eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweWIG30 - następca WIG20

WIG30 - następca WIG20

2013-09-24 12:34

Przeczytaj także: GPW publikuje WIG30 i WIG30TR


W przypadku WIG20 pojedyncza branża mogła mieć najwyżej pięciu reprezentantów, czyli jedną czwartą liczby spółek w indeksie. W WIG30 limit ten wynosi siedem spółek, czyli 23 proc. W pełni wykorzystuje go branża bankowa, mająca siedmiu przedstawicieli. Po trzech emitentów reprezentuje przemysł paliwowy, wydobywczy i energetyka. Bardzo cenne jest wzbogacenie zestawu emitentów o dwóch przedstawicieli handlu, który stanowią Eurocash, LPP i CCC. Osamotnionej dotąd Telekomunikacji Polskiej towarzyszyć będzie Netia. Synthosowi także przybędzie chemiczny kompan, w postaci Azotów Tarnów. We wzmocnionym składzie pojawi się wśród blue chips branża mediów, czyli TVN i Cyfrowy Polsat. Kryteria konstrukcji indeksu powodują, że wciąż nie może zaistnieć szersza reprezentacja przemysłu i będziemy mieć osamotniony Boryszew. Brakuje także przedstawiciela budownictwa.

Kontynuowana będzie zasada kwartalnej weryfikacji uczestników indeksu i dokonywanie zmian w jego składzie, odpowiednio do jej wyników. Warto przy tym przypomnieć, że z pierwszego składu WIG20 z 1994 r., do dziś znajdują się w nim walory jedynie BRE i BZ WBK (po połączeniu WBK z Bankiem Zachodnim). Akcje jedynie dziewięciu pierwszych uczestników indeksu są notowane na warszawskim parkiecie (jeśli liczyć osobno Wólczankę i Vistulę, które połączyły się kilka lat temu). Trzeba też zauważyć, że wśród nowych spółek, wchodzących w skład WIG30, trzy były niegdyś obecne także w WIG20, a wypadły z niego wskutek działania mechanizmu weryfikacji według kryteriów wielkości i płynności.

Choć przedstawiciele giełdy mnożą argumenty, przemawiające za zmianą w konstrukcji giełdowych indeksów i wymieniają korzyści z tego płynące, z punktu widzenia inwestorów najważniejsze jest, by nowy wskaźnik był bardziej reprezentatywny i zachowywał się lepiej niż jego poprzednik, czyli zyskiwał na wartości. Trudno oczywiście pod tym kątem dobierać jego skład, ale warto zauważyć, że gdyby WIG30 funkcjonował od początku roku, dzięki debiutantom miałby się wyraźnie lepiej niż WIG20. Większość dotychczasowych blue chips z zazdrością może patrzeć na skalę zwyżek akcji takich firm, jak Alior, Azoty Tarnów, CCC, LPP, czy TVN, sięgające od początku roku od 42 do 82 proc. Walory Cyfrowego Polsatu zajęłyby pod tym względem trzecie miejsce w WIG20. Na niewielkim minusie spośród nowej dziesiątki giełdowych tuzów, znalazły się jedynie papiery Boryszewa i Enei. Poza wszystkimi ważnymi kryteriami, istotne więc jest to, że w skład nowego indeksu weszły spółki znajdujące się w dobrej kondycji, której odzwierciedleniem są wysokie stopy zwrotu.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: