Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2013 r.
2013-10-04 11:38
Przeczytaj także: IPO w Europie w 2024 roku. Historyczny debiut Żabki na GPW
Notowania akcji po dniu debiutu również kształtowały się pozytywnie – ceny akcji spółek Crest Nicholson oraz Al Noor Hospital na koniec trzeciego kwartału wzrosły, względem dnia debiutu, o 50,1% i 42,1%.
Na giełdzie w Londynie spółka Foxton (sektor nieruchomości) pozyskała 462 mln euro, a wycena jej akcji w dniu debiutu była dwukrotnie wyższa niż w roku 2007, kiedy to jeden z funduszy private equity zdecydował się zainwestować w spółkę. Kolejną transakcją z sektora nieruchomości okazała się przeprowadzona w lipcu oferta Deutsche Annington Immobilien SE (500 mln euro) – największej niemieckiej spółki z sektora nieruchomości mieszkaniowych. Obydwie transakcje jasno wskazują na poprawę sytuacji w sektorze nieruchomości, który pozostawał poza kręgiem zainteresowania inwestorów od początku kryzysu finansowego.
Najbardziej aktywnymi sektorami okazały się działalność inwestycyjna oraz nieruchomości – łączna wartość ofert z tych sektorów wyniosła 2,1 mld euro (z 3 mld euro łącznej wartości wszystkich ofert w minionym kwartale). Oferty spółek z tych dwóch sektorów stanowiły również blisko połowę wartości wszystkich IPO od początku 2013 roku.
Bardzo dużych IPO należy oczekiwać również w Stanach Zjednoczonych. Przygotowywane są oferty spółek Twitter oraz Ali Baba (nieoficjalnie zwaną „azjatyckim Amazonem”), aczkolwiek jeszcze nie ustalono, czy wybiorą one giełdę NYSE czy też Nasdaq.
fot. mat. prasowe
Liczba IPO w podziale na giełdy w III kw. 2013 r.
KOMENTARZ DO RYNKU POLSKIEGO
W trzecim kwartale 2013 roku GPW w Warszawie z 10 IPO (2 na rynku głównym i 8 na NewConnect) była drugim rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów. Łączna wartość IPO wyniosła jednak zaledwie 15 mln euro, co plasuje polską giełdę na dalekim siódmym miejscu w Europie. Największą ofertą w Warszawie było IPO spółki OT Logistics o wartości 7 mln euro. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się IPO spółek Imagis (New Connect, 3,3 mln euro) i Global Cosmed (rynek główny, 2,6 mln euro).
Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, w następujący sposób skomentował wyniki i perspektywy rynku pierwotnego w Warszawie:
„Sytuacja na rynku pierwotnym w Warszawie, wbrew trendom panującym na innych rynkach europejskich, niestety pozostaje trudna. Główną przyczyną tej niekorzystnej tendencji jest utrzymująca się od wielu miesięcy niepewność związana z planowanymi zmianami w systemie emerytalnym. Rynek obawia się, że zapowiedzi rządu zmierzające do wycofania części środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych mogą doprowadzić do marginalizacji OFE i negatywnie wpłynąć na wielkość kapitału dostępnego na rynku pierwotnym. Do kiedy nie zostanie przesądzone, jaki dokładnie będzie kształt wprowadzonych w życie zmian, warszawska giełda będzie najpewniej dalej wykazywać niską aktywność w porównaniu z wiodącymi rynkami w Europie.
fot. mat. prasowe
Pięć największych IPO w III kw. 2013 r.
Prawdziwym testem dla GPW będą zapowiadane na czwarty kwartał 2013 roku duże oferty publiczne, w tym przede wszystkim planowane przez skarb państwa IPO spółek Energa i PKP Cargo. Jeśli zakończą się pomyślnie, okażą się zapewne największymi ofertami pierwotnymi na warszawskiej giełdzie w całym 2013 roku. Warto jednak zaznaczyć, że również ze strony sektora prywatnego planowanych jest w nadchodzących miesiącach kilka IPO o rozmiarach dużych jak na nasz rynek. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że polskiemu rynkowi kapitałowemu w końcu uda się wyjść z marazmu jaki trwa nieprzerwanie od początku bieżącego roku.”
fot. mat. prasowe
Wartość IPO w III kw. 2013 r. w podziale na sektory
Informacje o badaniu
Ankieta IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie w najważniejszych segmentach rynku akcji (włączając w to giełdy w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoszech) i jest przeprowadzana kwartalnie. Opcje nadsubskrypcji („greenshoe offerings”), debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwotną ofertę publiczną oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w zakresie jednej giełdy nie zostały uwzględnione w statystykach. Ankieta dotyczy okresu od 1 lipca do 30 września 2013 roku i została sporządzona w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji. Dodatkowe informacje, w tym tabele danych, są dołączone do niniejszej informacji prasowej.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)