eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzePerspektywy gospodarki strefy euro najlepsze od 2009 roku

Perspektywy gospodarki strefy euro najlepsze od 2009 roku

2013-09-17 12:13

Wyraźnie wyższy od oczekiwanego był wrześniowy odczyt indeksu ZEW, obrazującego oceny inwestorów i analityków koniunktury gospodarczej w Niemczech. Wskaźnik podniósł się do 49,6 pkt z 42 pkt miesiąc wcześniej.

Przeczytaj także: Czy Fed czymś zaskoczy?

Rynki finansowe


Ekonomiści spodziewali się wzrostu do 46 pkt. Podobnie wysoką wartość miał ZEW dla strefy euro. W przypadku Niemiec optymizm wyszedł minimalnie ponad tegoroczny szczyt i osiągnął najwyższy poziom od 2010 r. Natomiast oceny perspektyw strefy euro okazały się najwyższe od 2009 r., czyli od momentu szczytu odbicia koniunktury po załamaniu związanym z upadkiem Lehman Brothers w 2008 r.

Obie wiadomości nie zostały jednak dobrze przyjęte przez inwestorów, pokazując, że wciąż nie są oni zdecydowani, jak traktować korzystne wiadomości gospodarczy - czy jako potwierdzenie postępującego ożywienia koniunktury, czy jako zapowiedź wycofywania się Rezerwy Federalnej i innych banków centralnych z ultraluźnej polityki pieniężnej, co stanowiłoby wyzwanie dla gospodarek i rynków finansowych w perspektywie najbliższych miesięcy.

Sprawa przyszłej polityki pieniężnej jest analizowana od wielu tygodni na wszystkie możliwe sposoby, ale nie prowadzi do jednoznacznych wniosków. Inwestorzy będą jednak musieli się w tych rozważaniach niedługo określić. Po jutrzejszej decyzji Fed zapewne będziemy świadkami takiego rozstrzygnięcia. Jest szansa, że pojawi się impuls, który spowoduje większy ruch na rynkach. Na giełdach rozstrzygałby ostatecznie próbę przełamania przez globalny indeks cen akcji tegorocznej górki, do jakiej doszło wczoraj. Nie przyniosła ostatecznego rozstrzygnięcia, bo w drugiej części dnia notowania w USA cofnęły się.

Rynki nieruchomości


Znakiem obecnych czasów jest projekt rosyjskiego dewelopera Hermitage wybudowania w Paryżu kompleksu, w którego skład wchodziłyby biura, 5-gwiazdkowy hotel oraz luksusowe apartamenty. Składałby się z dwóch 320-metrowych wież, a jego wybudowanie kosztowałoby 3 mld euro. Tym samym powstałyby najwyższe w Europie drapacze chmur, przekraczające wysokością londyński London Shard, który ma 310 m. Paryskie obiekty widać byłoby z każdego miejsca miasta, a położone byłby w nowoczesnej dzielnicy La Defense. Budowa wież miałby się rozpocząć jeszcze w tym roku, po tym, jak "dopięte" zostanie finansowanie. Budynki miałyby mieć po 85-86 pięter, a ich budowa zostałaby zakończona w 2019 r. Wykonawcą ma zostać francuska firma Bouygues.

Dziś poznamy wrześniowy odczyt indeksu NAHB w USA obrazującego koniunkturę na rynku budownictwa mieszkaniowego. Ma utrzymać się na wysokim sierpniowym poziomie 59 pkt.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: