Najlepsze roczne lokaty a inflacja III 2014
2014-04-16 14:02
Realne zyski z lokat będą dołować w kolejnych miesiącach © Kaspars Grinvalds - Fotolia.com
Przeczytaj także: Najlepsze roczne lokaty a inflacja II 2014
Zakładane w marcu ubiegłego roku 12-miesięczne lokaty po uwzględnieniu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych oraz wzrostu cen (0,7 proc. r/r) zwiększyły realną wartość oszczędności średnio o 2,48 proc. Dla porównania, miesiąc wcześniej było to 2,7 proc., zaś przed rokiem 2,89 proc. Spadek realnych zysków z bankowych lokat, mimo utrzymywania tempa inflacji na niemal niezmienionym poziomie od kilku miesięcy, wynika głównie z tego, że aktualnie kończą się depozyty zakładane w okresie głębokich spadków oprocentowania, które rozpoczęły się we wrześniu-październiku 2012 r. i trwały przez około rok.Najwyższy realny zysk z 12-miesięcznych depozytów zakładanych w marcu ubiegłego roku zanotowali klienci FM Banku, który przed rokiem oferował na lokacie 5,1 proc. brutto w skali roku. Po uwzględnieniu podatku oraz inflacji faktyczna rentowność depozytu wyniosła 3,41 proc. Na kolejnym miejscu znalazły się Meritum Bank i Getin Bank z lokatami na 4,8 proc., które dały realnie zarobić 3,17 proc. Rzeczywistym zyskiem na poziomie co najmniej 3 proc. zakończyły się także roczne depozyty w Toyota Banku i Plus Banku (d. Invest Bank), które oferowały 4,6 proc. brutto. Najmniej powodów do zadowolenia mają natomiast klienci Citi Handlowego, Deutsche Banku i BZ WBK, gdzie realne zyski wyniosły 1,4-1,52 proc. Rzeczywistą rentownością poniżej 2 proc. zakończyły się także depozyty zakładane w Raiffeisen Polbanku, dawnym MultiBanku (działającym aktualnie pod marką mBanku), Banku Pekao oraz Banku BGŻ.
Należy oczekiwać, że roczne lokaty dobiegające końca w kolejnych kilku miesiącach przynosić będą coraz niższe realne zyski. Naturalnie związane jest to z trwającym w ubiegłym roku trendem obniżania oprocentowania bankowych depozytów, który zakończył się dopiero w okolicach lipca-sierpnia. Jeśli dojdzie do tego także przyspieszenie wzrostu cen, to spadek realnych zysków może potrwać dłużej niż tylko do tegorocznych wakacji.
fot. mat. prasowe
Średni realny zysk z 12-miesięcznych zakończonych lokat
Jeśli za podstawę wyliczeń przyjąć projekcję inflacji Narodowego Banku Polskiego, przeciętna rzeczywista rentowność zakładanych w tym miesiącu rocznych lokat ze stałym oprocentowaniem, po uwzględnieniu podatku i wskaźnika wzrostu cen, może wynieść na zakończenie ok. 0,55 proc. Powyżej 1 proc. realnie udałoby się zarobić wyłącznie w kilku bankach, które płacą dziś ponad 3,2 proc. brutto w skali roku. Realną stratą mogłyby się natomiast zakończyć depozyty ze stawką poniżej 1,98 proc.
oprac. : Michał Sadrak / Open Finance
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)