eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweKarty płatnicze: płać bezpiecznie

Karty płatnicze: płać bezpiecznie

2014-07-10 10:59

Przeczytaj także: Karty płatnicze: jak z nich korzystać?


Kiedy płacisz kartą w terminalu:
  1. Nie trać jej z oczu. Nie pozwól kelnerowi w restauracji czy obsłudze w hotelowej recepcji oddalić się z nią „na zaplecze”. Jeśli nie dysponuje przenośnym terminalem, który jest już w Polsce standardem, musi zapewnić ci komfort i bezpieczeństwo płatności i zawsze używać karty w twojej obecności.
  2. PIN wprowadzaj dyskretnie, żeby nie zauważyli go ani inni klienci, ani obsługa.
  3. Jeśli z jakiś względów transakcja nie udała się, zachowaj potwierdzenie na wypadek, gdyby konto mimo wszystko zostało obciążone.
  4. Nie pozwalaj na kopiowanie karty. Numery na niej zapisane pozwalają na dokonanie transakcji w sieci. Przestępcy są cierpliwi i mogą je wykorzystać długo po tym, jak wejdą w ich posiadanie.

Kiedy płacisz w Internecie:
  1. Dbaj o „higienę” urządzeń, na których korzystasz z bankowości elektronicznej lub robisz internetowe zakupy. Pamiętaj o aktualnym programie antywirusowych oraz firewallu. Korzystaj z oryginalnego i aktualnego systemu operacyjnego.
  2. Logując się do panelu transakcyjnego, dokonując płatności online lub wpisując numery swojej karaty kredytowej sprawdź, czy połączenie jest szyfrowane (adres powinien zaczynać się od „https://”, a obok niego powinien widnieć symbol zamkniętej kłódki) oraz upewnij się, że jesteś na stronie swojego banku lub sklepu, z którego korzystasz.
  3. Dla pewności potwierdź prawidłowość certyfikatu bezpieczeństwa strony. Kliknij kłódkę i zobacz, czy jest aktualny.
  4. Staraj się robić zakupy na znanych i sprawdzonych witrynach. Nieznany sklep internetowy oferujący najniższe ceny powinien wzbudzić twoją czujność.
  5. Nie wchodź na stronę transakcji z podejrzanych linków, w szczególności tych, które przyszły do ciebie mailem albo za pośrednictwem mediów społecznościowych. W zainicjowanej w ten sposób konwersacji nigdy nie podawaj loginów, haseł ani numerów karty. Żaden bank nie wymaga tego od klientów.
  6. Nie otwieraj załączników przesłanych ci mailem od obcych osób. Nie instaluj podejrzanych aplikacji. Mogą to być programy śledzące twoje ruchy i sczytujące wpisywane przez ciebie hasła i numery kart.
  7. Staraj się nie korzystać z bankowości elektronicznej, ani nie płacić w Internecie, korzystając z publicznych komputerów (np. w kafejkach, bibliotekach) czy urządzeń obcych osób. Nigdy nie rób tego korzystając z publicznego dostępu do Internetu, nawet zabezpieczonego hasłem. Każdy, kto je zna, może potencjalnie włamać się na twoje urządzenie.

Jeśli nie jesteś w stanie pamiętać o wszystkich powyższych wskazówkach, dobrym rozwiązaniem może być wykupienie dodatkowego ubezpieczenia w banku. Zwykle kosztuje kilka złotych miesięcznie, pozwoli mniej przejmować się potencjalnymi kradzieżami, a w przypadku utraty portfela może być zbawienne. Deutsche Bank Polska we współpracy z mySafety, firmą specjalizującą się w ochronie tożsamości i efektywnym blokowaniu utraconych kart oraz dokumentów, wprowadził niedawno również dodatkową usługę w ramach rachunków dbNet i dbNet Biznes. Pakiet mySafety obejmuje pomoc w odnalezieniu zagubionych rzeczy osobistych oraz zastrzeżenie wrażliwych dokumentów i kart płatniczych.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: