eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeEUR/USD w drodze na 2-letnie szczyty, government shutdown

EUR/USD w drodze na 2-letnie szczyty, government shutdown

2013-10-01 11:11

EUR/USD w drodze na 2-letnie szczyty, government shutdown

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wspólna europejska waluta od rana kontynuuje wczorajsze umocnienie wobec dolara amerykańskiego. Można spodziewać się, że słaby sentyment wobec USD utrzyma się do czasu osiągnięcia kompromisu ws. budżetu. Wczoraj w nocy Senat z większością Demokratów odrzucił przyjętą przez zdominowaną przez Republikanów Izbę Reprezentantów ustawę dotyczącą wydatków, która odsuwała o rok wprowadzenie w życie reformy sytemu ubezpieczeń zdrowotnych (Obamacare).

Przeczytaj także: Awersja do ryzyka powróciła na rynki finansowe

Nowy projekt ustawy muszą teraz przygotować Republikanie, którzy zapowiedzieli już, że nie ustąpią ws. zablokowania reformy, ale złagodzą swoje stanowisko. Impas doprowadził do tzw. Government Shutdown, czyli zamknięcia od dzisiaj do odwołania wielu instytucji federalnych. 800 tys. pracowników tych instytucji trafiło na przymusowy urlop, który skończy się dopiero gdy obie izby przegłosują budżet i podpisze go prezydent. Dodatkowo ok. 1 mln osób (kluczowych pracowników) musi przychodzić do pracy, ale ma zawieszone pensje. Takie wydarzenia miały już miejsce w historii gospodarki USA i zwykle przyczyniały się do powstania dodatkowych wielomilionowych kosztów dla rządu i zmniejszenia PKB. Po ostatnim government shutdown 17 lat temu rynki akcji odrobiły straty szybko po tym jak instytucje rządowe wróciły do pracy. Osłabionej amerykańskiej waluty nie wsparła wczorajsza popołudniowa publikacja indeksu Chicago PMI, który we wrześniu wzrósł do poziomu 55.7 pkt. wobec 53 pkt w poprzednim miesiącu i prognozy na poziomie 54 pkt.

Dzisiejszy ranek obfitował w publikacje ważnych danych makroekonomicznych, m.in. z Japonii, Australii i Chin. Z odczytów z Japonii na uwagę zasługują dane o stopie bezrobocia w sierpniu, która wzrosła do poziomu 4.1% z 3.8%, podczas gdy prognoza zakładała, że bezrobocie nie zmieni się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Korzystnie wypadła za to publikacja indeksu Tankan dla przemysłu, który w III kw. wzrósł do poziomu 12 pkt. wobec prognozy 7 i 4 pkt. poprzednio. Wzrost indeksu potwierdza poprawę nastrojów wśród japońskich przedsiębiorców. USD/JPY już wczoraj domknął poweekendową lukę i dzisiaj od rana koryguje wczorajsze wzrosty.

Dobre wieści napłynęły także z Australii. Indeks PMI dla przemysłu we wrześniu wzrósł do poziomu 51.7 pkt., wobec poprzedniego odczytu na poziomie 46.4 pkt., zaś sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 0.4%, wobec prognozy wzrostu o 0.3% i 0.1% poprzednio. Kurs dolara australijskiego wystrzelił w górę jednak dopiero po dzisiejszej publikacji decyzji RBA ws. poziomu stóp procentowych, która zgodnie z oczekiwaniami pozostała na niezmienionym poziomie 2.5%. AUD USD przełamał tym samym kilkudniowy trend spadkowy. Wcześniej opublikowane zostały jeszcze dane z Chin – oficjalny Indeks PMI dla przemysłu za wrzesień, który wyniósł 51.1 pkt i okazał się nieco lepszy od opublikowanych wczoraj danych przygotowanych przez instytuty pozarządowe.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Dzisiaj tematem dnia będzie government shutdown w USA i wieści dotyczące możliwości osiągnięcia kompromisu ws. budżetu federalnego. Z ważniejszych publikacji makro, na uwagę zasługują odczyty PMI dla przemysłu za wrzesień dla krajów strefy euro, Wielkiej Brytanii i Polski oraz Kanady oraz ISM z USA o ile jego publikacja nie zostanie wstrzymana przez zamknięcie instytucji.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Jak będzie wyglądać podwyżka podatków w Japonii?

fot. mat. prasowe

USD/JPY, interwał dzienny

USD/JPY, interwał dzienny


Nie będzie odkryciem jeżeli napiszemy, że kurs pary USD/JPY kształtować będą dwie, przeciwstawne siły. Postarajmy się jednak bliżej przyjrzeć czynnikom determinującym przyszył poziom kursu pary USD/JPY.

Pierwszym z nich jest wzrost awersji do ryzyka spowodowany rosnącą szansą „wyłączenia rządu” w USA (ang. government shutdown) tj. sytuacji, w której w wyniku niemożnością uchwalenia budżetu, oraz konsekwentnie: brakiem środków finansowych, rząd zaprzestaje świadczenia usług innych, niż „niezbędne” na początku feralnego roku fiskalnego.

