eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSłabe dane z australijskiego rynku pracy

Słabe dane z australijskiego rynku pracy

2013-09-12 10:17

Słabe dane z australijskiego rynku pracy

US.500 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Lekki kalendarz w pierwszej połowie tygodnia sprzyjał wyprzedaży dolara amerykańskiego. Zyskiwał przede wszystkim polski złoty, odrabiając starty z poprzednich tygodni. Wydaje się jednak, iż te ruchy były nieco przesadzone. Dziś i jutro inwestorzy dostaną trochę konkretniejszych informacji. Zaczęło się od słabych danych z australijskiego rynku pracy.

Przeczytaj także: Obama odpuszcza, dziś dzień funta

Dlaczego dolar tak mocno traci?

Wyprzedaż dolara na rynkach globalnych wydaje nam się już dość mocno przesadzona, szczególnie względem walut wschodzących, a w tym gronie szczególnie wobec PLN. Oczywiście, nie będzie uderzenia w Syrię, a po słabszych danych z rynku pracy cięcie QE może być mniejsze niż zakładano (posiedzenie Fed już za tydzień). Ale nie zmienia to faktu, iż przed nami początek cyklu odchodzenia od super luźnej polityki w USA. Jak widać na wykresie kontraktów na amerykańskie stopy, cofnięcie po payrollach nastąpiło, ale po pierwszym ruchu notowania ustabilizowały się na i tak wysokim poziomie. To nie uzasadnia tak dużego osłabienia USD.

Dla rynków ważny jest jednak punkt zwrotny. Po publikacji payrolls, część banków upierała się przy długich pozycjach w USD i dlatego pewnie ich ostateczna kapitulacja spowodowała takie osłabienie amerykańskiej waluty. Teraz potrzebny będzie czynnik, który zachęci je do ponownego kupowania. Być może będą to dzisiejsze dane z rynku pracy, choć wiadomo, że to tylko raport tygodniowy. Względem AUD dobry powód już jest - słabe dane z Australii. To też może nieco pomóc dolarowi w globalnym rozdaniu.

Zatrudnienie w Australii znów w dół

Zatrudnienie w Australii spadło drugi miesiąc z rzędu o nieco ponad 10 tys., a stopa bezrobocia wzrosła z 5,7 do 5,8%. Mało tego, wskaźnik aktywności zawodowej spadł do 65% - poziomu najniższego od stycznia 2007! To pokazuje, iż australijska gospodarka nadal jest dość słaba, szanse na cięcie stóp są (obecnie główna wynosi 2,5%), a lepsze ostatnio dane z Chin nie pomagają istotnie australijskiej gospodarce. Dolar australijski w ostatnim czasie odnotował spore odbicie, do którego dzisiejsze dane niespecjalnie pasują.

Dziś raport BoE, claimsy, Draghi

Czwartek w kalendarzu wreszcie będzie nieco ciekawszy. Zaczynamy od danych o produkcji we Włoszech (10.00), później mamy raport o inflacji Banku Anglii (z nowymi prognozami makro, w tym stopy bezrobocia, zatem jest to istotny dokument, godz. 11.00). O 13.40 Draghi będzie miał wystąpienie na konferencji Banku Łotwy w Rydze, ale jest mało prawdopodobne, aby miało to istotny wpływ na rynki. Wpływ mogą mieć za to kolejne dane tygodniowe z USA o nowych bezrobotnych, godz. 14.30.

Na wykresach:

fot. mat. prasowe

US.500

Notowania indeksu US.500


US.500, W1 - Kontrakty na indeks S&P500 wybiły się z formacji inside bar, która powstała po zamknięciu świecy z poprzedniego tygodnia. Tym samym pokonanie górnego ograniczenia inside bara doprowadziło do kontynuacji trendu wzrostowego i testu oporu na poziomie 1686 pkt., przy którym rynek się wczoraj zatrzymał. Pokonanie 1686 pkt. daje szanse na wzrosty aż linii poprowadzonej po historycznych szczytach. Z kolei wsparcia są wyznaczone przez linie poprowadzone po minimach oraz przez dołki 1626 i 1556 pkt.

fot. mat. prasowe

Apple

Notowania spółki Apple


Apple, W1 - Ceny akcji po prezentacji najnowszych iPhone'ów spadają. Technicznie sytuacja wygląda coraz lepiej dla niedźwiedzi, albowiem notowania spółki spadły pod linie trendu wzrostowego i są bliskie przebicia wsparcia na poziomie 467 USD. Kolejne wsparcia wypadają dopiero na poziomie 420 USD i 386 USD.

Scenariusz wzrostowy mógłby powrócić w przypadku powrotu rynku powyżej linii trendu wzrostowego. Najbliższym oporem jest oczywiście owa linia oraz poziom 514 USD.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Przemysław Kwiecień / X-Trade Brokers DM S.A. X-Trade Brokers DM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: