(Nie)bezpieczne karty płatnicze
2014-02-02 00:50
![(Nie)bezpieczne karty płatnicze [© WavebreakmediaMicro - Fotolia.com] (Nie)bezpieczne karty płatnicze](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/karty-platnicze/Nie-bezpieczne-karty-platnicze-131310-200x133crop.jpg)
Korzystaj tylko z bezpiecznych bankomatów © WavebreakmediaMicro - Fotolia.com
Przeczytaj także: Bezpieczna wypłata z bankomatu
Trzydziestoletnia Beata, mieszkanka Wrocławia o tym, że z jej konta zniknęły pieniądze, dowiedziała się dopiero wtedy, gdy miała zapłacić ratę kredytu za mieszkanie. – Okazało się, że mam na koncie zaledwie 30 złotych. Zniknęły ponad 4 tysiące. Złodzieje wypłacali tę kwotę kilkakrotnie, korzystając z różnych bankomatów – mówi poszkodowana.Pani Beata padła ofiarą tzw. skimmingu, czyli oszustwa polegającego na zeskanowaniu danych z karty płatniczej, które później służą złodziejom do wyrobienia duplikatu karty i wyprowadzenia pieniędzy z konta. - Skopiowanie danych zapisanych na pasku magnetycznym karty jest możliwe podczas korzystania z zaatakowanego przez przestępców bankomatu. Na urządzeniu może zostać zainstalowany zestaw służący do przechwytywania danych z paska magnetycznego, zwykle podczas jej wsuwania do bankomatu – tłumaczy Mirosław Kulpa, ekspert do spraw kart płatniczych z Oberthur Technologies. – Jeśli przez wiele lat korzystamy z karty , to nasza czujność może być uśpiona – dodaje.
Co zatem zrobić, aby nie dać się oszukać i do minimum zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy?
fot. WavebreakmediaMicro - Fotolia.com
Korzystaj tylko z bezpiecznych bankomatów
Warto wypłacać pieniądze ze strzeżonych urządzeń, najlepiej usytuowanych przy lub w oddziale banku. Prawdopodobieństwo zaatakowania takiego bankomatu jest dużo mniejsze niż w przypadku bankomatów wolno stojących.
Korzystaj tylko z „bezpiecznych” bankomatów
Kiedy pobieramy pieniądze z bankomatu, powinniśmy zwracać uwagę na to z jakich urządzeń korzystamy. Historia Pani Beaty pokazuje, że często bywają one narzędziami do dokonywania przestępstw. Dlatego warto wypłacać pieniądze ze strzeżonych urządzeń, najlepiej usytuowanych przy lub w oddziale banku. Prawdopodobieństwo zaatakowania takiego bankomatu jest dużo mniejsze niż w przypadku bankomatów wolno stojących.
Eksperci radzą także, by zwracać uwagę na poszczególne elementy w obudowie maszyny, jak np. otwór czytnika kart, w którym może być umieszczony skaner do kopiowania danych bądź górną ściankę bankomatu, gdzie przestępca mógł zainstalować kamerę filmującą wprowadzany przez nas PIN. - Miniaturowa kamerka bywa instalowana np. w postaci elementów ozdobnych lub maskujących i trudno jest ją zauważyć. Łatwiej jest dostrzec zmiany, gdy korzystamy cały czas z tych samych bankomatów np. w pobliżu miejsca pracy lub zamieszkania. Jeśli wygląd bankomatu lub jego elementów budzi nasze podejrzenia lepiej poszukać innego urządzenia i w porę zrezygnować z wykonania niebezpiecznej transakcji – radzi Mirosław Kulpa z Oberthur Technologies.
Chroń kod PIN
To jedna z najważniejszych zasad, o której powinien pamiętać każdy użytkownik karty płatniczej. Kod PIN to źródło dostępu do zgromadzonych na naszym koncie pieniędzy. Powinniśmy dbać o to, by nie dostał się w niepowołane ręce. Przykładowo, podczas płacenia kartą w sklepie, warto wpisywać cyfry w taki sposób, by nie były w zasięgu niczyjego wzroku, np. zasłaniać klawiaturę drugą ręką lub portfelem. Podobnie należy postępować podczas wprowadzania numeru PIN w bankomacie. Jeśli złodziejowi uda się go odczytać i ukraść naszą kartę lub zeskanować z niej dane to musimy się liczyć z możliwością utraty pieniędzy.
![Bezpieczne wakacje: chroń PIN, uważaj na skimming [© sanjagrujic - Fotolia.com] Bezpieczne wakacje: chroń PIN, uważaj na skimming](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/karty-platnicze/Bezpieczne-wakacje-chron-PIN-uwazaj-na-skimming-157092-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)