eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeNastroje na światowych rynkach akcji słabną

Nastroje na światowych rynkach akcji słabną

2013-10-09 11:21

Nastroje na światowych rynkach akcji słabną

DE30, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczoraj przez amerykańskie giełdy przeszła fala wyprzedaży, która rozlała się na pozostałe giełdy. Na zamknięciu amerykańskie indeksy Dow Jones i SP500 skorygowały się o ponad 1%, a Nasdaq stracił na wartości 2%. Skala przeceny na europejskich giełdach była wprawdzie mniejsza, ale i tak większość najważniejszych indeksów zakończyła dzień pod kreską. To jasny sygnał tego, że cierpliwość inwestorów na rynku kapitałowym jest na wyczerpaniu, a niepewność co do rozwiązania kryzysu budżetowego w Stanach Zjednoczonych nie pozwala przywrócić równowagi na rynku.

Przeczytaj także: EUR/USD w wyczekiwaniu na silniejsze impulsy

Wczoraj Barack Obama odrzucił propozycję Republikanów ws. stworzenia komisji, która miałaby wypracować porozumienie w kwestii podwyższenia ustawowego limitu zadłużenia i budżetu. Można oczekiwać, że takie rozwiązanie wydłużyłoby jedynie osiągnięcie porozumienia, a Obama nie jest skłonny do ustępstw i przeciągania negocjacji. Na razie zaostrza się głównie walka na słowa.

Prezydent USA wzywa Republikanów, by przestali igrać losami ojczyzny i zaprzestali politycznego szantażu. Tymczasem John Boehner, przedstawiciel Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów wyraził rozczarowanie odmową negocjacji przez prezydenta. Coraz bardziej prawdopodobny staje się scenariusz, że kolejny już raz, polityczny kompromis zostanie osiągnięty w ostatniej chwili. Czyli w okolicach 17 października, gdy zostanie osiągnięty przewidziany ustawą limit zadłużenia. W przeciwnym razie po raz pierwszy od 225 lat Ameryka stanie się oficjalnie niewypłacalna i przestanie regulować część swoich zobowiązań. Będzie to miało realne konsekwencje zarówno dla gospodarki amerykańskiej jak i światowej. Prędzej czy później porozumienie musi jednak zostać osiągnięte, co zapewne przywróci równowagę na rynku.

Zgodnie z kolejnymi nieoficjalnymi doniesieniami to właśnie dziś Barack Obama może mianować Janet Yellen na nową szefową Rezerwy Federalnej. Kadencja obecnego szefa FED Bena Bernanke upływa w styczniu 2014. Yallen, która jest obecnie wiceprezesem FEDu, jest uważana za współtwórcę prowadzonej dotychczas polityki pieniężnej. Po wycofaniu się z kandydowania na stanowisko Larrego Summersa, nominacja Yallen nie będzie niespodzianką dla rynku. Nie mniej jednak nominacja zdejmie z rynku jedno z kalkulowanych ryzyk w postaci ewentualnej zmiany prowadzonej polityki.

W ujęciu technicznym na rynku kapitałowym ciekawie przedstawia się sytuacja na niemieckim indeksie DAX. Wykres DE30, odzwierciedlający kurs niemieckiego indeksu domknął na wczorajszej sesji z powodzeniem lukę z połowy września i testował poziom 23.6 proc. zniesienie Fibo fali wzrostowej z genezą pod koniec czerwca. Przy utrzymaniu obecnej awersji do ryzyka, możemy spodziewać się przebicia tego wsparcia i zejścia poniżej wczorajszych minimów, mimo dzisiejszego ożywienia na rynkach azjatyckich.

fot. mat. prasowe

DE30, interwał dzienny

DE30, interwał dzienny


Dzisiaj poza możliwą nominacją nowego szefa FED na uwagę zasługują publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC oraz dane o produkcji przemysłowej w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Złoto - negatywny sentyment ponownie przyniesie spadki

fot. mat. prasowe

XAU/USD, interwał dzienny

XAU/USD, interwał dzienny


Ostatnie dni inwestorzy spędzają na obserwacji przepychanki politycznej w Stanach Zjednoczonych, która, zdaniem coraz większej liczby obserwatorów, może mieć bardzo poważne skutki. Mądrzejsi o poprzednie doświadczenia z amerykańskimi politykami, inwestorzy starają się jednak nie ulegać emocjom, co widać po kształtowaniu się cen tzw. bezpiecznych przystani. Jeżeli złoto nie zyskuje na wartości w obliczu narastającego niepokoju, można oczekiwać restartu spadków po ustabilizowaniu się sytuacji fiskalnej w USA. Dodatkowo, odłożony w czasie „tapering” nadejdzie jeśli nie w tym, to w na początku przyszłego roku. Ben Bernanke będzie teraz starał się dokładniej komunikować z rynkami, a każde potwierdzenie lepszej sytuacji gospodarczej w USA powinno wzmagać presję sprzedażową złota.

Fundusze ETF również potwierdzają negatywny sentyment powracający do złota. W poprzednim tygodniu instytucje te sprzedały 200 tys. uncji , sprowadzając całkowity stan posiadania do 66 mln uncji. Tradycyjnie, największe umorzenia (ze względu na wielkość) zaliczył SPDR Gold Trust w wysokości 193 tys. uncji. Co ciekawe, fundusze pozostałych metali szlachetnych doświadczyły ponownie napływu środków, co z kolei jest kolejnym argumentem za odwróceniem się inwestorów od złota.

Fala spadkowa z września 2012 została zniesiona w 38% i wygląda na to, że to koniec korekty. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1274 USD/oz, a jego złamanie pozwoli przetestować tegoroczny dołek (1180 USD/oz).

Zamknięcie dziennej świecy powyżej średniej 25 i 100 sesyjnej oraz najbliższej linii trendu spadkowego, odwróciłoby sytuację w krótkim terminie. Należy pamiętać, że na publikację czeka kilka odłożonych, istotnych odczytów makro z USA, a ich interpretacja może wnieść na rynek sporo zmienności, a szczególnie na rynek złota .

Turcy obiecują poprawę, lira bez zmian

fot. mat. prasowe

EUR/TRY, interwał czterogodzinny

EUR/TRY, interwał czterogodzinny


Turecki rząd przedstawił wczoraj Średniookresowy Program Gospodarczy (do roku 2016). Podobnie jak w październiku 2012, tak i tym razem zaszła potrzeba obniżenia prognoz wzrostu gospodarczego. Według prognoz PKB Turcji wyniesie w 2013 roku 3.6% (wcześniej 4.0%), 4.0% w 2014 roku (wcześniej 5.0%), a w roku 2015 i 2016 5.0%. Deficyt sektora publicznego ma wynieść już w 2016 roku 0.5%. Ta część prognoz wydaje się niespójna z resztą, ponieważ przy zrewidowaniu w dół wzrostu, dochody budżetowe pozostawiono praktycznie na niezmienionym poziomie. Tureckie władze najwyraźniej chcą poprawić swoje sondaże w związku z nadchodzącymi wyborami, a także poprawić obraz Turcji w oczach inwestorów. Problem w tym, że za rok, prawdopodobnie będzie potrzebna kolejna rewizja (w dół), tym razem po stronie budżetu.

Z pozytywnych informacji warto nadmienić ogłoszenie starań do zwiększenia prywatnych oszczędności. Solidny deficyt na rachunku obrotów bieżących można zniwelować oszczędnościami publicznymi lub zmniejszeniem inwestycji wewnętrznych, do czego żaden rynek wschodzący się nie ucieknie. Za podniesieniem stopy oszczędności prywatnych przemawia fakt, że znajduje się ona obecnie na historycznie niskim poziomie 12%. Zwiększenie stopy oszczędności ma być osiągane dzięki zmniejszeniu akcji kredytowej banków w zakresie kredytów konsumpcyjnych. Większe oszczędności (mniejsze zadłużenie) będzie miało też pozytywne skutki w postaci mniejszego obciążenia wraz z rosnącymi stopami w odpowiedzi na normalizację polityki monetarnej przez FED.

O ile powyższe zapowiedzi w dłuższym terminie mogą przynieść pozytywne skutki, w krótkim terminie turecka lira nadal pozostaje pod presją. Ostatnia fala wzrostowa na EUR/TRY została już w połowie zniesiona i można niebawem oczekiwać ponownych wzrostów.

Ostatnie wydarzenia
  • Kanada: Deficyt w handlu zagranicznym wyniósł 1.3 mld CAD, wobec oczekiwanych 0.7 mld
  • Australia: Wskaźnik sentymentu wśród konsumentów (Westpac) -2.1%, poprzednio +4.7%

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 10:30 Bilans handlu zagranicznego za sierpień; prognoza -8.9 mld, poprzednio -9.9 mld GBP
Produkcja przemysłowa w sierpniu; prognoza 0.3% m/m, poprzednio 0.2%

EUR 12:00 Niemiecka produkcja przemysłowa w sierpniu; prognoza 1.1%, poprzednio -1.7% m/m

USD 20:00 Protokół z posiedzenia FOMC

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: