Karty płatnicze: płać bezpiecznie
2014-07-10 10:59
Przeczytaj także: Karty płatnicze: jak z nich korzystać?
O tym musisz pamiętać zawsze:
- Zaraz po otrzymaniu karty podpisz ją. W razie utraty niepodpisanej karty, złodziej umieści na niej swój podpis, a dodatkowo bank będzie mógł obarczyć cię odpowiedzialnością za niedopatrzenie.
- Chroń numery karty oraz poufne kody (czterocyfrowy PIN oraz trzycyfrowy CVV/CVC na odwrocie karty płatniczej).
- Ustal limity dla swoich kart. Zwykle możesz to zrobić poprzez bankowość elektroniczną, przez telefon lub podczas wizyty w oddziale. Możesz ustanowić osobne limity dla wypłat w bankomacie, transakcji w sklepie czy restauracji oraz dla Internetu. Jeśli nie robisz na co dzień zakupów w sieci za pomocą karty, możesz ustawić limit na zero. W ten sposób, nawet jeśli ktoś wejdzie w posiadanie numerów twojej karty, nie będzie mógł z niej skorzystać. Limity nie muszą być wysokie, bo w każdej chwili możesz je zmienić, a w większości banków te operacje są darmowe.
- Regularnie kontroluj stan swojego konta oraz wykaz operacji na kartach kredytowych. Przestępcy, którym udało się zyskać dostęp do karty będą starali się jak najdłużej niepostrzeżenie „pasożytować” na twoich oszczędnościach.
- Zapamiętaj kod PIN. Nie zapisuj go i nie noś przy sobie.
Przy bankomacie:
- Wypłacając pieniądze zwróć uwagę, czy w wyglądzie bankomatu nie ma czegoś nietypowego. Szczególnie chodzi o dodatkowe urządzenia, które mogą być podłączone np. do otworu, gdzie wsuwa się kartę, lub niecodziennie wypukłe klawiatury. Mogą to być tzw. „nakładki”, które służą przestępcom do wykonania kopii karty.
- Dobrym zwyczajem jest zasłanianie ręką klawiatury podczas wprowadzania PIN. Pozwala to zmniejszyć ryzyko, że zobaczy go ktoś stojący za tobą, albo zarejestruje go zamontowana przez przestępców kamera. PIN składa się z zaledwie czterech cyfr, dlatego można bez trudu nauczyć się wprowadzać go bez patrzenia na klawiaturę.
- Nie korzystaj z pomocy nieznanych osób. Jeśli transakcja nie powiodła się z jakiejś przyczyny, a za tobą stoi kolejka, pozwól następnej osobie na próbę z jej kartą. Nie gódź się na pomoc w postaci próby wypłaty z twojej karty przez nieznajomego.
- Dyskretnie przelicz wypłaconą gotówkę. Szczególnie w przypadku wypłacania większej kwoty. Jeśli suma otrzymanych pieniędzy nie zgadza się tym, czego oczekiwałeś, musisz to niezwłocznie zgłosić u właściciela bankomatu. Najczęściej aby uznać Twoją reklamację, operator będzie musiał porównać saldo zarejestrowanych operacji z sumą gotówki w bankomacie w danym dniu. Jeśli faktycznie zostanie tam więcej banknotów, niż powinno się w nim znajdować, masz szansę na zwrot brakujących pieniędzy.
- Jeśli bankomat nie wypłacił gotówki, zachowaj potwierdzenie nieudanej transakcji. Sprawdź też na swoim koncie, czy zostało ono obciążone tą kwotą. Jeśli tak się stało, koniecznie złóż reklamację.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)