Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2013 r.
2013-10-04 11:38
Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2013 r. © pupunkkop - Fotolia.com
Przeczytaj także: IPO w Europie: spadek aktywności w III kwartale 2024 roku
W wyniku poprawy sytuacji na rynkach europejskich należy oczekiwać, że czwarty kwartał będzie cechował się dalszym wzrostem liczby spółek decydujących się na IPO. Już na początku października odnotowano debiut spółki Royal Mail, której oferta będzie najprawdopodobniej największym IPO w Europie w całym 2013 roku. Eksperci PwC odnotowują również, że wiele spółek, które w ciągu ostatnich trzech lat odłożyły decyzję o debiucie giełdowym ze względu na niekorzystną sytuację rynkową, obecnie powraca do planów przeprowadzenia IPO. Lepsze perspektywy wynikają ze stosunkowo wysokich wycen rynkowych oraz z korzystnych zmian cen akcji po debiucie w przypadku znacznej części spółek.Spółki z portfeli funduszy private equity w dalszym ciągu odpowiadały za znaczną część aktywności na rynku pierwszych ofert publicznych – przeprowadziły one dwa z pięciu największych IPO o łącznej wartości 1 mld euro. Od początku roku tego typu transakcje stanowiły ponad połowę wszystkich ofert w Europie. Eksperci PwC oczekują, że w najbliższej przyszłości spółki z portfeli funduszy będą w dalszym ciągu stanowić znaczną część rynku IPO.
fot. mat. prasowe
Europa razem – liczba i wartość IPO w ujęciu kwartalnym
Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, powiedział:
"Po ogromnych zawirowaniach na europejskim rynku IPO w ostatnich latach, perspektywy jego rozwoju w czwartym kwartale 2013 roku rysują się bardzo optymistycznie. Lista planowanych w najbliższych miesiącach ofert zapowiada się bardzo ciekawie. Dużą część wszystkich ofert stanowią IPO spółek należących do funduszy private equity, przy czym ich potencjał nie został jeszcze w pełni wykorzystany.
Ponadto w ostatnich miesiącach obserwowaliśmy wzrost indeksów na giełdach w Europie przy jednoczesnym ustabilizowaniu się indeksu zmienności rynkowej na poziomie sprzed kryzysu. Jest to szansa na wzrost aktywności na rynku IPO nie tylko w ostatnim kwartale bieżącego roku, ale również w roku 2014. Rynki wydają się być bardziej odporne na niekorzystne czynniki, które wcześniej powodowały, że liczne oferty były zawieszane”.
Pomimo tego, że łączna wartość IPO była niższa niż w trzecim kwartale 2011 roku, kiedy to odnotowano trzy duże oferty w Hiszpanii i Polsce (Jastrzębska Spółka Węglowa), w minionym kwartale odnotowano więcej ofert o wartości powyżej 250 mln euro.
W trzecim kwartale bieżącego roku dominowała giełda w Londynie – odnotowano tam ponad połowę łącznej wartości wszystkich ofert (1,7 mld euro). Pozostałe giełdy charakteryzujące się dużą aktywnością to Frankfurt (dwie oferty o łącznej wartości 500 mln euro), Oslo (oferty o łącznej wartości 409 mln euro) oraz giełda w Irlandii (jedna oferta o wartości 310 mln euro).
fot. mat. prasowe
Indeks zmienności rynku VSTOXX w odniesieniu do wartości IPO (mld euro)
Oczekuje się, że sytuacja na rynkach w ostatnim kwartale 2013 roku nadal będzie korzystna – od początku roku do końca września odnotowano już 173 oferty o łącznej wartości 11,7 mld euro, co stanowi poziom trzykrotnie wyższy niż w analogicznym okresie 2012 roku.
Rosnąca atrakcyjność pierwszych ofert publicznych znajduje swoje odzwierciedlenie w wycenach debiutujących spółek – cztery spośród pięciu największych IPO w Londynie oraz dwa spośród pięciu największych IPO w Europie kontynentalnej zostało wycenionych na najwyższym poziomie z ustalonego przedziału cenowego, co wskazuje zarówno na rosnący popyt ze strony inwestorów, jak i bardziej realistyczne oczekiwania cenowe ze strony emitentów.
fot. mat. prasowe
Wartość IPO w podziale na giełdy w III kw. 2013 r.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)