Rynek kredytowy III kw. 2013
2013-11-12 12:34
Rynek kredytowy III kw. 2013 © geografika - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek kredytowy II kw. 2013
W III kwartale 2013 r. tylko pojedyncze banki zdecydowały się na zmianę polityki kredytowej w sektorze przedsiębiorstw. Zmniejszył się odsetek banków, które zaostrzały wymagania dotyczące zabezpieczeń, co może być związane z wdrożeniem rządowego programu Portfelowej Linii Gwarancyjnej De Minimis. Zdaniem banków program ten oraz niższe stopy procentowe przyczyniły się do wzrostu popytu na kredyty dla przedsiębiorstw. W dalszym ciągu niekorzystnie wpływa na popyt zmniejszone zapotrzebowanie na finansowanie środków trwałych.Zmniejszył się odsetek banków ogółem, deklarujących zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych. Jednocześnie niemal połowa ankietowanych banków podwyższyła marże kredytowe. W ich opinii zaostrzeniu polityki kredytowej sprzyjały zmiany presji konkurencyjnej. Banki różniły się w ocenie zmian popytu, który ich zdaniem zależał w dużej mierze od kontynuacji bądź wstrzymania akcji marketingowych i sprzedażowych. Dodatkowo, do wzrostu popytu przyczyniły się niższe stopy procentowe, zaś do jego obniżenia oczekiwanie klientów na uruchomienie programu Mieszkanie dla Młodych.
Podstawowymi czynnikami wpływającymi na politykę kredytową w segmencie kredytów konsumpcyjnych były dostosowania do znowelizowanej Rekomendacji T oraz zwiększona presja konkurencyjna. Złagodzenie kryteriów i warunków udzielania kredytów w dalszym ciągu pozytywnie wpływało na popyt.
Kredyty dla przedsiębiorstw
Polityka kredytowa wobec przedsiębiorstw nie zmieniła się istotnie w III kwartale 2013 r. Pojedyncze banki złagodziły nieznacznie kryteria udzielania kredytów dla dużych przedsiębiorstw (procent netto około 11% dla kredytów krótkoterminowych i około 13% dla kredytów długoterminowych) i zaostrzyły politykę kredytową wobec małych i średnich przedsiębiorstw (procent netto około -9% dla kredytów krótkoterminowych i około -10% dla kredytów długoterminowych). Banki, które zadeklarowały zmiany polityki kredytowej, określiły je jako nieznaczne. Odpowiedzi banków były zbliżone do oczekiwań sformułowanych na koniec II kwartału 2013 r.
fot. mat. prasowe
Kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw
W dalszym ciągu banki podwyższały marże dla klientów obarczonych wyższym ryzykiem (procent netto około -18%). Jednocześnie, w porównaniu z poprzednim kwartałem, istotnie obniżył się odsetek banków, które zwiększały wymagania dotyczące zabezpieczeń (procent netto około -5%).
W ujęciu netto banki dokonały niewielkiego złagodzenia warunków kredytowania przedsiębiorstw w zakresie kosztów pozaodsetkowych (procent netto około 12%). Pojedyncze banki zadeklarowały obniżenie marż (procent netto około 6%) oraz wydłużenie maksymalnego okresu kredytowania (procent netto około 5%), jednak odpowiedzi były zróżnicowane. Pozostałe warunki udzielania kredytów dla przedsiębiorstw nie zostały istotnie zmienione.
fot. mat. prasowe
Warunki udzielania kredytów dla przedsiębiorstw
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)