Najlepsze indeksy giełdowe III kw. 2013
2013-10-01 11:09
Przeczytaj także: Światowe giełdy: kłopoty Azji
Od końca maja do końca sierpnia tamtejszy indeks stracił 30 proc. Z przedstawicieli naszego regionu, nieźle radził sobie indeks giełdy w Rumunii, zyskując 15 proc. Znacznie gorzej wypadł wskaźnik czeskiego parkietu, rosnąc o 9 proc. Daleko poza pierwszą dwudziestką znalazły się tradycyjnie mocne wskaźniki Litwy, Łotwy i Bułgarii, ze zwyżkami sięgającymi 2-4 proc. Na 2 proc. minusie wylądował wskaźnik w Budapeszcie.Wyraźnej zadyszki dostały indeksy giełd najbardziej rozwiniętych państw świata, które bardzo dobrze radziły sobie w poprzednich kilku kwartałach. Mimo niezbyt dobrych sygnałów płynących z gospodarki, najwyższą stopę zwrotu, sięgającą 12 proc., osiągnął indeks w Paryżu. Wyraźnie stracił wigor londyński FTSE, który od początku roku zyskał ponad 20 proc. W trzecim kwartale wzrósł on o 8 proc., ale od sierpnia znajduje się w trendzie bocznym. Niemiecki DAX zwyżkował o niecałe 9 proc., jednak w ostatnich dniach września także stracił ochotę do kontynuowania ruchu w górę. Wall Street reprezentowana jest w pierwszej dwudziestce najlepszych indeksów jedynie przez Nasdaq, z 11 proc. wzrostem. Dow Jones zyskał jedynie 2,3 proc., a S&P500 wzrósł o 5,3 proc. Po bardzo dobrym początku kwartału, amerykańskie indeksy doświadczyły w sierpniu sporej korekty spadkowej. Także ostatnie dni września nie były najlepsze dla byków.
O ile większość rynków akcji dało inwestorom nieźle zarobić, to o zyski wciąż trudno było w przypadku surowców. Czołowe miejsce wśród najlepszych zdobyło jedynie kakao, którego notowania wzrosły o 22 proc. Ta zwyżka, to wciąż jednak jedynie odreagowanie po bardzo silnych spadkach z 2011 r. oraz część składowa szerokiego trendu bocznego na tym rynku. Większość głównych surowców rolnych zachowywało się w trzecim kwartale bardzo słabo lub traciło na wartości. Na niewielkim plusie (3,7 proc.) zakończyły kwartał notowania pszenicy. Ceny kukurydzy spadły aż o 17 proc. Nieźle radziły sobie metale szlachetne, jednak w ich przypadku sytuacja wciąż jest mocno niepewna. Srebro podrożało o 11 proc. to tylko niewielkie odreagowanie spadków, trwających od ponad dwóch lat. Tylko od początku roku notowania spadły o 28 proc. Bardzo podobnie wygląda sytuacja na złocie. Trzeci kwartał przyniósł 8 proc. zwyżkę, ale od początku roku strata sięga 20 proc. W zdecydowanym trendzie spadkowym znajdują się notowania miedzi, choć w ostatnich trzech miesiącach zyskały 8,5 proc. Wciąż trudno tu liczyć na przełom i bardziej wyraźną poprawę. Barierą jest w dalszym ciągu stan i perspektywy globalnej gospodarki oraz obawy o spowolnienie w Chinach. Napięcie wokół Syrii spowodowało jedynie chwilowy wzrost cen ropy naftowej. Po wyskoku w okolice 115 dolarów za baryłkę, szybko powróciły one do poziomu poniżej 110 dolarów, kończąc kwartał zwyżką o zaledwie 6 proc. Od początku roku mamy do czynienia z niewielkim, 2,5 proc. spadkiem notowań.
Eksperci podkreślają od pewnego czasu występowanie najwyższej w historii rozbieżności między zachowaniem giełd emerging markets a wiodącymi światowymi parkietami, formułując obawy przed możliwymi dynamicznymi zmianami tej sytuacji, w domyśle, skorygowaniem nadmiernego optymizmu na tych ostatnich. Wydaje się, że jeszcze bardziej ewidentna jest rozbieżność w zachowaniu się notowań surowców przemysłowych i akcji. Miedź sygnalizuje słabą kondycję i niepewne perspektywy dla globalnej gospodarki, a główne indeksy europejskie oraz na Wall Street, na przekór fundamentom, biją rekordy wszech czasów. Wydaje się, że także między notowaniami surowców i akcji także musi dojść do zmniejszenia dysproporcji. Nie ma przy tym wcale pewności, czy nastąpi to w wyniku wzrostu cen surowców, czy przeceny akcji.
Przeczytaj także:
Giełdy światowe: 2013 rokiem dwóch prędkości
![Giełdy światowe: 2013 rokiem dwóch prędkości [© sergey_p - Fotolia.com] Giełdy światowe: 2013 rokiem dwóch prędkości](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/gieldy-swiatowe/Gieldy-swiatowe-2013-rokiem-dwoch-predkosci-129710-150x100crop.jpg)
oprac. : Roman Przasnyski / Open Finance
Więcej na ten temat:
giełdy światowe, inwestorzy, spadki na giełdzie, giełda, inwestowanie na giełdzie, bessa, hossa, indeksy giełdowe, sytuacja gospodarcza
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)