Wyniki finansowe GPW 2013
2014-02-24 13:02
Wyniki finansowe GPW 2013 © Magdziak Marcin - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wyniki finansowe GPW 2012
- Mimo nie najłatwiejszej koniunktury oraz zmieniającego się otoczenia rynkowego udało się nam w minionym roku wygenerować większy zysk netto oraz większe przychody ze sprzedaży na poziomie całej Grupy. Co istotne, nie odbyło się to kosztem programu inwestycyjnego, wręcz przeciwnie, cały ubiegły rok intensywnie wdrażaliśmy nowe pomysły, które mogą przynieść i przyniosą w przyszłości wymierne korzyści dla GPW, także na poziomie finansowym. Duży nacisk położyliśmy również na dywersyfikację naszego biznesu, mocno stawiając na rynek towarowy. Efektem tego działania było zwiększenie udziału przychodów z tego rynku z 22,9% na koniec 2012 r. do 26,8% w przychodach całej Grupy GPW. I nie jest to ostatnie słowo, jeśli chodzi o rynek towarowy. Uważamy, że drzemie w nim ogromny potencjał, który może być istotnym źródłem dalszego wzrostu naszego biznesu. Dlatego z optymizmem patrzymy w przyszłość, jesteśmy przekonani, że wraz z poprawiającą się sytuacją gospodarczą w Europie, także segment rynku kapitałowego w postaci działalności giełdowej zanotuje w tym roku dobry wynik – powiedział Adam Maciejewski, Prezes Zarządu GPW.fot. mat. prasowe
Udziały w obrotach
Przyjęta niedawno strategia GPW.2020 zakłada dywersyfikację i wzrost przychodów poza rynkiem finansowym. Działanie takie pozwoli na podniesienie konkurencyjności w zakresie opłat na rynku finansowym.
- Na coraz bardziej konkurencyjnym europejskim rynku giełdowym, którego GPW jest przecież integralną częścią, zachodzą spore zmiany. Widzimy to i staramy się przygotować naszą ofertę w taki sposób, by odpowiadała oczekiwaniom uczestników rynku. To istotne, szczególnie w kontekście dbania o stały rozwój tego segmentu rynku w Polsce. Dlatego, chcąc podnieść jego konkurencyjność w zakresie opłat, musimy szukać przychodów poza rynkiem finansowym. TGE od początku konsolidacji stanowi istotną, rosnącą linię przychodową Grupy GPW. Nie poprzestajemy jednak na tej inwestycji w segmencie rynku towarowego. Widzimy duży potencjał w rozwoju rynku gazu, który został uruchomiony w grudniu 2012 r. W 2013 r., za pośrednictwem naszej spółki zależnej WSEInfoEngine, ruszyliśmy z obrotem OTC energią elektryczną i zaczęliśmy oferować nowe usługi dla przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku energii. Jesteśmy też coraz bliżej jeżeli chodzi o uruchomienie w TGE rynku rozliczanych finansowo instrumentów pochodnych na towary. To wszystko powinno w przyszłości jeszcze bardziej zwiększyć atrakcyjność Grupy GPW dla szerokiego grona klientów – dodał Adam Maciejewski.
fot. mat. prasowe
Bilans Grupy GPW
Włączenie TGE do Grupy GPW miało także istotny wpływ na koszty działalności operacyjnej, które w 2013 r. wyniosły 166,2 mln zł i były wyższe o 11,9% w porównaniu z 2012 r., w którym TGE była konsolidowana tylko przez 10 miesięcy, od marca 2012 r. Drugim istotnym elementem, który odpowiada za wzrost kosztów operacyjnych jest największa modernizacja technologii na polskim rynku kapitałowym, którą GPW zakończyła
15 kwietnia 2013 r. wdrożeniem nowego systemu transakcyjnego UTP. W związku z tym, koszty amortyzacji GPW wzrosły w 2013 r. o 9,2 mln zł rok do roku.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)