Dotychczas taka sytuacja zdarzyła się w USA 17 razy, z czego ostatnia za czasów administracji Billa Clintona w 1995 roku. W wyniku zmiany sentymentu japońscy inwestorzy mogą wycofać środki z długich pozycji w aktywach denominowanych w USD, a wracający kapitał może poprowadzić do aprecjacji jena japońskiego.

Z drugiej strony premier Shinzo Abe przedstawi dziś długo-oczekiwaną propozycję sposobu przeprowadzenia podwyżki podatku VAT. Biorąc pod uwagę założenia polityki gospodarczej prowadzonej przez premiera Japonii spodziewać się można, iż podwyżce towarzyszyć będzie wachlarz środków stymulacyjnych mających na celu złagodzenie jej negatywnych skutków.

Reakcja rynków na ewentualny pakiet stymulacyjny może być dwojaka, jeżeli jego skala będzie zadowalająca, oraz będzie on wprowadzany równocześnie z restrykcjami fiskalnymi, to cała operacja może zostać pozytywnie odebrana przez inwestorów i w konsekwencji nastąpi pożądana deprecjacja jena japońskiego. Jednakże, jeżeli rozważany pakiet będzie wprowadzany zbyt anemicznie, lub co gorsza, w ogóle, to trend spadkowy na parze USD/JPY może znacząco przyspieszyć.

W porównaniu do dzisiejszego wystąpienia premiera, zaplanowana na piątek konferencja Banku Japonii, będzie mieć znaczenie marginalne.

Ryzyko polityczne podkopuje wartość wspólnej waluty

fot. mat. prasowe

EUR/GBP, interwał dzienny

EUR/GBP, interwał dzienny


W środę ECB podejmie decyzję ws. poziomu stóp procentowych
w październiku. Pomimo faktu, iż na najbliższej konferencji nie należy spodziewać się zmiany polityki monetarnej, to analizując rynek stopy procentowej można dość do wniosku, że rynki oczekują zapowiedzenia przez ECB dalszej akomodacji monetarnej jeszcze w tym roku.

Dodatkowo, oprócz spodziewanej ekspansji monetarnej wartość Wspólnej waluty podkopują czynniki natury politycznej. Czynnikami ryzyka są m.in. ryzyko upadku rządu Premiera Enrico Letty (głosowanie ws. wotum zaufania dla rządu Enrico Letty zaplanowane jest na 2 października) oraz ciągle oczekiwany werdykt Federalnego Trybunału Konstytucyjnego ws. zgodności OMT (ang. Outright Monetary Transactions) z niemiecką konstytucją.

O ile sytuacja na włoskiej scenie politycznej będzie mieć ograniczony wpływ na wspólną walutę (znaczna część włoskiego długu jest bowiem trzymana w granicach Unii Gospodarczej i Walutowej, zatem nawet nagła wyprzedaż obligacji nie pociągnie konieczności przewalutowania), to bez wątpienia będzie mieć wpływ na rynek długu w obszarze UGW. Dodatkowo niewiele wskazuje, aby rynki przesadnie fascynowały się konstytucyjnością OMT, nie zmienia to faktu, iż ew. negatywny werdykt ws. OMT będzie miał niekorzystny wpływ na euro.

Szukając waluty, która zapewnić względną ochronę zarówno przed ryzkiem politycznym płynącym ze Stanów, jak i z Europy warto rozważyć funta brytyjskiego. Dane spływające z brytyjskiej gospodarki są raczej pozytywne (z wyjątkiem czwartkowego odczytu salda rachunku bieżącego) i można spodziewać się utrzymania korzystnego dla funta sentymentu. O utrzymaniu pozytywnych nastrojów zadecyduje odczyt Indeksu PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii za wrzesień (prognoza 57.5, poprzednio 57.2).

Ostatnie wydarzenia
  • Kanada: zmiana PKB w ujęciu miesięcznym wyniosła 0.6%, prognoza 0.5%
  • USA: Indeks Chicago PMI we wrześniu wyniósł 55.7 względem prognozy na poziomie 54, poprzednio 53
  • Chiny: Indeks PMI dla przemysłu za wrzesień: 51.1, prognoza 51.5
  • Australia: Sprzedaż detaliczna w sierpniu (m/m): 0.4, poprzednio 0.3%, poprzednio 0.1%
  • Australia: RBA podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, z główną w wysokości 2.5%

Kalendarz na najbliższe godziny

PLN 09:00 Indeks PMI dla przemysłu za wrzesień, poprzednio 52.6

EUR 09:15 Indeks PMI dla przemysłu w Hiszpanii za wrzesień, prognoza 51.6, poprzednio 51.1

CHF 09:30 Indeks PMI dla przemysłu za wrzesień, prognoza 54.9, poprzednio 54.6

EUR 09:55 Zmiana zatrudnienia w Niemczech za wrzesień, prognoza -5 tys., poprzednio 7 tys.

GBP 12:28 Indeks PMI dla przemysłu za wrzesień, prognoza 57.5, poprzednio 57.2

USD 15:00 Indeks PMI dla przemysłu za wrzesień (finalny), prognoza 52.8, poprzednio 52.8

CAD 15:30 Indeks PMI dla przemysłu za wrzesień, poprzednio 52.1

USD 16:00 Indeks ISM dla przemysłu za wrzesień, prognoza 55.3, poprzednio 55.7

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: