eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweTrybunał Konstytucyjny: "janosikowe" niekonstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny: "janosikowe" niekonstytucyjne

2014-03-04 23:35

Trybunał Konstytucyjny: "janosikowe" niekonstytucyjne

Janosikowe do poprawki © ded - Fotolia.com

Tzw. "janosikowe", czyli obowiązkowa danina płacona przez bardziej zasobne województwa na rzecz rejonów uboższych, jest niekonstytucyjna - uznał Trybunał Konstytucyjny. Według TK, niezgodny z ustawą zasadniczą jest brak zagwarantowania województwom możliwości zachowania istotnej części dochodów do realizacji zadań własnych.

Przeczytaj także: Janosikowe do zmiany. Na dwa lata

Trybunał Konstytucyjny badał skargę wniesioną przez samorząd województwa mazowieckiego na ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Trybunał orzekł, że przepisy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego nie gwarantujące województwom zachowania istotnej części dochodów dla realizacji zadań własnych, są niezgodne z Konstytucją oraz Europejską Kartą Samorządu Lokalnego. Przepisy te stracą moc w ciągu osiemnastu miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

TK jednak za dopuszczalne uznał samo istnienie funkcjonowania mechanizmu korekcyjno–wyrównawczego, pozwalającego na przekazywanie środków z rejonów bogatszych do rejonów uboższych.

Trybunał uznał, że konstrukcja systemu ustalania wpłat wyrównawczych nie uwzględnia silnych zmian w dochodach województw wynikających z cykli gospodarczych. System ten w okresie wzrostu gospodarczego nie miał destabilizującego wpływu na finanse samorządów zobowiązanych do wpłat, jednak w czasie dekoniunktury skutkował znacznym wzrostem obowiązkowych wpłat, przy jednocześnie silnym spadku dochodów podatkowych województw.

W ocenie Trybunału Konstytucyjnego, ustawodawca powinien brać pod uwagę cykle koniunktury i dekoniunktury. Brak mechanizmów zabezpieczających samorząd przed nadmiernym ubytkiem dochodów, uwzględniających dodatkowo rzeczywistą kondycję finansową samorządów, powoduje że system taki narusza Konstytucję.

"Janosikowe", zdaniem TK, miało prowadzić do wyrównywania dochodów samorządów w górę, ponad przeciętne dochody województw w kraju; a sytuacja, w której - w przypadku płatników tej daniny - prowadzi ona do spadku dochodów poniżej przeciętnych dochodów jest sprzeczna z konstytucyjnymi wartościami, takimi jak zasada solidarności i zasada dobra wspólnego.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • "Janosikowe" niekonstytucyjne ??

    doktor104 / 2014-03-24 13:11:42

    Zdaniem p.Gronkiewicz i p.Strózika jest nie do przyjęcia i jest to klasyczny przykład cwaniactwa i obłudy bo przecież przez wiele lat właśnie Warszawa korzystała z pomocy całego Kraju przy odbudowie.
    Do dzisiaj na budynku empiku, na rogu ul.Nowy Świat i Al.Jerozolimskie w Warszawie, widnieje napis:
    CAŁY NARÓD BUDUJE SWOJĄ STOLICE.
    Może więc "włodarze" stolicy przynajmniej zasłonią ten napis.
    A czy unijne dotacje to nie rodzaj "Janosikowego", które bierze stolica bez skrupułów.
    Jeśli Warszawie brakuje funduszy to niech ograniczy biurokrację która wspaniale rozwinęła się za p.Gronkiewicz i p.Strózika.
    Dzisiaj 2 mln.Warszawa zatrudnia tyle urzędników ile zatrudniało mające 60 mln ludzi i 5 mln km kw powierzchni Cesarstwo Rzymskie.
    I przy takim zatrudnieniu Warszawa miała wielkie problemy ze zorganizowaniem przetargu na wywóz śmieci. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: