Rozstrzygnięcie ws. OFE oraz posiedzenie RPP, czyli ważny dzień dla złotego
2013-09-04 13:04
EUR/PLN, interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: RBA nie zmienia stóp, rynki czekają na ISM w USA
Oczekiwania analityków co do powolnego wycofywania się FED z programu skupu aktywów nie są obecnie jednolite, jednakże należy zakładać, iż przynajmniej częściowo rynek wycenia niewielkie ograniczenie skupu aktywów. Z danych makro warto zwrócić uwagę na australijski odczyt PKB, które wzrosło o 0.6%, co zostało dobrze odebrane przez inwestorów i doprowadziło do umocnienia się AUD/USD.Dzisiejszy dzień powinien być bardzo istotny dla rynku złotego, który wczoraj w ślad za większością walut krajów wschodzących tracił do dolara oraz euro. Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej rynek nie spodziewa się zmiany stóp procentowych i jakiekolwiek zaskoczenie w tej kwestii przyniosłoby za pewne znaczne ruch na EURPLN oraz USDPLN. Prawdopodobieństwo jednak takiej decyzji jest bardzo małe. Inwestorzy będą zapewne wsłuchiwać się w słowa Marka Belki podczas konferencji prasowej o godzinie 16:00 po posiedzeniu RPP w kwestii ewentualnych sugestii co do przyszłych poczynań rady oraz perspektyw gospodarczych według NBP.
Wczoraj podczas inauguracji Forum Ekonomicznego w Krynicy usłyszeliśmy z ust premiera Donalda Tuska prognozy gospodarcze i obwieszczenie zakończenia zagrożenia kryzysem w Polsce. Ważniejszą zapowiedzią było jednak zasygnalizowanie, że dziś około godziny 12:00 powinniśmy poznać szczegóły proponowanych przez rząd zmian w sprawie OFE. Może to mieć bardzo duży wpływ zarówno na polską giełdę jak i na złotego, warto więc na bieżąco śledzić słowa premiera i rynkowe reakcje. Dzisiaj poznamy także szereg istotnych odczytów PMI dla sektora usług z krajów Strefy Euro oraz Wielkiej Brytanii, a także dane o PKB w Strefie Euro. Przed sesją amerykańską o godzinie 14:30 opublikowany zostanie również amerykański bilans handlu zagranicznego. Z kolei w nocy powinniśmy zwrócić uwagę na decyzje Banku Japonii dotyczącą stóp procentowych i programu skupu aktywów. Konsensus rynkowy nie zakłada jednak żadnych zmian do końca roku i jedynie obniżenie prognozy inflacyjnej mogłaby przynieść zmianę w tej kwestii.
fot. mat. prasowe
EUR/PLN, interwał dzienny
Technicznie EUR/PLN znajduje się obecnie w krótkoterminowym trendzie wzrostowym, który powinien zostać zahamowany w strefie oporu 4.2950-4.30. Pokonanie tych poziomów może zaowocować ruchem w stronę 4.35. Jeżeli jednak dzisiejsze decyzje ws. OFE oraz globalny sentyment do rynków wschodzących nie będą przeszkadzać złotemu, rynek powinien podjąć próbę zaatakowania linii trendu wzrostowego i skierować się w stronę 4.22.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
AUD/CAD wychodzi z trzyletnich dołków
fot. mat. prasowe
AUD/CAD, interwał dzienny
Od początku tygodnia dolara australijski zyskuje na wartości. W ciekawej sytuacji technicznej znajduje się opisywana wczoraj para AUD/USD, która testuje linię trendu spadkowego. Niemniej interesująca sytuacja rysuje się na mniej popularnej parze AUD/CAD. Para przebiła z początkiem tygodnia 50-dniową średnią kroczącą. Wczoraj zaś kurs testował ważny opór wyznaczony przez 23.6 proc. zniesienie Fibo fali spadkowej zapoczątkowanej w kwietniu tego roku.
Wspomniany opór na poziomie 0.95470 był testowany w sierpniu trzykrotnie, jednak ani razu kurs nie zdołał go przełamać. Wcześniej, w czerwcu i na początku lipca poziom ten stanowił istotne wsparcie. Tym większe znaczenie miałoby jego trwałe przebicie. W przypadku realizacji scenariusza wzrostowego, możemy spodziewać się, że kolejny opór wykres może napotkać w okolicach 0.9633, gdzie przebiega 100-dniowa MA i dalej przy 0.9766 (38.2 proc. zniesienie Fibo). Ewentualna korekta powinna zaś zatrzymać się w okolicach poziomu 0.936-0.932, gdzie przebiegają dołki z drugiej połowy sierpnia. W przypadku zejścia poniżej minimów z przełomu lipca i sierpnia, scenariusz wzrostowego odreagowania przestaje obowiązywać.
W ujęciu fundamentalnym wczoraj poznaliśmy zgodną z oczekiwaniami decyzję Banku Australii o pozostawieniu bez zmian stopy procentowej na poziomie 2.5%. Zgodnie z oczekiwaniami rynku w tym roku nastąpi jeszcze jedna obniżka stóp kończąca cykl, choć ton wczorajszego komunikatu RBA, przez część inwestorów został przyjęty jako jastrzębi. Z pozostałych odczytów makro z bieżącego tygodnia na uwagę zasługują dane z australijskiego rynku nieruchomości, które znacznie przewyższyły oczekiwania, wczorajsza publikacja o słabej sprzedaży detalicznej w lipcu oraz dzisiejsze dane o PKB Australii w II kw. Z kolei ważniejsze publikacje z Kanady ujrzą światło dzienne w II połowie tygodnia. Już dzisiaj Bank Kanady opublikuje decyzję w sprawie stóp procentowych, natomiast w piątek opublikowane zostaną ważne, sierpniowe dane z rynku pracy oraz Indeks PMI.
USD/JPY wraca na ścieżkę wzrostów
fot. mat. prasowe
USD/JPY, interwał dzienny
Para USD/JPY z powodzeniem wybiła się przedwczoraj z kanału spadkowego, w którym tkwiła od początku lipca. Kurs przebił jednocześnie 50-dzienną średnią kroczącą i obecnie testuje 61.8 proc. zniesienie Fibo fali spadkowej z przełomu maja i czerwca tego roku, tj. poziom 99.68. Poziom ten pokrywa się ze szczytami z przełomu lipca i sierpnia. Przebicie tego oporu będzie ważnym sygnałem do kontynuacji wzrostów. Pierwszy zasięg ruchu wzrostowego wyznaczyć mogą szczyty z początku lipca, czyli okolice poziomu 101.3. W przypadku cofnięcia wsparcie kurs USD/JPY powinien znaleźć na 98.62 (50 proc. zniesienie Fibo i 50 MA) i dalej w okolicach poziomu 97.55 (38.2 proc. zniesienie i linia trendu wzrostowego wyznaczona przez dołki z czerwca i sierpnia). Ważnym poziomem wsparcia będzie też MA200, która skutecznie powstrzymała kurs USD/JPY przez spadkami w sierpniu.
Fundamentalnie dolara amerykańskiego wsparł dzisiaj odczyt Indeksu ISM dla przemysłu w sierpniu, który wyniósł 55.7 i znacznie przewyższył oczekiwania rynku na poziomie 54. Indeks znalazł się tym samym na poziomie nie obserwowanym w amerykańskiej gospodarce od ponad 2 lat. Korzystnie wypadł także podindeks nowych zamówień, który w sierpniu wzrósł do poziomu 63.2. Słabiej za to indeks zatrudnienia, który zmniejszył się o ponad 1 punkt do 53.3. Druga połowa tygodnia zapowiada się burzliwie dla pary USDJPY i to nie tylko ze względu na liczne publikacje makro ze Stanów Zjednoczonych, ale także ze względu na zaplanowaną na czwartek konferencję po posiedzeniu Banku Japonii. W średnim horyzoncie czasowym na kwotowania par jenowych wpływ będą miały także napływające na rynek szczegóły odnośnie planowanej w Japonii podwyżki podatku od sprzedaży (odpowiednika Polskiego VAT) oraz istotnego zwiększenia płacy minimalnej. To drugie rozwiązanie powinno w dalszej perspektywie czasowej przynieść stymulację popytu wewnętrznego i podnieść presję inflacyjną.
Ostatnie wydarzenia
- Australia: Dynamika PKB w II kw. +0.6% k/k prognoza 0.6% k/k
- USA: Indeks ISM dla przemysłu w sierpniu 55.7, prognoza 54.2
- Kanada: Indeks PMI dla przemysłu w sierpniu 52.1
- USA: Indeks PMI dla przemysłu finalne dane za sierpień 53.1, prognoza 53.9
- Wielka Brytania: Indeks PMI w budownictwie 59.1, prognoza 58.4
Kalendarz na najbliższe godziny
PLN Decyzja ws. stóp procentowych, prognoza 2.5%
GBP 10:30 Indeks PMI dla usług, prognoza 59.8
EUR 11:00 Sprzedaż detaliczna, prognoza 0.5% m/m
USD 14:30 Bilans handlowy -38.6
CAD 14:30 Bilans handlowy, prognoza -0.4
16:00 Decyzja ws. stóp procentowych, prognoza 1%
USD 20:00 Publikacja tzw. Beżowej Księgi
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Kamil Maliszewski, Dominik Murlak / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)