Rynek akcji, walut i surowców 30.09-04.10.13
2013-10-07 11:40
Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 23-27.09.13
Polska (WIG20) – niewielka poprawa na giełdach za oceanem może na naszym rynku doprowadzić do dalszych wzrostów i przekroczenia ostatnich szczytów.EUR/USD – próba trwałego przełamania oporu w postaci lutowego szczytu (1.3710 USD) skończy się mojej ocenie niepowodzeniem. W efekcie oczekuję powrotu do krytycznego średnioterminowego wsparcia na 1.34 USD…
USD/PLN, EUR/PLN – w krótkim kilkusesyjnym terminie złoty może się nieznacznie umocnić. Po przesileniu na eurodolarze możliwe jest większe i trwalsze osłabienie złotego…
Ropa – początek tygodnia może przynieść przetestowanie czwartkowego dna (102.88 USD) i dokończenie spadkowej korekty typu (a-b-c). Potem oczekuję na dalsze wzrosty...
Złoto – w perspektywie najbliższych dni oczekuję na korekcyjne wzrosty, target szacuję na 1375-1380 USD. W dalszej perspektywie możliwy jest powrót do spadków…
Rynek akcji w USA
Do dnia 30 września politykom nie udało się wypracować kompromisu w sprawie budżetu. Od wtorku została zamknięta część instytucji federalnych. Blisko 800 tys. pracowników zostało wysłanych na bezpłatne urlopy. Rozpoczęło się pierwsze od 17 lat government shutdown. Kompromis w sprawie budżetu nie będzie łatwo osiągnąć. W najbliższych dniach ważniejsza będzie debata w sprawie zwiększenia limitu zadłużenia (czas jest do 17 października).
W związku z government shutdown nie pojawiły się niektóre ważne dane makroekonomiczne (np. w ostatni piątek nie zostały opublikowane comiesięczne dane z rynku pracy) i w najbliższych dniach część danych również nie zostanie opublikowana, chyba że politycy się dogadają. W przyszłym tygodniu rozpoczyna się okres publikacji wyników kwartalnych spółek za III kwartał.
Na razie na rynkach nie widać dużej nerwowości. Analizując sytuację na trzech głównych indeksach (Nasdaq100, DJIA, S&P500) widać kompletnie różną sytuację od wielosesyjnej konsolidacji, po silne spadki i sytuację pośrednią na kontraktach na indeks S&P500.
W poniedziałek kontrakty na indeks S&P500 osiągnęły lokalne dno na poziomie 1667pkt. Potem na wtorkowej sesji doszło do silnego odbicia do 1692pkt. Potem doszło do powrotu na poniedziałkowy dołek. W czwartek został on pogłębiony do 1663.5pkt. W piątek rozpoczęło się odbicie. Bykom udało się pokonać krótkoterminowy opór w rejonie 1676pkt. co otworzyło drogę do oporu w rejonie 1687-1692pkt. Późnym wieczorek osiągnięte zostało lokalne maksimum na poziomie 1685.5pkt., zamknięcie po 1683pkt. (wykres 1).
Z wrześniowego szczytu pojawiła się prawdopodobnie tylko spadkowa trójka co dalszej perspektywie wskazuje na możliwość powrotu na tegoroczne maksimum, jak również jego przekroczenia. Podobne wnioski można wysnuć na podstawie analizy wykresu indeksu Nasdaq100.
fot. mat. prasowe
Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym
Impulsu do podniesienia indeksów na wyższe poziomy może dostarczyć sezon wyników kwartalnych jak również dyskontowanie przez inwestorów zażegnania kryzysu budżetowego (w końcu politycy muszą się dogadać) jak i zwiększenia limitu długu.
Rynek akcji w Polsce
W ubiegłym tygodniu nasz rynek nadal zachowywał się mocno. Na początku wtorkowej sesji osiągnięte zostało dno na poziomie 50 087 pkt. W ciągu dnia doszło do sporego odbicia do 50 782 pkt. W czwartek osiągnięty został szczyt na poziomie 51 096 pkt. W piątek realizacja zysków, indeks WIG zamknął się na poziomie 50 601 pkt. (poprzednio 50 820pkt.). Wsparcie w rejonie 50 100 pkt. zostało obronione. W dalszej kilkusesyjnej perspektywie gdy dojdzie do poprawy sytuacji na giełdach w USA można oczekiwać wyjścia na nowy szczyt (wykres 2).
fot. mat. prasowe
Wykres 2. Indeks WIG w układzie dziennym
Indeks WIG20 zachowywał się podobnie. Na początku wtorkowej sesji osiągnięte zostało dno na poziomie 2377pkt., potem mocne odbicie. W czwartek osiągnięte zostało dzienne maksimum na poziomie 2427pkt. W piątek doszło do spadku do 2392pkt., zamknięcie po 2395pkt.
Początek tygodnia może przynieść odbicie i jeszcze powrót do wsparcia w rejonie 2377-2392pkt. Nieudana próba rozbicia tego wsparcia powinna wygenerować sygnał do trwalszego odbicia i powrotu na wrześniowy szczyt (wykres 3).
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Indeks WIG20 w układzie dziennym
Na wykresie indeksu sektora bankowego (WIG-Banki) doszło do ustanowienia nowego tegorocznego szczytu. (wykres 4), na piątkowej sesji doszło do realizacji zysków.
fot. mat. prasowe
Wykres 4. Indeks WIGBanki w układzie dziennym
W krótkim terminie możliwe jest korekcyjne cofnięcie, potem oczekuję dalszych wzrostów i wyraźnego przekroczenia szczytu fali trzeciej.
oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)