Mocne osłabienie franka w ślad za doniesieniami w sprawie Syrii
2013-09-11 11:29
EUR/CHF, interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: EUR/USD mocno w górę
Jeżeli faktycznie udałoby się uzgodnić satysfakcjonujące USA warunki, co nie powinno być trudne ze względu na możliwą porażkę prezydenta w kongresie, gdzie ciągle nie ma większości popierającej interwencję wojskową, ryzyko zaangażowania zbrojnego Stanów Zjednoczonych oraz ewentualnego rozlewu konfliktu w Syrii na kraje regionu znacząco zmaleje. Widać, iż rynek entuzjastycznie przyjął możliwość „pokojowego” rozwiązania obecnej, patowej dla prezydenta Obamy, sytuacji. Znacząco ze względu na te doniesienia spadły wczoraj ceny ropy oraz złota, a także wyraźnie osłabiał się frank szwajcarski. Radość rynków może okazać się przedwczesna, gdyż brak interwencji jedynie przedłuży wyniszczającą wojnę pomiędzy siłami rządowymi oraz armią powstańczą popieraną przez Turcję oraz USA.Istotną kwestią jest również to, czy społeczność międzynarodowa epatowana w mediach kolejnymi doniesieniami o śmierci cywilów oraz masowymi ucieczkami z Syrii, nie będzie wywierała presji na podjęcie przez USA interwencji zbrojnej. Wydaje się, że ze względu na silnych sojuszników, wyrównane siły i ciągłe dostawy broni obecne strony wojny domowej mogą jeszcze przez wiele lat podtrzymywać napięcie w regionie, co nie pozostanie bez wpływu na ceny ropy naftowej.
W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym podobnie jak wczoraj nie znajdziemy wielu istotnych odczytów. Z pewnością warto zwrócić uwagę na publikowane o 10:30 dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Analitycy spodziewają się, że stopa bezrobocia spadnie o 0.1% do 7.7%, a liczba nowych wniosków o zasiłek wyniesie 22 tys. Jeżeli spełnią one oczekiwania rynków powinniśmy zobaczyć dalsze umacnianie się funta do dolara i zawalczenie o poziom 1.5750. Należy pamiętać również o piątkowym wystąpieniu Marka Cerneya prezesa Banku Anglii przed komisją izby gmin, kiedy powinien on odnieść się do dzisiejszych odczytów.
fot. mat. prasowe
EUR/CHF, interwał dzienny
W nocy EUR/CHF pokonał istotny opór w okolicach 1.24. W kontekście dalszego ruchu ważne będzie zamknięcia dnia powyżej tego poziomu, co otworzyłoby drogę do zawalczenia o okolice 1.2433 i dalej 1.2465. Jeżeli jednak kolejna próba ataku na okolice 1.24 zakończy się niepowodzeniem, możemy zobaczyć ponowne zejście w dół w stronę 50 i 200 sesyjnej średniej czyli 1.2338-1.2318. W średnim terminie powinniśmy jednak oczekiwać dalszego rozbudowywania trendu wzrostowego w stronę 1.2650, czyli tegorocznych maksimów.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
Deficyt RPA w II kw. powyżej oczekiwań
fot. mat. prasowe
USD/ZAR, interwał dzienny
Deficyt obrotów bieżących Republiki Południowej Afryki powiększył się w II kw. z 5.8% PKB (dane wyrównane sezonowo) w I kw. do poziomu 6.5% PKB. Analitycy spodziewali się pogorszenia sytuacji fiskalnej, jednakże konsensus rynkowy wskazywał deficyt zaledwie w wysokości 6.2% PKB.
Od dłuższego czasu wile wskazywało, iż „poprawa” poziomów deficytu do 5.8% PKB w I kw. wynikała jedynie z czynników jednorazowych, które nie wpływają w żaden sposób na długookresową kondycję budżetową. Jako przykład owych zjawisk można podać niespodziewany powrót części zysków wypracowanych przez bezpośrednie inwestycje zagraniczne jak również lepsze wyniki RPA w handlu z innymi krajami Unii Celnej Afryki Południowej (UCAP)takimi jak np. Botswana, Lesotho, Namibia czy Suazi.
Najnowsze dane potwierdzają ten obraz, dochody z dywidend od bezpośrednich inwestycji zagranicznych osiągnęły 24-letnie maksimum w wysokości 0.7% PKB właśnie w I kw. bieżącego roku. Od tej pory systematycznie spadają, by uplasować się na poziomie około 0.4% PKB obecnie.
