Jak płacić telefonem w sklepie?
2013-10-09 13:14
MyWallet © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Płatności mobilne: oczekiwania Polaków
Niniejszy artykuł ma na celu opisanie metod płatniczych wykorzystujących telefon. Nie pochylono się w nim nad pozostałymi możliwościami m-bankowości takimi jak np. przelewy do innych użytkowników czy wypłacanie pieniędzy z bankomatu.Płatności zbliżeniowe NFC
NFC (ang. Near Field Communication) pozwala zmienić smartfony w karty zbliżeniowe. Tę formę płatności mobilnych oferują w naszym kraju Orange (Orange Cash) i T-mobile (MyWallet).
fot. mat. prasowe
MyWallet
W ofercie Orange otrzymujemy kartę SIM Orange Cash, która posiada funkcję karty płatniczej w systemie MasterCard PayPass. Jest to karta prepaid mBanku. Aby móc skorzystać z tej usługi musimy najpierw przesłać określoną sumę pieniędzy na rachunek karty.
T-mobile z kolei oferuje kartę SIM NFC MyWallet. Płatności dokonuje się po uruchomieniu odpowiedniej aplikacji, którą można ustawić w trybie domyślnym (działa ona wtedy cały czas w tle i w każdym momencie można dokonać płatności). W odróżnieniu od Orange Cash, pieniądze pobierane są bezpośrednio z konta lub karty debetowej/kredytowej użytkownika (T-mobile współpracuje obecnie z 4 bankami).
Dzięki szybkiemu rozwojowi infrastruktury, która umożliwia płatności zbliżeniowe, w Polsce już prawie co drugi terminal przystosowany jest do tej formy płatności. Według Visa Europe, do roku 2020 ponad połowa transakcji finansowych Visa będzie przeprowadzana z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Aby upowszechnić tę technologię, Visa rozpoczęła współpracę z Samsungiem, który będzie instalować w swoich aparatach aplikację tej organizacji płatniczej.
MASSPAY
Pomysłową metodę płacenia telefonem opracowała polska firma MASSPAY. Dopiero 17 września 2013 roku otrzymała ona zezwolenie na świadczenie usług płatniczych, dlatego nie można jeszcze przetestować działania tej technologii podczas realnych zakupów. Źródłem wszelkich informacji na temat MASSPAY jest więc oficjalna strona firmy oraz informacje znalezione w sieci.
Aby skorzystać z tej usługi użytkownik nie potrzebuje dostępu do internetu ani nie musi instalować żadnej aplikacji. Nie jest konieczne również posiadanie smartfonu, dzięki czemu usługa jest dostępna dla szerokiego grona odbiorców, którzy posiadają zwyczajne telefony komórkowe. Sposób działania MASSPAY pokazany został na poniższej infografice:
fot. mat. prasowe
Działanie usługi MASSPAY
Pieniądze za transakcję pobierane będą bezpośrednio z rachunku bankowego użytkownika lub ze specjalnego konta prepaid, które będzie on musiał wcześniej zasilić. O sukcesie projektu zadecyduje liczba punktów sprzedaży, w których użytkownicy będą mogli zapłacić za pomocą technologii MASSPAY. Zbyt mała sieć akceptacji zniechęci potencjalnych klientów do zarejestrowania się w systemie.
Podczas zbierania danych do artykułu natknąłem się na informację, że technologia oferowana przez MASSPAY była wykorzystywana już wcześniej przy systemie płatności za komunikację miejską w Łodzi.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
biznesfactory.pl / 2013-10-10 10:55:38
Świetna sprawa trzeba wspierać takie innowacyjne inicjatywy inicjatywy. Tym bardziej, że z roku na rok wzrasta funkcjonalność naszych urządzeń przenośnych. Służą za narzędzie biznesowe, centrum rozrywki , a po synchronizacji z komputerem, otrzymujemy dostępu do domowych bazy danych :
http://www.biznesfactory.pl/komputer-przenosny-2-0/ [ odpowiedz ] [ cytuj ]