Seria kluczowych publikacji na rynkach finansowych
2014-01-08 10:48
USD/CAD © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Indeksy PMI rozczarowały
Dziś ADP i protokół z posiedzenia FedPo noworocznym umocnieniu dolara mamy obecnie małą stabilizację na rynku walut. Może ona jednak nie trwać długo, gdyż już dziś będziemy wiedzieć więcej odnośnie szans na dalsze ograniczanie QE w najbliższych miesiącach. Najpierw poznamy raport ADP, będący przedsmakiem rządowych danych z rynku pracy za grudzień, które to opublikowane zostaną w piątek. Publikacja ADP o 14.15, konsensus to +200 tys.
Publikacja protokołu z posiedzenia FOMC w grudniu, kiedy ten ograniczył po raz pierwszy skalę skupu aktywów o 10 mld USD, również będzie ważnym wydarzeniem dla rynku. Dyskusja pokaże, czy decyzja ta była jednomyślna, czy też może były głosy, aby odsunąć ją w czasie (i czy były liczne). Dowiemy się też więcej odnośnie zmian w komunikacji, o których dyskutowano (mówiło się o obniżeniu celu dla stopy bezrobocia lub wprowadzeniu minimalnego celu dla inflacji, choć ostatecznie Fed nie zdecydował się na taki ruch, poprzestając na miękkiej komunikacji werbalnej). Dyskusja ta powinna rzucić więcej światła na perspektywy decyzji na styczniowym posiedzeniu – ostatnim pod wodzą Bernanke.
RPP bez wpływu na złotego
Dziś poznamy również decyzję RPP. NBP utrzymuje rekordowo niskie stopy i to nie zmieni się ani dziś, ani w kolejnych miesiącach – na moment obecny oczekujemy, iż stopy pozostaną na niezmienionym poziomie przez cały 2014 rok. Co prawda w polskiej gospodarce obserwujemy ożywienie, jednak jest ono umiarkowane, a co ważne nie towarzyszy mu wzrost presji inflacyjnej. Co więcej, oczekujemy, iż inflacja w tym roku będzie niższa niż zakładają NBP oraz rząd. Wobec tego dla rynku posiedzenie i konferencja RPP są formalnością, a dla notowań złotego znacznie ważniejsze będą dane z USA i jutrzejsze posiedzenie EBC.
Dolar kanadyjski silnie wyprzedawany
Jedną z najsłabszych ostatnio walut jest dolar kanadyjski, który traci wobec spadającej w Kanadzie inflacji. Wczoraj inwestorzy dostali kolejne argumenty, aby pozbywać się tej waluty. Najpierw zaskoczył deficyt w bilansie handlowym kraju, który przyzwyczajony jest do nadwyżek. Następnie indeks aktywności PMI odnotował spadek z 53,7 aż do 46,3 pkt. Indeks dla Kanady jest dość zmienny, ale dane świetnie wpisały się w nastroje. Jednak najsilniejszym impulsem była wypowiedź szefa Banku Kanady, który stwierdził, iż najbardziej obawia się zbyt niskiej inflacji. Dziś rano kurs USDCAD przekroczył już poziom 1,08 i zmierza do 1,085, gdzie mamy dość wyraźny opór.
Na wykresach:
fot. mat. prasowe
USD/CAD, MN – notowania pary USD/CAD systematycznie pną się w górę, realizując zakładany i stale przez nas opisywany w serwisie xpuls.pl scenariusz wzrostowy. Kurs jest obecnie na najwyższym poziomie od maja 2010 roku i może być jeszcze wyżej ze względu na pokonanie długoterminowych oporów, które także można uznać ze linię szyi w odwróconej formacji głowy z ramionami. Z tego punktu widzenia najbliższy cel to ekspansja 100% oraz górne ograniczenie kanału trendowego, które znajduje się w rejonie 1,1100. Natomiast zasięg dla całej formacji to 1,1855.
fot. mat. prasowe
USD/PLN, D1 – w interesującym miejscu znajdują się notowania pary USD/PLN. Po realizacji zasięgu dla spadków wynikającego z formacji głowy z ramionami, rynek zaczął się dynamicznie cofać i obecnie testuje linię trendu spadkowego oraz okolice poprzedniego miejsca wsparcia. Mowa tu o poziomie 3,07, gdzie wcześniej notowania dwukrotnie zatrzymywały się, tworząc linię szyi dla wspomnianego RGRa. Jeśli wspomniane dwa opory będą bronione i zdołają zatrzymać wyprzedaż złotego względem dolara, to będzie można oczekiwać ruchu korekcyjnego w kierunku 3,05-3,04.Jedynie trwałe wyjście nad 3,07 otwierałoby drogę do 3,12-3,15.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Przemysław Kwiecień / X-Trade Brokers DM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)