eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKursy walut 23-27.09.13

Kursy walut 23-27.09.13

2013-09-27 18:47

Notowania głównej pary walutowej pozostały w konsolidacji, w którą weszły po ostatnim posiedzeniu Fed. W ubiegłym tygodniu kurs EUR/USD poruszał się w przedziale 1,3460 – 1,3565. Niska zmienność dominowała również na parach złotowych. Kurs EUR/PLN wahał się między 4,2060 a 4,2350, natomiast USD/PLN między 3,11 a 3,14. Uważamy, że w nadchodzącym tygodniu sytuacja ta może się zmienić dopiero po piątkowym raporcie z amerykańskiego rynku pracy.

Przeczytaj także: Eurodolar – kierunek na południe

Niemcy: Będą zmiany w koalicji

W wyborach do niemieckiego parlamentu zwyciężyła partia obecnej Kanclerz Angeli Merkel – CDU, otrzymując 41,5 proc. głosów, podczas gdy opozycyjna SPD 25,7 proc. Dotychczasowy koalicjant, partia FPD osiągnęła zaledwie 4,8 proc., tym samym nie przekroczyła progu wyborczego. Zwycięstwo Angeli Merkel to informacja pozytywna dla rynków finansowych. W szczególności dla rynków akcji i długu państw południowej Europy ponieważ Merkel uznawana jest za znacznie bardziej pro- europejską niż jej główny przeciwnik i lider SPD Peer Steinbruck. Niemniej jednak pewne obawy wywołuje fakt, że CDU nie uzyskała wystarczającej liczby głosów do samodzielnego rządzenia i prawdopodobnie będzie musiała zawiązać koalicję z SPD. Z Niemiec poznaliśmy również indeks nastrojów przedsiębiorców - instytutu Ifo. Nie dorównał on konsensusowi rynkowemu, jednak wzrósł o 0,1 pkt., do 107,7 pkt. (konsensus 108 pkt.). Na silniejszy wzrost indeksu nie pozwoliło pogorszenie oceny obecnej sytuacji w gospodarce. Niemniej jednak optymizmem napawa poprawa subindeksu oczekiwań, za czym naszym zdaniem w dużej mierze stały ostatnie pozytywne dane z Chin.

USA: Trwa pat polityczny

W USA największą uwagę przyciągają spory jakie toczą się w Kongresie na temat planu finansowania na przyszły rok wraz z podniesieniem limitu zadłużenia. Politycy mają czas do poniedziałku by uchwalić tymczasową ustawę na nowy rok budżetowy, rozpoczynający się już we wtorek. Jeżeli tego nie zrobią, dojdzie do częściowego zawieszenia pracy rządu, z zamknięciem znacznej części rządowych placówek włącznie oraz wysłaniem pracowników na urlopy. Zgodnie ze słowami Sekretarza Skarbu Jacoba Lewa limit zadłużenia na poziomie 16,7 bln dolarów zostanie osiągnięty najpóźniej 17 października. Wydaje się, że o porozumienie nie będzie łatwo, a negocjacje toczyć się będą do ostatniej chwili. Wskazują na to m. in. słowa Spikera Izby Reprezentantów Johna Boehnera, który powiedział, że Izba raczej nie zaakceptuje planu wydatków, który ma zostać poparty w Senacie. Uważamy jednak, że politycy nie mają innego wyjścia jak przyjąć przynajmniej tymczasową ustawę wraz ze zwiększeniem limitu zadłużenia. To z kolei powinno zmniejszyć rynkową awersję do ryzyka oraz przełożyć się na osłabienie amerykańskiego dolara.

Polska: Spadek bezrobocia i wzrost sprzedaży

Ostatnie publikacje z serii odczytów makroekonomicznych za sierpień z rodzimej gospodarki wypadły bardzo pozytywnie. Sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia różnią się od konsensusu w dobrą stronę tzn. mimo niekorzystnego układu kalendarza (mniej dni roboczych) sprzedaż wzrosła aż o 3,4 proc. w ujęciu rocznym, co i tak jest niższą wartością od tej implikowanej przez wzrosty Bieżącego Wskaźnika Ufności Konsumenckiej (ostatni raz tak wysoko utrzymywał się przez kilka miesięcy w drugiej połowie 2011 r.). Zakładamy, że w dalszej części roku utrzyma się dotychczasowa, pozytywna tendencja dotycząca koniunktury konsumenckiej, co przełoży się na wzrost kontrybucji spożycia indywidualnego w dynamice PKB. Jeszcze bardziej optymistyczny wydźwięk miały dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła w sierpniu o 0,1 pp. do 13 proc., co nie jest zgodne z szablonem sezonowości panującym w ostatnich latach (po raz ostatni spadek stopy w sierpniu miał miejsce w 2010 r.). W ślad za tym spadkiem poszła stopa bezrobocia odsezonowana, która zmniejszyła się do 13,59 proc. z 13,64 proc. w zeszłym miesiącu.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Szymon Zajkowski / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: