Warszawiacy nie płacą alimentów
2015-03-24 10:23
Warszawiacy nie płacą alimentów © eelnosiva - Fotolia.com
Przeczytaj także: Mandaty i alimenty czyli długi młodych Polaków
Statystyki pokazują, że pod względem ściągalności alimentów Polska znajduje się w niechlubnym ogonie Unii Europejskiej. I dysproporcje są tu ogromne - w naszym kraju ze zobowiązania wobec bliskich wywiązuje się zaledwie 16-17 proc. osób, podczas gdy w innych krajach wskaźnik ten sięga poziomu 80 proc. Jak więc spróbować odzyskać alimenty, kiedy ich nie otrzymujemy?Po pierwsze, osoba uprawniona do tych świadczeń musi posiadać wyrok sądu stwierdzający należność alimentów oraz, co ważne, klauzulę wykonalności wyroku. W przypadku, gdy oba te dokumenty mamy, ale należnych nam świadczeń nie otrzymujemy, wskazany jest kontakt z biurem informacji gospodarczej, np. BIG InfoMonitor S.A.
- Warto podkreślić, że zanim dokona się wpisu do Rejestru Dłużników, najpierw należy wysłać wezwanie do zapłaty. To bardzo ważny element odzyskiwania długów, ponieważ, jak wskazują nasze analizy, 35 proc. takich wezwań skutkuje uregulowaniem zaległych zobowiązań, nie tylko alimentów, jeszcze przed wpisaniem danej osoby do bazy – podkreśla Mariusz Hildebrand, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor.
fot. eelnosiva - Fotolia.com
Warszawiacy nie płacą alimentów
Jeżeli pomimo wysłania takiego wezwania nie otrzymaliśmy należnej nam kwoty, możemy dokonać wpisu takiej osoby do jednego z rejestrów dłużników, np. prowadzonego przez BIG InfoMonitor. Co ważne, także gminne lub miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, które wypłacają w zastępstwie nieuczciwego dłużnika alimentacyjnego z Funduszu Alimentacyjnego świadczenia osobom, którym taka pomoc przysługuje, mogą korzystać z pomocy BIG InfoMonitor w odzyskiwaniu należności.
- Od 2008 roku istnieje możliwość wpisywania osób niewywiązujących się z zobowiązań alimentacyjnych do Rejestrów Dłużników. Jak się okazało jest to jedna z najskuteczniejszych metod odzyskiwania tych należności. Osoby, które dotąd nie wywiązywały się z takich zobowiązań pod presją konsekwencji takiego wpisu, decydują się jednak na wzięcie na siebie odpowiedzialności – podkreśla Mariusz Hildebrand, wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor.
Jak wskazują informacje z bazy BIG InfoMonitor, Mazowsze boryka się z największą liczbą osób posiadających zadłużenie alimentacyjne. W województwie mazowieckim wartość zadłużenia alimentacyjnego jest najwyższa w Polsce i wynosi blisko 483 mln zł.
fot. mat. prasowe
Procentowa wartość zadłużenia alimentacyjnego w Polsce
Jakie są konsekwencje wpisania do Rejestru BIG? Przede wszystkim taki wpis oznacza utrudniony dostęp do kredytów, linii kredytowych i pożyczek, ale także możliwość odmowy podpisania umowy ze strony firm telekomunikacyjnych. Takim osobom przedstawia się mniej korzystne warunki lub rozwiązuje się z nimi współpracę, te utrudnienia skutecznie mobilizują dłużników do spłaty zobowiązania.
fot. mat. prasowe
Wartość zadłużenia alimentacyjnego w poszczególnych województwach w mln zł
W ciągu 6 lat funkcjonowania programu „Dłużnik Alimentacyjny”, w ramach którego zarówno osoby fizyczne, jak również Ośrodki Pomocy Społecznej mogą wpisywać osoby nie wywiązujące się z tych zobowiązań do rejestrów biur informacji gospodarczej, BIG InfoMonitor pomógł odzyskać ponad 2,3 mld zł.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)