eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweIle wyniesie minimalny wkład własny?

Ile wyniesie minimalny wkład własny?

2013-09-27 13:33

Ile wyniesie minimalny wkład własny?

Ile wyniesie minimalny wkład własny? © Fotowerk - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jeszcze tylko ponad 100 dni pozostało, by ubiegać się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Z początkiem 2014 roku, kredyty hipoteczne będą pokrywały wyłącznie 95% ceny kupowanego mieszkania. Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com pisze, ile będzie wynosił minimalny wkład własny w szesnastu miastach wojewódzkich w przeliczeniu na 1 mkw. mieszkania.

Przeczytaj także: Kredyty hipoteczne 2014: jakie zmiany?

Konieczność posiadania wkładu własnego jest elementem polityki, jaką prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego. Zgodnie z jej wytycznymi, od przyszłego roku w ramach znowelizowanej Rekomendacji S minimalny wkład własny wyniesie 5%. A jak wysokość koniecznego wkładu własnego będzie się kształtować w poszczególnych miastach Polski?

W Warszawie zapłacimy najwięcej

Biorąc pod uwagę obecne ceny a także trzyprocentową różnicę pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną, wynika że osoby chcące zakupić nowe mieszkanie w Warszawie, muszą przygotować się na spory wydatek. Chcąc zakupić typowe mieszkanie na stołecznym rynku należy liczyć się z wkładem własnym na poziomie 350 zł za mkw. W przypadku mieszkania o powierzchni około 55 mkw. wymagany będzie więc wkład własny rzędu 20 tysięcy zł. Dla porównania, w przypadku Zielonej Góry kwota ta może być nawet dwukrotnie niższa – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Szczegółowe dane, także dla innych miast, można znaleźć w prezentowanej tabeli. Dotyczą one jednego metra kwadratowego statystycznego mieszkania deweloperskiego, należącego do jednej z czterech kategorii (M1, M2, M3, M4).

Mając na uwadze wysoką stabilność cen, można sądzić, że zaprezentowane kwoty nie będą się znacząco różniły od kwot, jakie na początku przyszłego roku będzie trzeba zgromadzić. Z pewnością też, najwyższy minimalny wkład własny będą musieli przygotować nabywcy poszukujący lokali na warszawskim rynku pierwotnym - pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

fot. Fotowerk - Fotolia.com

Ile wyniesie minimalny wkład własny?

Jeszcze tylko ponad 100 dni pozostało, by ubiegać się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Z początkiem 2014 roku, kredyty hipoteczne będą pokrywały wyłącznie 95% ceny kupowanego mieszkania.


Po 2014 wymagania znów wzrosną

Przyszłoroczne wymagania dotyczące minimalnego wkładu własnego, to jedynie pierwszy etap na długiej drodze zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego. Od początku 2015 roku, minimalny wkład własny będzie już wynosił 10% wartości nieruchomości, w 2016 – 15% (lub 10% po zakupie dodatkowej polisy) aż do docelowej wartości 20% (lub 10% dla zobowiązań ubezpieczonych) w roku 2017. Warto o tym pamiętać, szykując się do zakupu nowego mieszkania w niedalekiej perspektywie – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

fot. mat. prasowe

Szacunki pięcioprocentowego wkładu własnego dla nowych lokali

Mając na uwadze wysoką stabilność cen, można sądzić, że zaprezentowane kwoty nie będą się znacząco różniły od kwot, jakie na początku przyszłego roku będzie trzeba zgromadzić.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: