Bankowy tytuł egzekucyjny będzie złagodzony?
2014-04-25 19:39
![Bankowy tytuł egzekucyjny będzie złagodzony? [© apops - Fotolia.com] Bankowy tytuł egzekucyjny będzie złagodzony?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/bank/Bankowy-tytul-egzekucyjny-bedzie-zlagodzony-136237-200x133crop.jpg)
Bankowy tytuł egzekucyjny © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Fala wyłudzeń w bankach nie słabnie
Bankowy tytuł egzekucyjny to oświadczenie składane przez klienta banku dokonującego niektórych czynności bankowych, w którym klient stwierdza istnienie wymagalnej wierzytelności wobec siebie. Bankowy tytuł egzekucyjny (po decyzji sądu) może stać się tytułem wykonawczym i jako taki stać się podstawą do egzekucji komorniczej. Zdaniem krytyków, bte stawia jednak banki w uprzywilejowanej pozycji względem konsumentów, a w niektórych przypadkach bywa nawet nadużywany.Grupa posłów PSL postanowiła zmienić istniejący ich zdaniem stan nierównowagi i zwiększyć ochronę praw klientów banków - głównie osób fizycznych oraz małych i średnich przedsiębiorców - przed skutkami składania pisemnych oświadczeń o poddaniu się egzekucji na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego.
Posłowie proponują zobowiązanie banków do informowania klientów o skutkach wystawienia bte. Pouczenie o skutkach wystawienia tego dokumentu ma znaleźć się w treści oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Banki miałyby ponadto obowiązek informowania klientów o zamiarze złożenia w sądzie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności bte. W procedurze nadawania klauzuli wykonalności sąd musiałby też sprawdzać, czy dłużnik został poinformowany o skutkach wystawienia bte.
Projekt przewiduje ponadto obowiązek doręczania dłużnikowi decyzji sądu o nadaniu klauzuli wykonalności i daje prawo do zażalenia na nią. Dodatkowo - już po wszczęciu egzekucji - komornik miałby wstrzymać postępowanie egzekucyjne gdyby dłużnik wystąpił z żądaniem pozbawienia bte wykonalności.
![Przejęcie długu - czy dłużnik może wybrać kto przejmie dług? [© Andreas Breitling z Pixabay] Przejęcie długu - czy dłużnik może wybrać kto przejmie dług?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/dlug/Przejecie-dlugu-czy-dluznik-moze-wybrac-kto-przejmie-dlug-260360-150x100crop.jpg)
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)