Coraz większa niepewność na światowych rynkach finansowych
2013-10-04 10:19
EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: EUR/USD w drodze na 2-letnie szczyty, government shutdown
Christine Lagarde szefowa IMF wezwała Stany Zjednoczone do podniesienia limitu zadłużenia, a sekretarz skarbu w USA, powiedział że przedłużając się niepewność szkodzi gospodarce i może zniweczyć trud amerykańskiego społeczeństwa w wychodzeniu z kryzysu, a odkładanie decyzji do ostatniej chwili jest samobójcze dla rodzin i biznesu. Niestety nie sprawdziły się wczorajsze doniesienia o tym, że 19 republikańskich kongresmenów byłoby gotowych poprzeć senacką propozycje budżetu, jednak próby ich przekonania będą zapewne kontynuowane w najbliższych dniach. Przedłużająca się niepewność w nadchodzącym tygodniu może negatywnie wpływać na notowania dolara do euro, franka szwajcarskiego oraz jena i wspierać dolara wobec walut takich jak dolar kanadyjski i meksykańskie peso, które są silnie zależne od sytuacji w USA. Również amerykańska giełda zanotowała wczoraj większe spadki, do których przyczyniły się gorsze odczyty ISM dla sektora usług oraz strzelanina pod Kapitolem w Waszyngtonie, która wprowadziła nerwowość w końcówce sesji.Na dzisiejszym posiedzeniu Bank Japonii postanowił pozostawić politykę monetarną bez zmian. Haruhiko Kuroda stwierdził, iż będzie się przyglądał, czy pakiet stymulujący zapowiedziany przez premiera Abe będzie wystarczający. Zwrócił również uwagę na poprawiającą się sytuacje i siłę japońskiej gospodarki, która powinna udźwignąć podwyżkę podatku VAT z 5 do 8%.
Dzisiejsze kalendarium ze względu na brak publikacji danych o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA, ze względu na tzw. „goverment shutdown”, nie zawiera istotnych odczytów.
Z tego tez powodu najważniejsze powinny być informacje dobiegające z negocjacji pomiędzy republikanami a demokratami toczącymi się za oceanem.
fot. mat. prasowe
EUR/USD, interwał dzienny
Sytuacja techniczna na wykresie EUR/USD, wskazuje ciągle na dużą presję wzrostową, która powinna doprowadzić kurs w rejony 1.37 zanim uda się osiągnąć porozumienie w USA. Najbliższy poziom wsparcia to okolice 1.3570, z kolei do ataku na 1.37, potrzebne będzie pokonanie wczorajszych szczytów na 1.3646.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
Rentowności amerykańskich 10-latek spadają
fot. mat. prasowe
TNOTE, interwał czterogodzinny
Niezwykle ciekawa sytuacja kształtuje się na wykresie instrumentu TNOTE, będącego kontraktem CFD na ceny dziesięcioletnich obligacji rządu USA.
W Kongresie nie widać oznak politycznego kompromisu, który mógłby zakończyć legislacyjny impas. Według pesymistycznych szacunków na rozwiązanie sytuacji trzeba będzie czekać, być może, nawet do końca października. Przedłużające się zawieszenie rządu USA, które według różnych oszacowań kosztuje gospodarkę około 7-15 punktów bazowych PKB na tydzień, odsuwa w czasie rozpoczęcie przez FED wygaszania programu zakupów aktywów.
Paradoksalnie, polityczny paraliż i niemożność uchwalenia ustawy budżetowej, który w normalnej sytuacji doprowadziłby do spadku zaufania uczestników rynków finansowych a w efekcie do wzrostu rentowności (inwestorzy za dodatkowe ryzyko kredytowe każą sobie płacić), doprowadził do sytuacji zupełnie odwrotnej. FED chcąc zniwelować negatywny wpływ przymusowego bezpłatnego urlopu około 800 tys. pracowników rządowych zmuszony jest wstrzymać się z „zwijaniem” QE3. Na przestrzeni ostatnich tygodni każda informacja pozwalająca sądzić, że FED utrzyma zakupy na dotychczasowym poziomie prowadziła do skokowych spadków rentowności.
Widać to i tym razem: po lekkim wzroście rentowności na początku tygodnia, znajdują się one obecnie na niższym poziomie niż przed ogłoszeniem zawieszenia rządu.
Dzisiejszy raport o sytuacji na amerykańskim rynku pracy we wrześniu został przesunięty do odwołania, a zatem brak będzie silnego bodźca do zmiany obecnego sentymentu rynkowego. Do czasu, aż impas polityczny związany z ustaleniem budżetu nie przełoży się na negocjacje w sprawie limitu zadłużenia spodziewać się można, że rentowności będą stabilne. Podejrzewać można, że w przypadku braku opamiętania w politycznym teatrze dyskusji ws. limitu zadłużenia ryzyko kredytowe weźmie górę i rentowności znów zaczną rosnąć.
Dysparytet stóp procentowych wspiera NOK’a
fot. mat. prasowe
EUR/NOK, interwał dzienny
Kurs pary euro do korony norweskiej znajduje się w okolicach trzyletnich maksimów i wygląda na przeszacowany zarówno w stosunku różnic w poziomach stóp procentowych jak i kondycji obu gospodarek.
Rajd, który wyniósł kursy EUR/NOK’a do obecnych poziomów rozpoczął się po konferencji banku centralnego Norwegii, który zawiódł inwestorów nie wystosowawszy, tak jak było to oczekiwane, jastrzębiego komunikatu. Skąd się wzięło takie przekonanie?
Dane makro wskazują, że Norges Bank będzie jednym z pierwszych banków centralnych krajów G10, który podniesie stopy procentowe (drugim mocnym kandydatem jest RBNZ, bank centralny Nowej Zelandii) – inflacja bazowa wzrosła bowiem na przestrzeni ostatnich miesięcy z 1.4% do 2.5%
w ujęciu rocznym. Dodatkowo, PMI dla przemysłu wytwórczego ustabilizował się na poziomie powyżej 50. Jeżeli inflacja za wrzesień pozostanie wysoka (odczyt inflacji zaplanowany jest na 10 października), to otworzy się przed Norges Bankiem możliwość użycia bardziej jastrzębiego języka na najbliższym posiedzeniu (24 października).
Patrząc od strony euro można przeprowadzić podobne rozumowanie: wspólna waluta umocniła się w reakcji na przemówienie Mario Draghiego po konferencji ECB, na której nie zapowiedziane zostały żadne działania w zakresie polityki monetarnej. Pomimo tego, ekonomiści spodziewają się cięć w stopie refinansowania jeszcze w tym roku.
Z danych makro mogących zaważać na losach pary EUR/NOK warto wymienić odczyt finalnego Produktu Krajowego Brutto za II kw. (07.10) oraz zaplanowane na ten sam dzień (10.10) wystąpienie publiczne szefa ECB Mario Draghiego oraz odczyt inflacji w Norwegii za wrzesień.
Ostatnie wydarzenia
- USA: Indeks ISM dla usług za wrzesień wyniósł 54.4 wobec prognozy w wysokości 57.2, poprzednio 58.6
Kalendarz na najbliższe godziny
EUR 08:00 Inflacja producencka w Niemczech za wrzesień, prognoza 0,1% , poprzednio -0,1%
CZK 09:00 Sprzedaż detaliczna (r/r) za sierpień, prognoza -1%, poprzednio 4%
HUF 09:00 Sprzedaż detaliczna w.d.a (r/r) za sierpień 1.2%, poprzednio 1.2%
CAD 16:00 Indeks Ivey PMI za wrzesień, prognoza 52.6, poprzednio 51
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)