Do pogłębienia deficytu przysłużyła się też pogorszone wyniki w rachunku obrotów bieżących: rosnący gwałtownie import przyćmił polepszony eksport do krajów UCAP. Dane spływające z RPA potwierdzają pogląd, że kraj ten będzie doświadczał dużych deficytów obrotów bieżących a deprecjacja nie przysłuży się zawężeniu deficytu zewnętrznego. Eksport towarów wstrzymywany jest poprzez ograniczenia infrastrukturalne oraz ciągle niespokojne związki zawodowe.
Istnieje również presja spadkowa na ceny towarów eksportowanych, a popyt globalny, choć odżywa, ciągle pozostaje słaby. Biorąc powyższe pod uwagę należy się spodziewać, iż deficyt na rachunku obrotów bieżących w 2013 utrzymywać się będzie w okolicach 6.5% PKB, co powstrzymywać będzie randa przez aprecjacją.
Włochy mniej wiarygodne od Hiszpanii
fot. mat. prasowe
TBOND, interwał dzienny
Rentowności dziesięcioletnich obligacji rządu Włoch były po raz pierwszy od 18 miesięcy wyższe od rentowości obligacji hiszpańskich o tym samym terminie do wykupu. Wszystko to dzieje się w sytuacji, kiedy apetyt na włoski dług został zaostrzony przez ostatnie dane makro pokazujące, iż pierwszy raz od czerwca 2011 roku sektor usług zanotował wzrost.
Co stoi za wzrostem rentowności? W przeciwieństwie do sytuacji na amerykańskim rynku długu, gdzie wzrost rentowności długoterminowych obligacji odzwierciedla wyższy poziom przyszłej oczekiwanej inflacji spowodowany wiarą w poprawę sytuacji gospodarczej, to rentowności obligacji włoskich rosną za sprawą zwiększonej premii za ryzyko.
Zgodnie z przyjętą z inicjatywy poprzedniego rządu Mario Montiego w 2012 roku ustawą powszechnie znaną jako „prawo Severio”, osoba skazana na ponad dwa lata więzienia nie może piastować urzędów publicznych i powinna zostać usunięta z parlamentu. Cofnięcie mandatu i wydalenie z paramentu nie następuje jednak automatycznie i poddane jest pod głosowanie.
Ryzyko polityczne we Włoszech związane jest właśnie z nieustannie przekładanym głosowaniem ws. pozbawienia mandatu senatorskiego byłego premiera Włoch a obecnie przywódcy koalicyjnej centroprawicy – Silvio Berlusconiego. Jeżeli dojdzie do głosowania, a jego wynik okaże się niekorzystny dla Berlusconiego, może dojść do upadku koalicji rządzącej i w konsekwencji do przyśpieszonych wyborów.
Kolejny upadek rządku w kraju w którym podejmowane są próby wyjścia z recesji i uzdrowienia finansów publicznych nie przysporzy Włochom miłośników wśród inwestorów. W konsekwencji rosnących rentowności i ryzyka destabilizacji sceny politycznej z Włoch może zacząć odpływać zagraniczny kapitał.
Ostatnie wydarzenia
- Syria: Walid el-Mualim (szef Syryjskiej dyplomacji) zapowiedział wczoraj, iż jego kraj przystąpi do międzynarodowej konwencji o zakazie broni chemicznej.
- Syria: Nadzwyczajne spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcone Rosyjskiej propozycji oddania syryjskiej broni chemicznej pod kontrolę międzynarodową zostało przez Rosję odwołane. Nowego terminu nie podano.
Kalendarz na najbliższe godziny
HUF 09:00 Inflacja CPI za sierpień, prognoza 1,7% (r/r), poprzednio 1,8% (r/r)
GBP 10:30 Zmiana w liczbie składanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za sierpień, prognoza – 22 tys., poprzednio -29,2 tys.
PLN 14:00 Saldo rachunku bieżącego (EUR) za lipiec, prognoza – 10 mln, poprzednio 574 mln
EUR 19:00 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Jörg Asmussen)
NZD 23:00 Decyzja RBNZ ws. poziomu stóp procentowych, prognozowany brak zmian
NZD 23:00 Protokół z posiedzenia RBNZ
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)