eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweSektor bankowy w Europie: prognozy są ostrożne

Sektor bankowy w Europie: prognozy są ostrożne

2014-02-05 10:21

Przeczytaj także: Polski sektor bankowy: prognozy 2014


Wyniki banków mają być lepsze

Zarządzający bankami spodziewają się też lepszych wyników swoich banków w ciągu najbliższych 6 miesięcy. 60% respondentów jest zdania, że sytuacja ich banku się będzie lepsza. Dzięki poprawiającym się bilansom banków w całej Europie, przyśpieszającej gospodarce i oddalającemu się widmu kryzysu zadłużenia, prezesi banków znów zaczynają skupiać się na wzroście. Jedynie w Niemczech ankietowani uznali, że sytuacja ich banków się pogorszy. Wśród europejskich bankierów niepewność budzą jednak potencjalne skutki Kontroli Jakości Aktywów (AQR) przez ECB. Trwają też procesy restrukturyzacyjne w wielu bankach, a ich szefowie nadal sygnalizują potrzebę redukcji zatrudnienia.

Jednocześnie 35% respondentów jest zdania, że wpływ kryzysu zadłużenia na sektor bankowy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy będzie niższy niż w ostatnim czasie. Tylko 16% ankietowanych uważa, że będzie on większy niż do tej pory. To również poprawa percepcji w porównaniu do trzeciej edycji badania, kiedy odsetki te wynosiły odpowiednio 20% i 35%.

Znajdzie się więcej pieniędzy dla MŚP

Coraz większy optymizm daje się odczuć również jeśli chodzi o nastawienie szefów europejskich banków do kredytowania firm. Aż 50% ankietowanych stwierdziło, że polityka kredytowa wobec sektora MŚP w ciągu najbliższych sześciu miesięcy będzie łagodniejsza niż w ostatnim półroczu. 30% badanych powiedziało, że polityka ta się nie zmieni, a 20%, że zostanie zaostrzona. Pozostałe dwa sektory, na które szefowie banków będą patrzyli bardziej przychylnym okiem to ochrona zdrowia (40% wskazań, że polityka będzie mniej restrykcyjna) i energetyka (35%).

Bazylea III i zarządzanie ryzykiem największymi priorytetami

Wśród strategicznych priorytetów na najbliższą przyszłość polscy menedżerowie wymienili: przygotowanie do Bazylei III, zarządzanie ryzykiem, poprawę procesów oraz nakłady w inwestycje w technologie dla klienta. Wśród priorytetów innych państw jest również zgodność z regulacjami, zarządzanie ryzykiem oraz minimalizowanie niekoniecznych nakładów.

- Polskie banki są w bardzo dobrej kondycji. Co prawda u nas również, podobnie jak w całej Europie, zarządzanie ryzykiem i kwestie regulacyjne, w tym dotyczące ochrony konsumentów, są na liście priorytetów. W odróżnieniu jednak od większości krajów w Polsce duży nacisk kładą banki na inwestycje w technologie ułatwiające kontakt z klientem i korzystanie przez klientów z usług bankowych oraz na wprowadzenie nowych produktów. Ten trend potwierdza dobrą kondycję sektora, który jest nadal nastawiony na wzrost. Niewątpliwie w średnim terminie czeka nas dalsza konsolidacja sektora, wynikająca również ze zmian na rynku europejskim - dodaje Iwona Kozera.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: banki, sektor bankowy, polski sektor bankowy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: