645pkt. Zasięg odbicia szacuję na 1660-1670pkt.
Po zakończeniu korekcyjnego odbicia w ramach fali 2-giej oczekuję na kolejną mocną falę spadków, która może przetestować wsparcie w postaci średniej z 200-tu sesji. Fala ta może sprowadzić kontrakty w rejon czerwcowego dna na poziomie 1554pkt. (wykres 1). Warto przypomnieć, że na wykresie wskaźnika MACD-histogram widoczna jest silna negatywna dywergencja. Z technicznego punktu widzenia rynek jest gotowy do mocnych spadków. Mogą być korygowane wzrosty z dna z 2012 roku.
Rynek akcji w Polsce
W ubiegłym tygodniu indeks WIG spadał osiągając w środę dno na poziomie 48 308pkt. Potem doszło do odbicia. W czwartek osiągnięty został dzienny szczyt na poziomie 48 948pkt. W piątek maksimum wypadło nieznacznie niżej, na poziomie 48 872pkt. i takie było też zamknięcie. W ostatnim tygodniu obroniony został czerwcowy szczyt. Najbliższe dni mogą przynieść ruch w górę. Przebicie dna z 21-go sierpnia powinno wygenerować sygnał do powrotu na ostatni szczyt a w dalszej kolejności możliwy jest nowy szczyt, co zakończyłoby falę trzecią (wykres 2). Korekta w ramach fali czwartej nie powinna zejść poniżej czerwcowego szczytu. W dłuższej perspektywie możliwa jest jeszcze fala piąta.
fot. mat. prasowe
Wykres 2. Indeks WIG w układzie dziennym
Indeks WIG20 zachowywał się podobnie, aczkolwiek w końcówce tygodnia zachował się mocniej od WIG-u. W środę osiągnięty został kilkutygodniowy dołek na poziomie 2345pkt. potem rozpoczęło się dosyć mocne odbicie. W czwartek na początku sesji osiągnięty został szczyt na poziomie 2384pkt. Następnie doszło do korekcyjnych spadków. W piątek dzienne dno wypadło na poziomie 2353pkt. Po godzinie 10-tej rozpoczęło się odrabianie strat. Zamknięcie wypadło na dziennym szczycie na poziomie 2384pkt.
Początek poniedziałkowej sesji może przynieść korekcyjne cofnięcie, potem oczekuję na rozbicie oporu w rejonie 2384pkt. Po przełamaniu oporu w postaci dna z 21-go sierpnia (2383pkt.) pojawi się sygnał do powrotu na sierpniowy szczyt (2476pkt.). Może on zostać nieznacznie przekroczony. W dalszej perspektywie oczekuję na realizację zysków (wykres 3).
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Indeks WIG20 w układzie dziennym
Na wykresie indeksu sektora bankowego (WIG-Banki) widoczna jest spadkowa trójka. Przełamanie dna sprzed kilku sesji (czerwona linia) wygeneruje sygnał do powrotu na ostatni szczyt (wykres 4).
fot. mat. prasowe
Wykres 4. Indeks WIGBanki w układzie dziennym
Z lipcowego dna widoczna jest duża trójfalowa struktura. Po zakończeniu fali czwartej oczekuję na dalsze wzrosty w ramach fali piątej.
oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)