eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSpokojne otwarcie nowego tygodnia na rynkach akcji

Spokojne otwarcie nowego tygodnia na rynkach akcji

2013-10-07 12:13

Spokojne otwarcie nowego tygodnia na rynkach akcji

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Niewiele nowych informacji w sprawie porozumienia budżetowego w Stanach Zjednoczonych przyniósł ostatni weekend. Jak do tej pory zarówno republikanie jak i demokraci twardo obstają przy swoich stanowiskach. Z jednej strony Barack Obama nawołuje kongres do zakończenia obecnej farsy, kiedy to instytucje federalne nie mają finansowania, choć w kongresie istnieje większość, która byłaby gotowa przegłosować senacki projekt budżetu.

Przeczytaj także: Coraz większa niepewność na światowych rynkach finansowych

Pod głosowanie nie chce go jednak poddać lider republikańskiej większości w kongresie John Boehner, który jak twierdzi, nie zgodzi się także na podniesienie limitu zadłużenia, jeżeli obecna administracja nie podejmie negocjacji z republikanami w sprawie ograniczenia wydatków Państwa, czyli przede wszystkim rezygnacji z reformy „Obamacare”. Kwestie limitu zadłużenia oraz budżetu w USA powinny być kluczowe dla rynków w najbliższych dniach. Do osiągnięcia porozumienia pozostało na szczęście jeszcze trochę czasu, gdyż zgodnie z prognozami środków departamentowi skarbu wystarczy do 17 października, jednak jak można się spodziewać również po tym terminie pozostałby jeszcze margines do ogłoszenia niewypłacalności przez USA.

Przez najbliższe dwa tygodnie ze względu na wydarzenia w USA atmosfera na rynkach może być nerwowa i z jednej strony można spodziewać się znaczącej poprawy nastrojów w ślad za jakimikolwiek informacjami o zbliżającym się porozumieniu, z drugiej jednak strony przedłużający się impas będzie stawiał ryzykowne aktywa oraz dolara pod coraz większą presją, pomimo piątkowych zapowiedzi agencji Standard & Poor’s o tym, że obecna sytuacja nie wpłynie na rating USA.

Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne jest praktycznie puste i warto zwrócić uwagę jedynie na odczyt finalnego PKB dla Strefy Euro. Istotne może być także wystąpienie publiczne Jorga Asssmusena, członka zarządu EBC. Jednak, jeżeli nie poznamy jakichś istotnych informacji z USA, to dzisiejsza sesja powinna należeć do spokojnych, a większą zmienność zobaczymy dopiero w drugiej połowie tygodnia.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Po wyraźnej piątkowej korekcie EUR/USD opuścił na niedzielnym otwarciu szybką linie trendu wzrostowego. Niepokojące sygnały pojawiały się już od kilku dni na dziennym RSI, jednak obecny ruch należy traktować jedynie jako korektę dopóki kurs znajduje się powyżej okolic 1.3453, a najlepiej 1.3518, gdzie znajduje się 23.6% zniesienia Fibo ostatnich wzrostów. Do zaatakowania okolic 1.3700, byłby z kolei potrzebny powrót powyżej 1.3590-1.3600 i pokonanie ostatnich szczytów na 1.3646.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


BoJ nadal pasywny

fot. mat. prasowe

USD/JPY, interwał czterogodzinny

USD/JPY, interwał czterogodzinny


Piątkowa decyzja Banku Japonii o pozostawieniu polityki monetarnej w niezmienionym kształcie nie zrobiła wrażenia na inwestorach, stąd reakcja rynkowa była praktycznie niewidoczna. Bank Centralny utrzymał swój pogląd na japońską gospodarkę, podnosząc lekko prognozy dotyczące rynku mieszkaniowego i wydatków kapitałowych wśród przedsiębiorstw (CAPEX). W średnim terminie, brak dodatkowych działań ze strony BoJ może paradoksalnie osłabiać jena, pomimo faktu, iż część rynku oczekiwała więcej od gubernatora Kurody. Od wprowadzenia w kwietniu luzowania ilościowo-jakościowego, BoJ przyjął pasywną postawę, ale w świetle poprawy warunków ekonomicznych w Japonii (pierwsze oznaki wzrostu cen, odbicie na większości wskaźnikach makro) taka postawa może się opłacić. W zeszłym miesiącu zastępca Kurody przypominał, że QQE (luzowanie ilościowo-jakościowe) jest nadal we wczesnej fazie, a na dalsze efekty należy cierpliwie poczekać.

Na konferencji Haruhiko Kuroda powtarzał, że jest spokojny o bieżący kształt polityki monetarnej, a obecny program skupu powinien wystarczyć do osiągnięcia dwuprocentowego celu inflacyjnego wyznaczonego przez BoJ. Szef BoJ wyraził jednak zaniepokojenie sytuacją w Stanach Zjednoczonych i wskazał, że dodatkowe kroki zostaną podjęte, jeśli polityczny impas w USA zacznie wywierać negatywny wpływ na japońską gospodarkę. Oprócz tego, istotne będą także konsekwencje wprowadzonej podwyżki podatku od sprzedaży – kolejny argument przemawiający za możliwością przeprowadzenia dodatkowego skupu. W tym roku jednak należy się spodziewać utrzymania pasywnej postawy BoJ, co powinno stopniowo osłabiać jena (brak działań ze strony BoJ powinno powstrzymać oczekiwane fale silnej wyprzedaży japońskiej waluty).

Wzrost USD/JPY jest obecnie hamowany przez kwestie fiskalne w Stanach Zjednoczonych. W zasadzie na parze pojawiły się pierwsze oznaki słabości, tj. spadek cen poniżej średnich krótkoterminowych i długoterminowych oraz linii trendu wzrostowego czerwiec-wrzesień. Dopóki znajdujemy się poniżej tej linii, a para porusza się w krótkoterminowych kanale spadkowym, bardziej prawdopodobne jest osiągnięcie poziomu 96 niż 100. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 96.83 (dołek z 28 sierpnia).

Kiedy szwajcarskie firmy zaczną inwestować za granicą?

fot. mat. prasowe

EUR/CHF, interwał dzienny

EUR/CHF, interwał dzienny


Utrzymująca się niepewność związana z „Government shutdown” w Stanach Zjednoczonych oraz kwestia podniesienia limitu zadłużenia obniża apetyt na ryzyko globalnych inwestorów. Ofiarą tych wydarzeń stał się także Eurofrank, którego spadki dodatkowo wspierane są globalnym spadkiem rentowności, po odłożeniu w czasie wygaszania programu QE przez Rezerwę Federalną.

Pisaliśmy niejednokrotnie, że inwestorzy instytucjonalni utrzymujący swoje środki w szwajcarskiej walucie należą do najbardziej konserwatywnych i tylko solidne potwierdzenie trwałości odbicia w globalnej gospodarce (np. zdecydowany „tapering” ze strony FED) pozwoli część tych środków uwolnić pod inwestycje w bardziej ryzykowne aktywa.

Odpływ kapitału (głównie inwestycje bezpośrednie) nadal jest zbyt słaby, aby znieść zakupy franka wynikające z nadwyżki na rachunku bieżącym. Szwajcarskie firmy nadal nie pracują na pełnych obrotach (co mierzone jest wykorzystaniem zdolności produkcyjnych), a jest to kluczowym warunkiem do rozpoczęcia inwestycji zagranicznych. Coraz lepsze dane ze szwajcarskiej gospodarki mogą zatem w efekcie pomóc w osłabieniu franka (bezpośrednie inwestycje zagraniczne + inwestycje portfelowe będą wyższe niż nadwyżka na rachunku bieżącym). Przy wsparciu tak silnego gracza jak SNB, który zobowiązał się utrzymać „floor” na poziomie 1.20, inwestorzy są spokojni o swoje długie pozycje, natomiast część może wychodzić z tego rynku z uwagi na długi czas oczekiwania na osiągnięcie zadowalającej stopy zwrotu. Ponowny, globalny wzrost rentowności będzie sygnałem do wznowienia trendu wzrostowego na EUR/CHF.

W przypadku EUR/CHF analiza techniczna powinna być marginalizowana z uwagi na naruszenie jednej z fundamentalnych zasad - analizowany rynek nie powinien podlegać jakimkolwiek interwencjom. Warto zaznaczyć jednak fakt, że para obroniła poziom 1.2217 (dołek z 24 czerwca), skąd nastąpiło solidne odbicie.

Poziom 1.2315 to najbliższy opór, gdzie przebiega połowa ostatniej fali spadkowej oraz 25 i 200 dniowa średnia krocząca.

Ostatnie wydarzenia
  • Kanada: Indeks Ivey PMI za wrzesień 51.9 (oczekiwano 52.6)

Kalendarz na najbliższe godziny

CHF 09:00 Rezerwy walutowe; poprzednio 434.2 mld

CAD 14:30 Pozwolenia na budowę m/m; prognoza -2.4%, poprzednio 20.7%

NZD 23:00 Indeks zaufania wśród biznesu (NZIER); poprzednio 32 pkt.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: