eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweBoom na obligacje korporacyjne

Boom na obligacje korporacyjne

2014-06-09 10:32

Przeczytaj także: Coraz łatwiej o stały kupon na Catalyst


Ryzyka również nie...

Łatwo się domyśleć, że wysokość oferowanego oprocentowania zależy w największym stopniu od wiarygodności kredytowej emitentów. Przypadki, w których dochodzi do upadłości firm notowanych na Catalyst, choć są marginesem rynku, zdarzają się i będą zdarzały się nadal. Tylko w tym roku obligacji nie wykupiły takie firmy jak Digate i Gant, który znalazł się w upadłości układowej. Sąd orzekał także o upadłości Jedynki, Cash Flow, a wkrótce można spodziewać się kolejnych wniosków. W większości tych przypadków wśród obligatariuszy przeważali inwestorzy detaliczni.

„Kluczowym aspektem inwestowania w obligacje firm jest więc nie tyle poszukiwanie emisji o jak najwyższym oprocentowaniu, ile raczej wyszukiwanie takich emitentów, których sytuacja finansowa daje inwestorom najwyższy komfort bezpieczeństwa zainwestowanych środków. Tym zadaniem nie powinni być obarczani sami inwestorzy, którym często brakuje czasu i wiedzy – trudno wymagać, by każdy mógł być ekspertem od oceny wiarygodności finansowej. W przypadku klientów Noble Banku, naturalną rolę doradców pełnią zarządzający ich majątkiem private bankierzy. Odpowiednią selekcją emitentów oraz takim przygotowaniem emisji, by jak najlepiej spełniała ona oczekiwania inwestorów, zajmują się firmy inwestycyjne przygotowujące oferty, czyli najczęściej domy maklerskie” – dodaje Paweł Kłos.

Jednym z rynkowych liderów jest pod tym względem Noble Securities, należący do grupy Getin Noble Banku. Tylko w tym roku przeprowadził on prywatne emisje obligacji skierowane do zamożnych inwestorów indywidualnych takich firm jak Robyg (obecnie największy deweloper w Polsce), Getin Noble Bank czy dla jednego z zamkniętych funduszu Bestu. Formuła prywatnych emisji pozwala dotrzeć do inwestorów rzeczywiście zainteresowanych inwestycjami w obligacje firm, a jednocześnie na uniknięcie ryzyka zbyt dużych redukcji zapisów (choć i tak zainteresowanie wymienionymi emisjami prywatnymi było na tyle duże, że zapisy trzeba było redukować).

Skuteczną formą przerzucania ryzyka wyboru spółek do portfela na profesjonalistów jest inwestycja
w wyspecjalizowane fundusze inwestycyjne. Również w tym przypadku grupa oferuje klientom private banking rozwiązania, które mogą służyć za wzór innym instytucjom – chodzi o klasyczny fundusz obligacji korporacyjnych (choć oferowany w formie ubezpieczenia), który osiąga bardzo dobre rezultaty (ok. 6,5 proc. w skali roku), którymi co kwartał dzieli się – w formie wypłat – z uczestnikami. Inną formą inwestycji jest zamknięty fundusz inwestycyjny wyspecjalizowany w okazyjnych inwestycjach na rynku długu, który może osiągać dwucyfrowe zwroty dla swoich uczestników.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: