eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeIndeks VIX wystrzelił

Indeks VIX wystrzelił

2014-07-18 11:01

Wczorajsze wydarzenia wywołały gwałtowny wzrost awersji do ryzyka. Pierwsze oznaki widoczne były już wczoraj rano, jednak nikt nie spodziewał się tego co miało nadejść popołudniu. Po godz. 16:00 zaczęły pojawiać się pierwsze informacje o katastrofie lotniczej na terytorium Ukrainy.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Okazało się, że rozbił się (lub został zestrzelony) pasażerski samolot linii Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie. Nikt nie przeżył. Wiceprezydent USA Joe Biden powiedział, że katastrofa nie była wypadkiem. W bardzo szybkim tempie na wartości zaczęło zyskiwać złoto. Gwałtownie osunęły się światowe indeksy, a inwestorzy walutowi zaczęli szukać ucieczki w japońskiego jena i szwajcarskiego franka, które uznawane są za tzw. bezpieczne przystanie. Jeżeli komuś jeszcze brakowało wrażeń, to w godzinach wieczornych inwazję lądową na Strefę Gazy rozpoczął Izrael.

Wszystkie te wydarzenie wpłynęły na niesamowity wystrzał indeksu VIX, nazywanego indeksem strach. W pewnym momencie zyskiwał on na wartości nawet 40 proc., co jest największą zwyżką od 15 miesięcy. Cena złota zwyżkowała wczoraj o ponad 1,5 proc. w rejon 1320 dolarów za uncję tego szlachetnego metalu, jednak dziś oddaje cześć wzrostów spadając o około 0,5 proc. Wydaje się, że dziś może dojść do lekkiego odreagowania wczorajszych spadków, jednak jeżeli potwierdzą się informacje o zamachu terrorystycznym, to odwrót od ryzykownych aktywów może postępować.

Kurs EUR/USD pozostał dość stabilny. Na wartości dość wyraźnie tracił za to polski złoty oraz rubel rosyjski i dolar nowozelandzki. USD/PLN zwyżkował z okolic 3,0550 do 3,0750, natomiast EUR/PLN z 4,1350 do 4,1550. Po sesji w USA swoje wyniki opublikował Google. Okazały się one nieco gorsze od konsensusu. W tym samym czasie światło dzienne ujrzał raport za II kwartał spółki IBM. W tym wypadku wyniki były odrobinę lepsze od oczekiwań. Jedynymi dzisiejszymi wartymi uwagi odczytam makroekonomicznymi będą dane z Ameryki Północnej. O godz. 14:30 opublikowana zostanie inflacja z Kanady. Nawet wysoki odczyt według Banku Kanady nie wyklucza potencjalnej obniżki stóp, jednak może w krótkim terminie dość pozytywnie wpłynąć na notowania CAD. Na 15:55 zaplanowana jest publikacja indeksu nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan. Konsensus zakłada wzrost o 0,5 pkt., do 83,0 pkt. w lipcu.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: