Sygnały poprawy na rynku pracy w USA bez wpływu na dolara
2013-09-27 11:19
EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Czy istotne dane dla Funta pozwolą na wybicie ostatnich szczytów?
Odczyt ten będzie miał bardzo duże znaczenie, gdyż będą to jedyne istotne publikacje, dotyczące amerykańskiej gospodarki, które FOMC pozna przed październikowym posiedzeniem. Choć na rynku pojawiają się głosy o tym, że decyzja komitetu była błędem, wydaje się, że ze względu na swoją reputacje FED nie zdecyduje się na cięcie w programie QE3 na najbliższym posiedzeniu i ewentualnie takiego ruchu można spodziewać się w grudniu. Obraz pozytywnych odczytów z USA, został lekko zachwiany przez gorszy od oczekiwań dane o finalnym PKB za II kwartał oraz spadku liczby podpisanych umów kupna domów w USA, który również był gorszy od oczekiwań. Po raz kolejny także rozczarowało saldo rachunku bieżącego w Wielkiej Brytanii co przyniosło lekką korektę na GBP/USD. Widać, iż trend odpływu inwestycji amerykańskich z Wielkiej Brytanii się utrzymuje, co nie powinno jednak wpływać na poprawę w brytyjskiej gospodarce., Obecnie wspomniana korekta została już zanegowana i rynek na obecnych poziomach, czyli powyżej 1.60 powinien zaczekać do przyszarzałego tygodnia, kiedy poznamy szereg odczytów PMI dla Wielkiej Brytanii.Dzisiaj uwaga rynku będzie skupiona na wystąpieniach publicznych przedstawicieli banków centralnych. Na początek o godzinie 11:00 na uniwersytecie w Mediolanie przemawiał będzie Mario Draghi. Można spodziewać się, że będzie starał się utrzymać swe słowa w gołębim tonie i nie powinien wywrzeć presji na wzrosty euro. Równie ważne będą wystąpienia, trzech członków komitetu otwartego rynku (FOMC) zarówno z frakcji jastrzębi jak i gołębi, którzy będą odnosić się do ostatniej decyzji FED dotyczącej nieograniczanie QE. Z odczytów makro z kolei warto zwrócić uwagę na wydatki amerykanów oraz indeks Uniwersytetu Michigan, które mogą wprowadzić niewielką zmienność na rynek.
fot. mat. prasowe
EUR/USD, interwał dzienny
EUR/USD po wybiciu ponad 1.3453, konsoliduje się i stan taki może trwać nawet do środowej decyzji ECB lub piątkowych danych z rynku pracy w USA. Chociaż wczoraj para opuściła krótkoterminowy trend wzrostowy, przewagę ciągle posiadają kupujący, którym udaje się utrzymać wybicie, a nawet nie dopuścić do próby powrotu w okolice 1.3460. W perspektywie dalszych wzrostów kluczowe będzie pokonanie ostatniego szczytu znajdującego się na 1.3565.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
EUR/PLN przed mocnym oporem
fot. mat. prasowe
EUR/PLN, interwał dzienny
Wczoraj wykres EUR/PLN kolejny raz testował bez powodzenia opór na poziomie 4.2333, wyznaczony przez 50 proc. zniesienie Fibo fali spadkowej z I połowy września oraz 50 MA. Wcześniej skutecznym wsparciem okazała się linia trendu wzrostowego i 200-dniowa średnia krocząca od których wykres odbił się w połowie tego tygodnia. W ataku na wyższe poziomy przeszkodziła wczorajsza słabość EURUSD, spowodowana odreagowaniem ostatnich zwyżek i lepszymi niż oczekiwania cotygodniowymi danymi dotyczącymi liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, co umocniło dolara wobec większości walut. Danych dotyczących perspektyw polskiej gospodarki dostarczył z kolei wskaźnik wyprzedzający koniunktury, przygotowywany przez BIEC. Wskaźnik wzrósł o 0.6 pkt wobec odczytu za sierpień, do poziomu 147.1. W komentarzu do danych BIEC ocenił ożywienie jako pewne ale mozolne. Na niekorzyść wskaźnika działały przede wszystkim słaba dynamika nowych zamówień i wzrost zapasów wyrobów gotowych.
Możemy spodziewać się, że dzisiaj kluczowe dla zachowania pary EURPLN będą odczyt z gospodarki Stanów Zjednoczonych (dane o wydatkach Amerykanów oraz finalny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan) oraz zaplanowane na 11:00 publiczne wystąpienie Mario Draghiego, szefa ECB.
Mocniejsze dane ze Stanów zaowocować powinny zejściem EUR/PLN w okolice linii trendu, słabsze zaś powinny zaowocować umocnieniem wspólnej europejskiej waluty i możliwym przebiciem oporu testowanego wielokrotnie w tym tygodniu. W przypadku realizacji scenariusza wzrostowego kolejnym oporem byłby poziom 4.2494 – 61.8 proc. zniesienie Fibo wspominanej wcześniej fali.
W przyszłym tygodniu kluczowa dla par złotowych będzie decyzja RPP ws. stóp procentowych oraz komunikat po posiedzeniu rady. Z ważniejszych danych na uwagę zasługuje zaplanowana na wtorek publikacja indeksu PMI dla przemysłu we wrześniu.
USD/MXN – scenariusz domknięcia luki zrealizowany i co dalej?
fot. mat. prasowe
USD/MXN, interwał dzienny
W połowie tygodnia pisaliśmy o szansie na zamknięcie luki na parze USD/MXN. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami po krótkim przystanku w okolicach 50-dniowej średniej kroczącej, kurs wyruszył dalej na północ zamykając z powodzeniem lukę z połowy września. Kurs dotarł do wskazanego oporu w postaci 61.8 proc. zniesienia Fibo fali spadkowej z genezą na początku września i gwałtownie się cofnął. Przy sprzyjających danych makro możliwy jest jednak ponowny atak na ten poziom i jego przebicie. Zaś zejście poniżej linii trendu wzrostowego i 50 MA, oznaczać będzie, że wzrostowe odreagowanie na USD/MXN dobiegło końca.
Wczoraj światło dzienne ujrzały dane dotyczące bilansu handlowego Meksyku za sierpień, które okazały się znacznie lepsze od oczekiwań. Meksyk odnotował wprawdzie deficyt, ale na poziomie 234 mln USD, a nie 1 439 mln USD jak prognozował rynek. Poprawa wynika z 3.2 proc. wzrostu eksportu, m.in. samochodów. Warto zauważyć, że to już kolejne dobre dane gospodarcze z Meksyku, które właściwie nie miały wpływu na kurs meksykańskiego peso. Uzasadnieniem tego może być niepewność wobec planowanej na październik decyzji ws. obniżenia stóp procentowych. Wielu ekspertów jest zdania, że mimo ożywienia w gospodarce Meksyku, potwierdzonego m.in. przez opublikowane na początku tygodnia dane o inflacji CPI, Banxico i tak zdecyduje się na kolejne cięcie o 25 pb.
Bez względu na decyzję banku centralnego Meksyku wydaje się, że perspektywy rozwijającej się gospodarki Meksyku są bardzo dobre, a dysparytet stóp procentowych jeszcze długo będzie działał na korzyść peso. Wkrótce coraz bardziej widoczne powinny być także efekty przeprowadzonych reform. Co oznacza, że w średnim i dłuższym horyzoncie czasowym peso powinno umacniać się wobec dolara.
Ostatnie wydarzenia
- Japonia: Inflacja konsumencka CPI w sierpniu wyniosła 0.8%, prognoza 0.7% r/r
- USA: Indeks podpisanych umów kupna domów w sierpniu -1.6%, wobec prognozy -0.4%
- USA: Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych 305 tys., wobec prognozy 325 tys.
- USA: PKB za II kw. 2.5% k/k, prognoza 2.7% k/k
- Wielka Brytania: Saldo rachunku bieżącego w II kw. -13 mld GBP, prognoza -12 mld GBP
- Wielka Brytania: PKB za II kw., 0.7% zgodnie z prognozą
Kalendarz na najbliższe godziny
EUR Aukcja obligacji włoskich
CHF 09:00 Indeks instytutu KOF (wrzesień), prognoza 1.46 pkt.
EUR 11:00 Wystąpienie publiczne szefa ECB M. Draghiego
USD 11:45 Wystąpienie publiczne szefa Chicago FED - Ch. Evans
14:30 Wydatki konsumentów (sierpień), prognoza 0.3% m/m
15:55 Indeks Uniwersytetu Michigan rewizja (wrzesień), prognoza 78.2
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Kamil Maliszewski, Dominik Murlak / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)