eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRanking funduszy inwestycyjnych 2013

Ranking funduszy inwestycyjnych 2013

2014-01-09 11:22

Ranking funduszy inwestycyjnych 2013

Ranking funduszy inwestycyjnych 2013 © FikMik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Miniony rok do udanych mogą zaliczyć posiadacze jednostek funduszy inwestujących w akcje małych i średnich spółek. Z analizy Expandera wynika, że najgorszy z nich zarobił 19%, a najlepszy aż 41%. Najwięcej stracili natomiast Ci, którzy wybrali fundusze inwestujące w złoto, w akcje tureckie oraz te, które zarabiają na spadkach cen akcji. Teraz najważniejsze pytanie brzmi jednak, gdzie będzie można zarobić w 2014 r.

Przeczytaj także: Ranking funduszy inwestycyjnych XI 2013

W minionym roku najwyższa stopa zwrotu jaką udało się wypracować funduszowi zarządzanemu przez polskie TFI wyniosła 49,65%. Uzyskał ją fundusz Copernicus Akcji Dywidendowych. Ktoś, kto zakupił jego jednostki np. za kwotę 10 000 PLN pod koniec 2012 r. i sprzedał rok później, zarobił (po uwzględnieniu podatku) 4 022 PLN. Ponad 40% udało się zyskać jeszcze trzem innym funduszom akcji. Jest wśród nich jeden fundusz inwestujący w Japonii (ING Japonia) oraz dwa fundusze akcji małych i średnich spółek: Investor Top 25 Małych Spółek i Skarbiec Małych i Średnich Spółek.

Można podsumować, że ten rok przyniósł największe korzyści posiadaczom jednostek funduszy małych i średnich spółek. W pierwszej dziesiątce najlepszych funduszy (z 381 rozliczanych w PLN) jest aż siedem z tej właśnie grupy. Co istotne, nie ma wśród nich ani jednego produktu, który przyniósłby straty. Nawet najgorszy z nich wypracował zysk nieco przekraczający 19%.

Fundusze, które przyniosły największe straty

Podczas gdy najlepsze fundusze zarobiły ponad 40%, te najsłabsze straciły ponad 30%. Najgorszy wynik w 2013 r. osiągnął fundusz PKO Złota (-35,5%). Ktoś, kto przed rokiem zainwestował w niego 10 000 PLN, teraz ma jedynie 6 450 PLN. Przyczyną tak złego wyniku jest załamanie się cen złota na światowych giełdach. Dlatego też wśród najgorszych funduszy nie jest to jedyny produkt inwestujący w „żółty metal”. Wśród najgorszych są również fundusze inwestujące w tureckie akcje, których ceny istotnie spadły
w minionym roku. Jest także fundusz Eurogeddon, który miał przynieść atrakcyjne stopy zwrotu w sytuacji bankructwa Grecji i poważnych kłopotów innych krajów południa Europy. Tak się jednak nie stało i dlatego inwestorzy ponieśli dotkliwe straty.

fot. mat. prasowe

10 najlepszych i najgorszych funduszy w 2013 r.

Podczas gdy najlepsze fundusze zarobiły ponad 40%, te najsłabsze straciły ponad 30%. Najgorszy wynik w 2013 r. osiągnął fundusz PKO Złota (-35,5%).


Które fundusze dadzą zarobić 2014 r.

Wiele wskazuje na to, że ten rok również powinien przynieść atrakcyjne stopy zwrotu posiadaczom jednostek funduszy inwestujących w polskie akcje. Polska gospodarka dopiero zaczyna przyspieszać po okresie spowolnienia. Zyski firm powinny więc rosnąć, a wraz z nimi ceny ich akcji. Inwestycjom giełdowym przez większość roku powinny sprzyjać także niskie stopy procentowe w naszym kraju.

Niestety istnieje też kilka zagrożeń dla tego pozytywnego scenariusza. Pierwszym jest to, czy OFE nie będą sprzedawać posiadanych akcji. Może do tego dojść ponieważ w tym roku OFE będą musiały przekazać część środków do ZUS. Tymczasem część z nich ma w portfelu za dużo akcji, a za mało gotówki i obligacji. Kolejnym może być wycofywanie się z naszego rynku inwestorów zagranicznych, w wyniku ograniczania QE (drukowania dolarów) w Stanach Zjednoczonych. Poza tym, w drugiej połowie roku mogą zacząć rosnąć stopy procentowe, co z reguły nie wpływa dobrze na sytuację na giełdzie.

Z pewnością nie będzie to natomiast dobry rok dla funduszy obligacji. Oczekiwania w zakresie podwyżek stóp procentowych będą bowiem obniżały wyceny, posiadanych w ich portfelach, obligacji. Stanie się tak dlatego, że gdy wzrosną stopy będzie można kupić obligacje o wyższym oprocentowaniu. W rezultacie stare obligacje, które posiadają tego rodzaju fundusze stracą na wartości, gdyż ich oprocentowanie będzie niższe niż tych nowych.

fot. mat. prasowe

10 wybranych grup funduszy

Miniony rok do udanych mogą zaliczyć posiadacze jednostek funduszy inwestujących w akcje małych i średnich spółek.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: